Az idén nagykorúvá vált helyi mezőgazdasági iroda volt a házigazdája Bácskossuthfalván annak a téli mezőgazdasági előadás-sorozatot záró fórumnak, melyen Tóbiás József, a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági parlamenti képviselője, a szerbiai parlament mezőgazdasági bizottságának alelnöke és dr. Molnár Viktor, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatója szólt az ágazat támogatásairól, majd a termelőknek lehetőségük volt a problémákkal, aggodalmakkal kapcsolatos kérdéseiket feltenni. A rendezvény kezdetén Fazekas Róbert, a tartományi parlament képviselője üdvözlete után Kósa Zoltán, a mezőgazdasági iroda titkára köszöntötte a jelenlévőket. Tizenöt éve áll a helyi, pacséri, cserepesi, krivajai és felső roglaticai termelők rendelkezésére, ha pályázatokról, aktuális ügyintézésről van szó, korábban a községi önkormányzat szárnyai alatt, 2018 óta pedig a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége munkatársaként.
– Jelenleg is folyamatban van a területalapú támogatással kapcsolatos regisztráció, ennek egyik fontos lépése, hogy akik megkapták a végzést, el kell azt fogadniuk, és lemondaniuk a fellebbezési jogról, hiszen az felgyorsítja a kifizetést. A településeket járva felhívtuk a termelők figyelmét a fémzárolt, tanúsítvánnyal rendelkező vetőmagra vonatkozó támogatásra és az üzemanyag támogatására is – nyilatkozta Tóbiás József, akitől az iránt érdeklődtünk, hogy a Magyarországon regisztrált száj- és körömfájás eset hatással lehet-e az ágazatra Szerbiában.
– Sajnos várható, hogy hatással lesz a környező országokra is a magyarországi eset. A behozatalra biztosan, de egyelőre beláthatatlan, hogy hosszú távon milyen más módon és irányban – hallottuk. Az iránt is érdeklődtünk, hogy parlamenti képviselőként hogyan tud hatással lenni a jószág árát lenyomó húsbehozatalra.
– A terepet járva sajnos vannak efféle információim. Olyanról is, hogy fagyasztott húst hoztak be az országba. Már volt rá alkalmam kérdést feltenni erről az egyik bizottsági ülésen, legközelebb a mezőgazdasági miniszter és a minisztérium tisztségviselői jelenlétében igyekszem felszólalni. Amit tudok, azt megteszem ebben az ügyben. Szerbiának hatalmas, kihasználatlan lehetőségei vannak a mezőgazdasági ágazatban, és az élelmiszeri önállóságra kellene törekedni – mondta Tóbiás József.
– A tartományi titkárságnak az idén a tavalyihoz hasonló, vagy valamivel kedvezőbb, 60-70, sőt 80-90%-os költség-visszatérítési támogatási formái jelennek meg eszközvásárlásra, beruházásra. A hitelek esetében kedvező, 1%-os kamattal lehet számolni, és a maximális igényelhető összeg a 2 millió dinár lesz. A költségtérítéses pályázatok ügyében előnyt élveznek a 40 évnél fiatalabb gazdálkodók, a nők és a gazdaságilag fejletlenebb községekben élők. Több mint 400 ezer dináros keretösszegben jelenik meg az öntözést támogató pályázat, az állattenyésztését, a törzskönyvezett jószág beszerzését pedig 90%-os költség-visszatérítéssel jelentetjük meg. Ebben az évben is támogatjuk a kezdő gazdálkodókat a Start up programmal – ismertette dr. Molnár Viktor.
A rendezvényen elhangzott, hogy a jövőben a mezőgazdasági termelés sikere az lesz, ha a gazdálkodó minimálisra tudja csökkenteni az üzemanyag, a felhasznált vegyszerek és műtrágya kiadásait. A felszólaló termelők elmondták, hogy van olyan falubeli, akinek nem folyósították a 2023-as területalapú támogatást. Tóbiás József ígéretet tett, hogy utánajár az esetnek. Kérdések érkeztek a vetőmagokkal kapcsolatban és a vadkárra vonatkozóan is.

Nyitókép: A fórumot az Echo Gyermek- és Ifjúsági Központban tartották meg (Kazinczy Paszterkó Diana)