Egy német–szerb illetőségű cég vette meg a topolyai ipari övezet első telkét. Az övezet mellett elhaladó keleti terelőút első szakasza már elkészült, és jövőre a becsei út irányába folytatódik majd az építkezés. További infrastrukturális fejlesztések is várhatók, állítja a topolyai Telekrendezési Közvállalat igazgatója.
Szerbiában sok község dédelget álmokat hatalmas ipari parkokról, de ezek mindaddig csupán vágyak maradnak, míg nem jelennek meg az első beruházók. Most már elmondhatjuk: Topolyán megtört a jég, egy német–szerb illetőségű vállalat felépítette az első gyárcsarnokot az ipari parkban. A beruházás nemcsak a községnek hoz pénzt a konyhájára, hanem új munkahelyek is létesülnek általa. Mánity Istvánt, a topolyai Telekrendezési Közvállalat igazgatóját az ipari park első fecskéjéről kérdeztük.
– A topolyai ipari parkban az idén került sor az első befektetésre. Két évvel ezelőtt eladtuk az első telket a Pöttker Kft.-nek. A cég konyhabútorok vasból készült elemeinek gyártásával foglalkozik, egyik tulajdonosa pedig a topolyai származású Beretka Miklós. A vállalat már két éve működik Topolyán, és a mostani beruházás révén a kelet-európai piacot szeretnék ellátni termékeikkel. A gyárcsarnok megépítése egyben azt is jelenti, hogy a jelenlegi 30 munkahelyen kívül további 27 fog nyílni a vállalatnál.
Mekkora területet vásárolt meg a Pöttker, és mennyi áll még rendelkezésre az ipari parkban?
– A Pöttker egy kéthektáros területet vásárolt meg, és még 30 hektár vár eladásra. Egyhektáros telkeket vásárolhatnak, de lehetőség nyílik több parcella összevonására is. Az ipari park megközelítését jelentősen megkönnyítette, hogy a zentai úttól kiépítettünk egy 1300 méteres bekötőutat. Ez egyben a keleti terelőút első szakasza is, amit bővíteni fogunk a becsei út irányába.
Mikor fog sor kerülni erre a bővítésre?
– A tervek kidolgozása folyamatban van, jövőre pedig hozzáfogunk a nyomvonalon lévő telkek felvásárlásához. Az eddig megépített úthoz szükséges telkek felvásárlása sem volt könnyű feladat, mivel az 45 fokos szögben keresztezi a parcellákat. A kiépített út 7,2 méter szélességű, az építéshez viszont egy 32 méter szélességű folyosót kellett megvásárolnunk, mert ez a törvényben meghatározott követelmény. A parcellák megvásárlásában a Tartományi Nagyberuházási Alap segített, és reményeim szerint jövőre, a felvásárlásokat követően a zentai utat össze fogjuk kötni a becseivel.
Az út építésén kívül folynak más infrastrukturális fejlesztések is?
– Igen, a közelmúltban írtunk alá egy szerződést az Elektrovojvodinával, amely egy 32 millió dináros beruházásra vonatkozik. Ezt az összeget a Tartományi Nagyberuházási Alap adja majd, és a befektetés révén az ipari park minden telkén hozzáférhető lesz az ipari áram. Emellett a városi szennyvízhálózatot áthúztuk a sínek alatt, és az Újvidéki utcában elértük vele az ipari park tőszomszédságát. Ez a hálózat a kaszárnya szennyvíztisztítójával köti össze az ipari parkot.