2024. szeptember 14., szombat

Topolyai diáksikerek Budapesten

A Kárpát-medencében élő magyar fiatalok tehetségének kibontakoztatására adott lehetőséget a Palóc Magyar Társaság magyarságismereti esszé- és novellaíró pályázata, melyet idén 21. alkalommal hirdettek meg, s melyre 87 pályaművet küldtek.

A Vajdaságból beérkezett 26 dolgozat között szerepelt a topolyai Mezőgazdasági iskola III/6 osztály tanulóinak, Brindza Hajnalkának és Kovács Edinának, illetve a Csáki Lajos Általános Iskola nyolcadik osztályos tanulójának, Éter Máténak a dolgozata is. Mentoruk Éter P. Bettina magyartanárnő volt, akitől megtudtuk, hogy nyolcadik alkalommal vett részt a pályázaton. A nyertes pályázók és a felkészítő tanáraik meghívást kaptak az ünnepélyes díjkiosztóra. Január 22-én, a magyar kultúra napján a szervezők színes, és egész vasárnapot betöltő programmal várták a meghívott vendégeket. A Magyarság Házában megtekintették a Mi, magyarok címet viselő interaktív kiállítást, majd a Magyarság Háza Corvin termében került sor az ünnepélyes eredményhirdetésre.

– A Himnusz felcsendülése után a megjelenteket Z. Urbán Aladár, a Palóc Társaság elnöke, a magyar kultúra lovagja üdvözölte. Köszöntőt Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója mondott. Méltató beszédre ezúttal az idei rendezvény fővédnökét, dr. Surján László orvost, volt népjóléti minisztert kérték fel. Vendégként Petrás Mária, Prima Primissima és Magyar Örökség- díjas népdalénekes, valamint Cserei Hunor, a Fölszállott a páva 2016-os táncosa lépett fel. Üdvözlő beszédet mondott Kolczonay Katalin, az értékelő bizottság elnöke. Véleményezése előtt – a díjnyertes szerzők közreműködésével – felolvasásra került néhány dolgozat. Az értékelés után elérkezett az eredményhirdetés pillanata. Az általános iskolások korcsoportjában Éter Máté 3. helyezést és a középiskolások kategóriájában Kovás Edina is 3. helyezést ért el, Brindza Hajnalka dolgozata pedig különdíjas lett. A dicsérő oklevél mellett értékes könyvcsomagot kapott minden nyertes szerző. A pályázat helyezettjei és a pedagógusok részére fogadással zárult a rendezvény. Búcsúzásképpen Zsapka Attila felvidéki verséneklő triójának megzenésített versekből álló műsorát hallgathatta meg a közönség – mesélte a topolyai magyartanárnő.