2024. szeptember 14., szombat

III. Kisüsti verseny Bácskossuthfalván

Az idei nyertes a zentai Bilicki István szilvapálinkája

Bácska, Bánát és Magyarország körülbelül 50 helységéből összesen 274 pálinka-mintával neveztek be az idén a harmadik alkalommal megrendezett és rendkívül népszerűre sikeredett bácskossuthfalvi Kisüsti versenyre, amely 32 arany-, 64 ezüst-, és 93 bronzérmes pálinkát jegyez, de függetlenül a helyezéstől, minden résztvevő elismerő oklevélben részesült. A pálinkamustra legkiválóbb itala – a több évtizedes tapasztalattal és rangos elismerésekkel rendelkező nemzetközi összetételű zsűri döntése alapján – szilvából készült Zentán, és Bilicki István hozzáértését dicséri, aki a legjobbnak kijáró serleg mellett az egri Hotel Szent István két éjszakára szóló, félpanziós, wellness szolgáltatásokat is igénybe vehető felajánlását élvezheti majd.

A bácskossuthfalvi Juhász bálterem majdnem kicsinek bizonyult a III. Kisüsti verseny eredményhirdetésére összesereglett profi és amatőr gyümölcsészek számára. A megjelenteket Seffer Attila, a helyi közösség tanácsának elnöke köszöntötte. Seffer a pálinkafőzés tudományának kihívásai mellett rámutatott arra is, hogy immár több forrásból is táplálkozó pályázati kiírások hivatottak a gyümölcstermesztők támogatására, és ezzel a páratlan lehetőséggel élni kell.

–  Kölcsönök és vissza nem térítendő támogatások állnak ma már rendelkezésre, a régiónk jövője múlik azon, hogy a termelők hogyan használják ki az adott lehetőségeiket – mondta.

A felszólalók és a díjazott pálinkák készítői (Kép: Kazinczy Paszterkó Diana)

A felszólalók és a díjazott pálinkák készítői (Kép: Kazinczy Paszterkó Diana)

A Magyar Nemzeti Tanács nevében ft. Paskó Csaba szólt a hallgatósághoz, ő a pálinkafőzés múltjáról tartott érdekes bevezetőt, illetve felhívta a figyelmet a helyes pálinkafogyasztási szokásokra. 

– Az ínyencek nem hirtelen „lökik le” az italt, hanem megfelelő tulipános pohárból isznak, és igyekeznek élvezni minden értékét. A minőségi pálinka pedig arról ismerhető fel, hogy tisztán érződik az a gyümölcs, amiből készült. Egyre jobbak a pálinkáink, ez elsősorban önmagunk miatt fontos, de azért is lényeges, mert ez alapul szolgálhat a régiónk fejlesztésében – emelte ki ft. Paskó Csaba.

A zsűri január 24-én döntött a minták rangsorolásáról, ezzel kapcsolatban Fábrik Atilla főszervező tartott beszámolót. A bácskossuthfalvi Ady Endre Művelődési Központ  és a Rizling Szőlészek és Gyümölcsészek Egyesülete különdíját Raffai Attila vehette kézbe, amit a diólikőrével érdemelt ki. Serleget kapott még Fábrik Atilla, akinek hét pálinkája is helyezést ért el, aranyérmes lett az almából készült itala. A falu legjobb pálinkájának kijáró serleg tulajdonosa ezúttal Gulyás László, aki egy tölgyfa hordóban érlelt szilvával szolgált rá az elismerésre.  A legtöbb mintával, 13-mal Januskó József nevezett be, ő is kitüntetésben részesült. A rendezvényen tiszteletét tette Saša Srbić, a topolyai képviselő-testület elnöke és Danica Vrkić, a községi Idegenforgalmi Szervezet elnök asszonya. A díjátadót megelőző programban közreműködtek a helyi Ady Endre Művelődési Központ táncosai és Viola leánykórusa, a jó hangulatról pedig a zombori Kulturica tamburazenekar gondoskodott. Az elismerések kihirdetése után a szervezők megköszönték a támogatóknak, a PIK Moravica, a Sila Kft. a Sat-Trakt vállalatoknak, Topolya községnek és a bácskossuthfalvi helyi közösségnek a fesztivál lebonyolításában nyújtott segítségét.