Nálunk, főleg az utóbbi húsz évben, a vállalkozók valóságos sportot űznek abból, hogy ki tudja jobban átverni az államot és elcsalni az adót. Persze ez a „művelet” nem egyszerű, s a házasságtörés nevű bűncselekményhez hasonlítható: egyedül nem lehet elkövetni. Éppen ezért már meg sem lepődünk, ha azt olvassuk a lapokban, hogy hol itt, hol ott egyetlen hullámban letartoztattak néhány vállalati fejest. Az idén például húsz bűnvádi feljelentéssel kapcsolatban negyvenegy személyt vettek őrizetbe, de szinte se szeri, se száma a pénzügyi rendőrök által az ellenőrzések záróaktusaként benyújtott feljelentéseknek.
Az elmúlt hónapokban például 129 ellenőr több mint 1700 esetben tett összesen 2300 személy ellen bűnvádi feljelentést.
Az eddig feltárt adóeltitkolásokkal a gyanúsítottak több mint 11 milliárd dinárral károsították meg az államot. Persze a szóban forgó törvénysértéseknek anyagi következményei is vannak, hiszen összesen 10 millió euró értékben zárolták az eljárás alá vont személyek vagyonát, s ha bűnösségük bebizonyosodik, búcsút mondhatnak ingó és ingatlan javaiknak.
A fentiek ismeretében az ember azt hihetné, hogy ezek a bűncselekmény-sorozatok komolyan megrendíthetik a köztársasági költségvetési terv megvalósulását, az illetékesek azonban közölték, hogy maradéktalanul megvalósul az idei évre tervezett több mint 600 milliárd dinár adóbevétel.
Senkivel sem lesznek elnézőek
Dragutin Radosavljević A B92 televíziónak Radosavljević elmondta, hogy 214 milliárd dinárból – ennyi az összes tartozás – reálisan 50 milliárd dinár megfizettethető. Az igazgató elmagyarázta, hogy az adóhivatal nem indíthat eljárást azon cégek ellen – pl. a resavicai bányában és a bori bányászati és kohászati vidék egyes részein –, amelyekben folyik az átszerveződés. |