2024. november 25., hétfő

Magyar segítség a vajdasági vállalkozóknak

Bojan Pajtić a konferencia megnyitóján

Reprezentatív megnyitó konferenciát tartottak tegnap Újvidéken abból az alkalomból, hogy beindult a magyarországi Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségánek képzési és tanácsadási programja a vajdasági mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelésére és nemzetközivé tételének elősegítésére.

A projektumra 10 millió forintos pályázati támogatást ítélt oda a magyarországi Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium. A projektum vajdasági vezetője az Alma Mons kis- és középvállalatok fejlesztésével foglalkozó ügynökség. A magyarországi VOSZ tervei szerint mintegy 550–600 vajdasági vállalkozást kívánnak közvetlenül érinteni. A projektum 2009 májusától novemberéig tart.

Az újvidéki konferencián jelen volt többek között Garamhegyi Ábel, a magyarországi nemzetközi gazdasági kapcsolatokért felelős szakállamtitkár, valamint Bojan Pajtić, a Vajdasági Végrehajtó Tanács elnöke. Pajtić köszöntőjében elmondta, hogy nagy jelentőséggel bír ez a konferencia, mert Magyarország az utóbbi nyolc évben 350 millió dollárt fektetett be Szerbiában. Ez azt jelenti, hogy Magyarország országunk egyik legnagyobb befektetője. Hozzátette, hogy ennek a közös projektumnak nagy jelentősége van, mert összeköti a két ország vállalkozóit, így együtt hatékonyabban tudják felvenni a harcot a globális gazdasági válság ellen.

Tardos János, a projektum igazgatója a Magyar Szónak elmondta, hogy Szerbia és Magyarország kapcsolatát leginkább a gazdasági kapcsolatokkal tudják megalapozni.

– Vajdaságban nagy a szakképzett munkaerő kínálata, Magyarországon pedig gyakorlatilag elfogytak a szakképzett munkások. Ez egy lehetőség arra, hogy magyarországi vállalatok szerbiai szakképzett munkaerőt foglalkoztassanak. A projektumon belül három fő témát céloztunk meg. Az első, hogyan vállalkozzanak az emberek Szerbiában. Mi magunk is azt tapasztaltuk, és az Alma Mons is ezt megerősítette, hogy nagyon sok ember, aki vállalkozóvá szeretne válni, nemigen ismeri ki magát a pénzügyi, jogi, kereskedelmi és értékesítési marketing helyzetben. Tehát segíteni akarunk abban, hogyan kell hozzáfogni egy kezdő vállalkozáshoz. A másik fontos téma azokról a vállalkozásokról szól, amelyek már egy kicsit megerősödtek – itt nagyjából a kis- és közepes vállalkozásokra gondolunk –, azok hogyan tudnak együttműködni egy Európai Unióban lévő vállalkozással. A harmadik rész a pályázatírási tanácsadásról szól. Magyarországon azt tapasztaltuk, hogy már az Európai Unióhoz való csatlakozásunkat megelőzően a vállalkozók vagy önkormányzatok, akár alapítványtól, akár az államtól akartak pénzt szerezni, ezt csupán pályázat útján tehették meg – mondta Tardos.

A projektum több részből áll. Először is egy tankönyv készül, amelyben három fontos témát közelítenek meg a vállalkozások szempontjából. Ezt követően négy vajdasági színhelyen (Újvidék, Szabadka, Ada, Nagybecskerek) kétnapos oktatásra kerül sor. Ezután a résztvevők az Alma Mons kis- és közepes vállalatok fejlesztésével foglalkozó régiós ügynökség székhelyén élő tanácsadásban részesülhetnek, illetve az internet útján online kérdéseket tehetnek fel, amelyekre néhány napon belül választ kapnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás