2024. július 17., szerda

A környezet kínálta lehetőségek

Szerbiai küldöttség járt Olaszországban a kétoldali együttműködések keretében
Mojzes Petar itt keresett partnert Horgosnak

A termelőrendszerek összehangolt ügyvezetése a klaszterek keretein belül címmel indult kétoldali együttműködés Olaszország és Szerbia között. A projektum társpartnerei az olasz Friuli Venezia Giulia tartomány, az Olasz Gazdaságfejlesztési Minisztérium, a Szerbiai Gazdaság- és Térségfejlesztési Minisztérium, valamint a Tartományi Végrehajtó Tanács gazdasági titkársága.

A projektum célja a térség, jelen esetben Vajdaság gazdaságát meghatározó közösségi és egyéni szubjektumai integrált ügyvezetésének a fejlesztése, ezen belül a tartományi és nemzeti szervek tapasztalatcseréje annak érdekében, hogy az érdekelt alanyok vertikális összekapcsolását magasabb szintre emelve intézményes módon is segítsék a lokális gazdaság fejlődését Szerbiában.

A projektum szerves része volt az olaszországi tanulmányút, amelyen egy kilencfős szerbiai delegáció vett részt, a minisztérium és a tartomány képviselői mellett a szabadkai, zombori, verseci, pancsovai, inđijai, niši és magyarkanizsai községek képviselői, a magyarkanizsai községből Mojzes Petar volt jelen a horgosi Agrokooperitva képviseletében.

– A horgosi földművesek társulása úgy mutatkozott be, mint a korszerű, gazdasági alapú mezőgazdasági szerveződés példája. Részvételem célja az volt, hogy keressem az együttműködési lehetőségeket az olasz partnerekkel. A prezentációkon azt mutatták be, hogy az önkormányzatok, közvállalatok és a vállalkozások önállóan dolgoznak ugyan, de a fejlesztés érdekében összefognak. Az egyhetes tanulmányút keretében ellátogattunk több olasz tartományba, a gazdasági kamarába, ismerkedtünk a klaszterek működésével. Az agroturizmus szép példáját láttuk a San Daniel nevű, mintegy öt és fél ezer lakosú településen – mesélt Mojzes Petar a tanulmányútról.

San Daniel nemcsak azért volt számára különösen fontos, mert a füstölt sonka előállítására és értékesítésére épülő falusi turizmus rendkívül fejlett (a nemzetközi hírű sonkafesztiváljukra például 150 ezer vendég érkezik!), hanem azért is, mert mint vendéglátóival megállapították: a San Daniel-i sonka meg a horgosi paprika és zöldség jól megférne egymással – van tehát lehetőség az együttműködésre.

– Évente több mint 2,5 millió sonkát adnak el. Bemutatták, hogyan őrzik a hagyományaikat úgy, hogy közben az áruvédjegyükkel gazdasági sikert érjenek el. Mindenki fut az eredmények után, de nem egyéni, hanem közcélok érdekében. Az olaszországi tanulmányút során azt is láthattuk, hogy a középiskolák a cégek szükségleteit kielégítő programokkal dolgoznak. Ha asztalos kell, azt a profilt erősítik. Már a középiskolában mindenki munkalehetőséget kaphat, a jó eredményűek pedig tovább tanulhatnak, ösztöndíjjal. Abban a régióban így lehet 3,2 százalékos a munkanélküliség – magyarázta Mojzes Petar.

A tanulmányút legfőbb hozadékaként a San Danielben látott példát jelölte meg: ott egy program – a sonka – köré szerveződik minden, minden szabvány mindenkire egyformán vonatkozik, s azon ritka programok egyike ez, amelyben a mezőgazdasági termék válik világhírű áruvédjeggyé. Elmondása szerint az olaszok nagy jövőt látnak Szerbiában, de szerintük csak akkor indul be a gazdasági fejlődés, ha az itt élők találják meg a környezetük kínálta lehetőségeket.