2024. november 25., hétfő

Gazdaságorientált oktatást

A Vajdasági Gazdasági Kamara, a Tartományi Végrehajtó Tanács stratégiai kutatási központja, és a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézete szervezésében tegnap kerekasztalt szerveztek


Az összejövetel célja, hogy cselekvésre serkentse az egyetem és a gazdaság, valamint a regionális és a helyi hatalom képviselőit Vajdaság gazdasága versenyképességének növelése érdekében.

Prof.dr. Radmila Marinković-Nedučin az Újvidéki Egyetem rektora elmondta, hogy nagyon fontos a gazdaság és a tudományok képviselői közötti párbeszéd, mert így egyeztethető össze az egyetemi oktatás reformja a gazdaság igényeivel. A rektor asszony emlékeztetett rá, hogy nemrégiben, az egyetemi oktatás reformjának kezdetekor ezt szem előtt tartották, de a reformnak és a párbeszédnek is egyaránt folyamatosnak kell lennie. Csakis így lehet elérni azt, hogy a modern tudást gyakorlatban is alkalmazni lehessen. Tavaly ebből a célból hozták létre az Újvidéki Egyetemen a Karrierfejlesztési Központot. Az Újvidéki Egyetem pedig a nemzetközi pályázaton 700 000 eurót nyert, amelynek segítségével Szerbia-szerte több egyetemen 8 új program indulhat. Ezek a programok arra hivatottak, hogy a szakképesítéssel rendelkező személyek tovább fejleszthessék tudásukat, a modern kor követelményeinek megfelelően – mondta Marinković-Nedučin.

Nikola Stojšić, a Vajdasági Gazdasági Kamara elnöke felszólalásában elmondta, hogy ez a kerekasztal-beszélgetés kulcsfontosságú a vajdasági gazdaság fejlesztését illetően, mert ha megfelelő szakemberek állnak majd rendelkezésre a gazdasági szférában, nagyot lendülhet a fejlődés ezen a téren.

– Vajdaság specifikus helyzetben van, mert sok a munkanélküli, másfelől pedig munkahiány van egyes helyeken. Olyan káderek is hiányoznak az országban, amelyekre nem is létezik szakképesítés hazánkban. Ez a mai helyzet nemcsak a gazdasági világválság következménye, hanem sokkal mélyebb problémáról van szó. Ez egy strukturális hiba, hogy az oktatás nincs a gazdaság követelményihez igazítva. Ezért is alakult ki az alacsony produktivitás országunkban, mert nincs aki termeljen. A menedzserek képzéséről inkább a szakmunkásképzésre kellene áthelyezni a hangsúlyt. Ugyanis, az alacsony fizetések miatt nem tudjuk behozni azt, hogy keveset termelnek a munkások. Sokkal produktívabbnak kell lenni, hogy az előállított termék minőségesebb legyen, ehhez pedig szakképzett emberekre van szükség – mondta Stojšić.

A kerekasztal-beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy konkrét lépésekre van szükség a káderképzés terén, és már a jövő héten további egyeztetésekre kerül sor a gazdaság és az egyetem képviselői résztvételével.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás