2024. szeptember 1., vasárnap

Hamarosan befejezik a csődeljárási maffia perét

A csődeljárási maffia ügyében indított büntetőeljárási perben hétfőn Jelica Živković, a Postai Takarékpénztár egykori igazgatója mondta el védőbeszédét. Szavai szerint ügyfeleik egyforma feltételekkel kaptak kölcsönöket, nem pedig úgy, ahogy azt az ügyészség állítja. A volt igazgató tagadott minden törvényenkívüliséget, amellyel őt és a hitelbizottságot terhelnek. A csődeljárási maffia pere már hét éve tart.

Az ügyészség vádbeszédében Jelica Živkovićra legalább nyolcévnyi szabadságvesztés kirovását kérte. A tárgyalást kedden folytatják. A védelem védőbeszéde után, várhatóan még a héten megszülethet az elsőfokú ítélet. Február közepén az ügyészség záróbeszédében a vádlottakra a lehető legmagasabb büntetések kirovását kérte a bíróságtól, valamint a vádlottak előzetes letartóztatását, ugyanis fennáll a jogerős büntetés elöli szökés veszélye.

Az ügyészség 12 évnyi letöltendő szabadságvesztés kirovását kért Goran Kljajevićre, a kereskedelmi bíróság egykori elnökére, a Kredit-Export Bank volt igazgatójára, Slobodan Radulovićra, a C-market szökésben levő volt igazgatójára. Miljko Živojinović, a Rad építkezési vállalt csődgondnoka szintén szökésben van, rá 10 évnyi szabadságvesztést, míg a Postai Takarékpénztár egykori igazgatójára 8 éves letöltendő szabadságvesztés kirovását kérték. Az ügyészség a börtönbüntetés mellett pénzbeli kártérítést és vagyonelkobzást is kért. A Postai Takarékpénztár 909 608 780 dinár és 3 684 214 euró kártérítést, a C-market pedig 1,7 milliárd dinár kártérítést követel. A vádlottak ellen 2006-ban készült el a vádirat, és fél évvel a gyanúsítottak letartóztatása után 2007-ben indult meg a bírósági eljárás. A vádirat eredetileg 200 oldalas volt, azonban a Szervezett Bűnözéssel Foglalkozó Ügyészség több vádtól elállt, így a vádirat 79 oldalra szűkült, és a vádlottakat elsősorban a Kredit-Export Bank eladásával, az Ineks és a Postai Takarékpénztár és a Köztársasági Fejlesztési Alap megkárosításával vádolják. Az ügyben jelenleg 34 személyt vádolnak. Kljajević ellen április közepén az ügyészség nyomozást indított a Sartid vállalat törvénytelen magánosítása ügyében is.