Április 22-e, a Föld napja alkalmából, a tartományi környezetvédelmi titkárság több akciót és rendezvénysorozatot szervez, jelentette be szerdán, Újvidéken dr. Slobodan Puzović tartományi környezetvédelmi titkár.
A Tisztább és zöldebb Vajdaságért nevű projektum keretében fásítási akciót szerveznek a Pokret gorana nevű környezetvédelmi szervezettel. Egy könyv is bemutatásra kerül majd, amely Vajdaság legértékesebb vízlelőhelyeit mutatja be. A Fruška gorán megnyitják a Fruška gorai Tájékoztató Központot, amelybe a tartományi környezetvédelmi titkárság jelentős pénzösszegeket fektetett abból a célból, hogy az idelátogatók megkapjanak minden információt a hegység múltjáról és jelenéről. Május 22-én, a Biodiverzitás védelmének a napján, a környezetvédelmi titkárság és Pećinci község együttesen egy látogatói központot nyitnak meg az Obedi-lápon, amely több kilátót és oktatói turistautat foglal majd magába. Június 5-én, a Környezetvédelem napján, Újvidéken, a Műszaki Karon előadást tartanak, amelynek témája a hulladék káros hatása, és a fák ültetésének fontossága lesz. Ezenkívül kiállítást is szerveznek ezen a napon, amelynek a témája a szemét újrahasznosítása lesz.
A sajtótájékoztatón ezenkívül bemutatták a „A szeméttárolókból leszivárgó vizek és gázok mennyiségi elemzése a folyamatos monitoring felállítása céljából” nevű projektumot, amelyet a tartományi környezetvédelmi titkárság pénzelt, a végrehajtója pedig az Újvidéki Egyetem Műszaki Karának a környezetvédelmi mérnöki osztálya. Goran Vujić, az Újvidéki Egyetem Műszaki Karának képviselője elmondta, a projektum célja az, hogy feltérképezzék a legális és illegális szeméttárolókat Vajdaságban, valamint hogy állandó megfigyelést tartsanak a környezetre gyakorolt hatásukról. A projektum négy hónapig tartott, az idén áprilisban ért véget. Ez az idő alatt megállapították, hogy Vajdaság területén 569 szeméttelep létezik, amelyek közül 524 illegális. Hét szeméttároló környékén vízmintát is vettek, amelyet analízisre küldtek. A felmérések alapján arra az eredményre jutottak, hogy minden mért helyen a víznek magas volt a nehézfém-, valamint az organikus tartalma, ami miatt kevés oxigén kerül a vízbe. Az ilyen vizet a szennyezettség III. és IV. csoportjába sorolják, vagyis szennyezettnek tekintik. Elhangzott még, hogy ezeket a méréseket állandósítani kellene, mert nyáron sokkal nagyobb a fertőzésveszély, valamint a szeméttárolók környékén kialakult gázok robbanásveszélye is fokozott.