2024. november 25., hétfő

Elkerülhetetlen regionalizáció

A tanácskozás részvevői

Európában a regionális együttműködés virágzik. A külföldi tapasztalatok azt mutatják, hogy az Unióban jobban tudják érvényesíteni az érdekeiket a régiók, mint az országok.

Vajdaság az euró-integrációs folyamatokban elnevezéssel tanácskozást tartottak tegnap az újvidéki Park Szállóban. A rendezvényt a Tartományi Képviselőház európai integrációs és nemzetközi regionális együttműködési bizottsága és a Regionalizációs Központ szervezte. Az volt a célja, hogy elősegítse a regionalizációs folyamatokkal kapcsolatos véleménycserét azokkal a külföldiekkel is, akiknek már van tapasztalatuk ezen a téren. A tanácskozáson többek között felszólalt Horváth Gyula, az MTA Regionális Kutatások Központjának az igazgatója, valamint Gianlorenzo Martini, a Veneto olaszországi régió brüsszeli irodájának igazgatója. Aleksandar Popov, a Regionalizációs Központ igazgatója a Magyar Szónak elmondta, hogy a rendezvénnyel azt szeretnék elérni, hogy szerteoszlassák az országban a vajdasági statútum és a regionalizációs folyamatok körül kialakult félelmeket, hiszen csak pozitív tapasztalatokat hallani a regionalizmusról Európában.

– Ebben nagy segítségünkre lesznek a rendezvényen résztvevő szakemberek, valamint az olaszországi Veneto régió képviselője. Az európai uniós csatlakozás egyik legfontosabb része a decentralizáció és a régiók együttműködése, amely a régiók közötti gazdasági szükségletek alapján alakul ki. A regionalizáció körül kialakult félelemkeltés több faktornak is az érdekében van ebben az országban. Az úgynevezett „hazafias blokk”-ról beszélek, akik most ellenzékbe szorultak, de folyamatosan ijesztgetik az embereket, mert csupán félelemkeltéssel tudnak a politikai színtéren fönnmaradni. Sajnos a most hatalmon lévő pártok ha ellenzékként működnek, sűrűn emlegetik a decentralizációt, mint a saját programjuk fontos részét. Aztán amikor hatalomra kerülnek, a decentralizációnak se híre, se hamva. Ez megint csak azt jelenti, hogy pillanatnyilag nincs meg a politikai akarat arra, hogy beinduljon az ország decentralizációja, hogy az európai uniós csatlakozási folyamatok felgyorsuljanak. A regionalizációs fejlődésről hozott törvény azonban azt mutatja, hogy a nagy akadályok ellenére mégiscsak van előrelépés ebben a folyamatban. Ennek köszönhetően az országban lassan kezdenek kialakulni azok a régiók, amelyek közül mindegyik bizonyos földrajzi, gazdasági és történelmi sajátosságokkal bír. Ez egy hosszan tartó folyamat lesz, mert Szerbiában Vajdaságot és Kosovót kivéve nincs meg a regionalizáció hagyománya.

– Akármennyire hátráltatják egyes erők az országban ezeket a folyamatokat, biztos vagyok benne, hogy az élet rá fog kényszeríteni bennünket arra, hogy mi is részei legyünk a fejlett világnak – mondta el Popov.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás