A Magyarkanizsai Községfejlesztési Információs Központ – ICR – túlnőtt az eddigi kereteken, és az új elvárásoknak megfelelően átalakuláson megy keresztül – jelentette be Fejsztámer Róbert, a központ igazgatója.
Szecsei Bús Klára, a községi tanács vállalkozásfejlesztéssel megbízott tagja szerint úgy értékelték, ez a központ megfelelő adatokkal és munkaerővel rendelkezik ahhoz, hogy a meglévő tevékenységét kiegészítve bekapcsolódjon a gazdaság fejlesztésébe, a kis- és középvállalkozások serkentésébe, az önkormányzat marketingjének javításába.
Molnár Makai Krisztina, az ICR kis- és középvállalkozások fejlesztésével megbízott munkatársa, az ügyviteli inkubátor eddigi koordinátora elmondta, hogy mindkét iroda a kezdetektől támogatta a kezdő vállalkozásokat. Az információs központot az önkormányzat, a gazdasági és civil szféra képviselői keresték fel, különféle kérésekkel, pályázatok figyelésére, pályázatok írására és levezetésére. Ezért alakul át az ICR, és válik gazdaságfejlesztési központtá. A munkatársak a vállalkozók székházából átköltöznek az ügyviteli inkubátor Dózsa utcai székházába, és egy helyen fogják követni a nemzetközi és uniós pályázatokat, hazai kiírásokat. A hírlevelet ezután is rendszeresen továbbítják, és a cégalapítás részletes feltételeinek ismertetésével támogatják az új vállalkozások beindítását, gyors ügyintézéssel segítik a befektetőket. Felhívta a figyelmet, hogy jelentkezzenek mindazok, akik fejlesztési vagy hitellehetőségekről, pályázati kiírásokról szeretnének tájékozódni.
Sóti Gizella projekt- és civilszféra-koordinátor hozzáfűzte, hogy 350 tagjának továbbítja az ICR a nemzetközi, uniós és hazai pályázati kiírásokat. Pályázatokat elsősorban az önkormányzat és az önkormányzati intézmények számára, továbbá civil szervezetek számára írtak, nagy hangsúlyt helyeznek a különféle képzésekre. Két projektumban vesz részt a fejlesztési központ, egyik a Cnesa, a Generáció és az ICR közös projektuma, az úgynevezett EDCL-képzés, melynek célja egy egységes európai oklevél megszerzése, munkanélküli fiataloknak. A másik az ICR és az Önálló Vállalkozók Egyesületének közös projektuma a női vállalkozások fellendítésére. Külön hangsúlyt helyeznek a civil szféra fejlesztésére is, mert bár sokan vettek részt pályázatíró képzéseken, de még mindig igénylik a segítséget a pályázatírásban, a levezetésben, dokumentálásban, mondta Sóti Gizella.
Felhívta a község vállalkozóinak figyelmét, hogy a köztársasági kis- és középvállalkozási ügynökség pályázatán kis- és középvállalkozások október 27-ig igényelhetnek vissza nem térítendő támogatást meglévő termelői és szolgáltató vállalkozások fejlesztésére, a versenyképesség növelésére.
Tunić Viktor, a nemzetközi projektek menedzsere arra mutatott rá, hogy az Európai Unió most kisebb értékű projekteket támogat, de jó felkészülés ez a majdani, előcsatlakozási, nagy keretösszegű pályázatokra.
Nyilas Mihály polgármester az ICR fejlesztést azzal indokolta, hogy az új önkormányzat a gazdaság fejlesztését, új munkahelyek teremtését tűzte ki célul, és legkézenfekvőbb megoldás volt, hogy újabb feladatokkal bízzák meg a jól működő központot, ami ezáltal a gazdaságfejlesztés motorjává, mozgatórugójává válhat.
A polgármester beszámolt arról is, hogy az elmúlt héten a központ igazgatójával Brüsszelben jártak, a Szerbiai Gazdasági Kamara szervezésében ismerkedtek az uniós intézményekkel. Fejsztámer Róbert elmondta, hogy konferenciákon, műhelymunkákban, plenáris ülésen, üzletember-találkozón vettek részt, megtudták például, hogy a Szerbiai Gazdasági Kamarának Brüsszelben van egy lobbi-irodája, ami segíthet közelebb jutni a pénzforrásokhoz.