2024. július 17., szerda

Magyarkanizsa védjegye

A Művelődési Házban megnyílt a Turisztikai Információs Pult
Dr. Zoran Blažina mutatta be a város védjegyét, amit Dan Reisinger világhírű grafikus tervezett

Egyszerűségében nagyszerű, a multikulturalizmust színeiben és grafikai megoldásaiban egyaránt teljes mértékben megragadó, rendkívül széleskörűen és sokoldalúan felhasználható – röviden így jellemezhető a Magyarkanizsa, a turizmus városa védjegy, amelyet a magyarkanizsai Községi Idegenforgalmi Szervezet (KISZ) mutatott be az önkormányzat, a község intézményei, közvállalatai és gazdasága képviselőinek.

Nyilas Mihály és Srđan Jelisavčić átadta rendeltetésének a Turisztikai Információs Pultot (Fotó: Miskolci Magdolna)

A vendégeket Maksimović Taljai Ljubinka, a KISZ igazgatója üdvözölte. A prezentáción jelen voltak a környező községek idegenforgalmi szervezeteinek képviselői is, valamint Gordana Plamenac, a Szerbiai Idegenforgalmi Szervezet igazgatója. Nyilas Mihály, Magyarkanizsa polgármestere a köszöntőjében kiemelte: Magyarkanizsa mint fürdőváros számára elengedhetetlen egy egyedi arculatú, határozott, megkülönböztető védjegy, akárcsak a tájékoztatópult, amely a Szerbia és Románia közötti, határ menti együttműködésnek, illetve a Bánát 22 elnevezésű nemzetközi projektumnak köszönhető.

A város új védjegyét Dan Reisinger magyarkanizsai születésű, Izraelben élő világhírű grafikus tervezte, és 2006-ban, grafikáinak itteni kiállítása alkalmával ajándékozta Magyarkanizsának.

A védjegy felhasználását szabályozó grafikai szabványokról és azok alkalmazásáról dr. Zoran Blažina, a belgrádi Képzőművészeti Egyetem grafikai kommunikációs szakának professzora tartott kivetítéssel egybekötött, látványos előadást. Többek között elmondta: a projektumon meglátszik, hogy Dan Reisinger mennyire emocionálisan kötődik Kanizsához. A jel nagyon érdekes, a multietnikus közösséget a színek (fehér alapon piros, kék, zöld) is kifejezik, de természetesen fekete-fehér változata szintén van – mondta a professzor. Rámutatott azokra az általános hibákra is, amelyek egy-egy védjegy alkalmazásakor gyakran előfordulnak, valamint arra, hogy a forma és a színek egyaránt szabványosítottak, a méret kizárólag digitalizálással növelhető.

A lehetséges alkalmazását memorandumos papírokon, névjegy- és azonosító kártyákon, pólókon, óriásplakátokon és mamut-oszlopokon egyaránt bemutatta, hangsúlyozva, hogy a kézikönyv nem végleges, továbbra is várják az idegenforgalmi szervezet és mások véleményét, javaslatait.

A prezentációt követően Nyilas Mihály és Srđan Jelisavčić pancsovai projektmenedzser átadták rendeltetésének a Turisztikai Információs Pultot, mely a Bánát 22 elnevezésű nemzetközi pályázat eredménye. A pályázatot Pancsova, Nagybecskerek és Magyarkanizsa községek, valamint a Demokráciáért Eurorégiós Temesvári Központ készítette, célja a térség idegenforgalmának fejlesztése, támogatója az Európai Unió, kivitelezője az Európai Újjáépítési Ügynökség. A tervek szerint itt minden turisztikai információt, felvilágosítást megkaphat a városba betérő idegen és az utazni szándékozó helybeli egyaránt. Fejsztámer Róbert, a magyarkanizsai Községfejlesztési Információs Központ igazgatója elmondta, hogy a Központ segített a pályázat lebonyolításában. A projekt keretében az idegenforgalmi szervezet kommunikációs berendezésekkel és a megfelelő berendezésekkel gazdagodott. Mivel a KISZ felvállalta a projektumot, így az nem fejeződik be a pult megnyitásával, hanem tovább folytatódik, az önkormányzatnak és a község intézményeinek a támogatásával – mondta Fejsztámer Róbert.