2024. november 25., hétfő

A felejtés betegsége

Az Alzheimer-kór a szellemi képességek hanyatlásával járó, idült lefolyású, lassan előrehaladó betegség. A tünetek általában 65 év felett jelentkeznek, magasabb életkorban növekszik kialakulásuk valószínűsége.

A 65 évesek 1–5 százaléka érintett, 80 éves kor felett ez az arány már eléri a 20 százalékot. Sajnos a betegek nagy része akkor fordul orvoshoz, amikor már a kór előrehaladt fázisában van. Az orvosok szerint fontos lenne korán felismerni a betegség szimptómáit, hogy minél előbb elkezdődhessen a gyógyítás. Hazánkban az Alzheimer-kór gyógyításában nagy szerepe van a Szerbiai Klinikai Központ neurológiai osztályának, ahol alig egy év alatt több mint ezer beteg fordult meg.

A Balkánon ez az egyedüli ilyen egészségügyi létesítmény, amelyben a betegek orvosi beutalóra előjegyeztethetik magukat, és megfelelő orvosi ellátást kaphatnak. A betegek gyógyításának nagy része sokszor a családra hárul, ezért a klinikai központ dolgozói tanácsokat adnak a család tagjainak is, hogy együtt küzdjenek a betegség ellen.

Dr. Elka Stefanova, a központ vezetője elmondta, hogy a klinika azért specifikus, mert minden vizsgálatot egy helyen végeznek el.

– Az Alzheimer-kórban szenvedők száma a korral arányosan növekszik, úgyhogy a 80 éven felüliek 40-50 százaléka szenved ebben a betegségben, illetve minden második személy. A fiatalok is sokszor felejtenek, mert sok a kötelezettségük, de spontánul eszükbe is jutnak a dolgok. Ennek nincs semmi köze az Alzheimer-kórhoz – mondja Stefanova.

A központ kapacitásai le vannak terhelve, mert nagyon sokan jelentkeznek demenciával kapcsolatos problémákkal. Ezért a 011/365-0105-ös telefonszámon is be lehet jelentkezni, a várakozási idő legfeljebb két hónap.

Dr. Stefanova hozzátette, hogy a betegség fő kiváltó oka az öregség, de kialakulásában nagy szerepet játszhat a cukorbetegség, illetve a magas koleszterinszint, míg a genetikai tényezők csak 2–5 százalékban váltják ki.

Az orvosnő elmondta még, hogy minden nyugdíjba vonuló személynek az úgynevezett mediterrán étkezési szokást ajánlják, ezenkívül a mindennapos mozgás is kulcsfontosságú az egészség megőrzése érdekében.

Az Alzheimer-kórnak több fázisa létezik.


Az Alzheimer-kór tünetei


Fokozódó feledékenység

A betegség kezdetén csak időnként jelentkezik, különösen a közelmúltban bekövetkező események és az egyszerű kérések, utasítások esnek ki a beteg memóriájából. Ez a kezdetben enyhe feledékenység azonban folyamatosan fennáll és az idő előrehaladtával csak romlik. Jellemző, hogy a betegek feleslegesen megismételnek mondatokat, cselekvéseket, elfelejtenek neveket, párbeszédeket, előre megbeszélt időpontokat. Gyakran tárgyaikat teljesen logikátlan helyre pakolják el, aztán nem találják azokat.

Az absztrakt (elvont) gondolkodásra való képesség fokozatos elvesztése

Az Alzheimer-kórban szenvedő beteg idővel (esetleg elég hamar) elveszíti a képességét arra, hogy átlássa az anyagi helyzetét. Ez a probléma odáig fajulhat, hogy nem ismeri fel a számokat és nem tud velük dolgozni.

Amegfelelő szó megtalálásának nehézsége


Az Alzheimer-kóros beteg számára kihívást jelenthet a megfelelő szavak megtalálása gondolatainak kifejezéséhez, azonban a későbbiekben már a párbeszédeket is nehezen követi. Idővel olvasás- és íráskészsége is romlik.

A tájékozódóképesség elvesztése

Az Alzheimer-kórban szenvedők gyakran elveszítik időbeli és térbeli tájékozódási képességüket, ezért új környezetben feltűnően segítségre szorulnak. Idővel még ismert közegben is elveszettnek érezhetik magukat (eltévednek ismerőseik lakásában, és végül a sajátjukban is, különösen szokatlan körülmények között, pl. éjjel, sötétben). Általánosságban elmondható, hogy bármilyen változáshoz látványosan rosszabbul alkalmazkodnak, mint korábban (amennyiben az alkalmazkodás szellemi tevékenységet igényel).

Az ítélőképesség romlása


A mindennapi problémák megoldása (például annak eldöntése, hogy mit kell tenni, ha az étel a gáztűzhelyen odaég) számukra egyre nehezebbé, később kivitelezhetetlenné válik. Az Alzheimer-kórra jellemző, hogy a beteg döntéshozása egyre nehezebbé válik.

Ismerős tevékenységek végzése

A betegség előrehaladtával az egykor rutinfeladatnak számító tevékenységek (pl. a főzés) is kivitelezhetetlenné válnak. Idővel az előrehaladott Alzheimer-kóros beteg a legalapvetőbb dolgok elvégzését is elronthatja vagy elfelejtheti.

Személyiségváltozás

Az Alzheimer-kórban szenvedő betegek hangulata ingadozóvá válhat. Gyakran bizalmatlanok másokkal szemben. Makaccsá válhatnak és szociálisan visszahúzódhatnak, bár szociális igényeik általában sokáig megmaradnak. A betegség korai stádiumában ez a romló memóriájuk miatti frusztrációnak tudható be. Gyakran depresszív tünetek is kialakulhatnak, a betegség előrehaladtával a beteg nyugtalanná, szorongóvá, agresszívvá válhat, majd teljesen inadekvátan (célszerűtlenül, oda nem illően) kezdhet viselkedni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás