2024. november 24., vasárnap

Milliárdos adócsalások

A visszaélések ellenére sem lesz gond a költségvetés feltöltésével
Léphaft Pál karikatúrája A világon nincs olyan ország, amelyben a vállalatok egy része nem igyekszik kikerülni az adózást, hiszen a cég jövedelmének nem kis részét kénytelen befizetni az államnak. Igencsak téves az a felfogás, hogy a kulturált Nyugaton, vagy éppen a tengeren túl mindenki pontosan és szívesen törleszti országa iránti kötelezettségét. A különbség közöttük és közöttünk „csupán” annyi, hogy például Amerikában a pénzügyi visszaélések főbenjáró bűnnek számítanak és a törvény olykor szigorúbban bünteti, mint az emberölést.

Nálunk, főleg az utóbbi húsz évben, a vállalkozók valóságos sportot űznek abból, hogy ki tudja jobban átverni az államot és elcsalni az adót. Persze ez a „művelet” nem egyszerű, s a házasságtörés nevű bűncselekményhez hasonlítható: egyedül nem lehet elkövetni. Éppen ezért már meg sem lepődünk, ha azt olvassuk a lapokban, hogy hol itt, hol ott egyetlen hullámban letartoztattak néhány vállalati fejest. Az idén például húsz bűnvádi feljelentéssel kapcsolatban negyvenegy személyt vettek őrizetbe, de szinte se szeri, se száma a pénzügyi rendőrök által az ellenőrzések záróaktusaként benyújtott feljelentéseknek.
Az elmúlt hónapokban például 129 ellenőr több mint 1700 esetben tett összesen 2300 személy ellen bűnvádi feljelentést.
Az eddig feltárt adóeltitkolásokkal a gyanúsítottak több mint 11 milliárd dinárral károsították meg az államot. Persze a szóban forgó törvénysértéseknek anyagi következményei is vannak, hiszen összesen 10 millió euró értékben zárolták az eljárás alá vont személyek vagyonát, s ha bűnösségük bebizonyosodik, búcsút mondhatnak ingó és ingatlan javaiknak.
A fentiek ismeretében az ember azt hihetné, hogy ezek a bűncselekmény-sorozatok komolyan megrendíthetik a köztársasági költségvetési terv megvalósulását, az illetékesek azonban közölték, hogy maradéktalanul megvalósul az idei évre tervezett több mint 600 milliárd dinár adóbevétel.



Senkivel sem lesznek elnézőek

Dragutin Radosavljević, az adóhivatal igazgatója szerdán kijelentette, hogy a működő vállalatok ellen följelentéseket tettek a kifizetetlen számlák miatt, és a felhalmozott adósságot senkinek sem nézik el.

Dragutin Radosavljević

A B92 televíziónak Radosavljević elmondta, hogy 214 milliárd dinárból – ennyi az összes tartozás – reálisan 50 milliárd dinár megfizettethető. Az igazgató elmagyarázta, hogy az adóhivatal nem indíthat eljárást azon cégek ellen – pl. a resavicai bányában és a bori bányászati és kohászati vidék egyes részein –, amelyekben folyik az átszerveződés.
„Az átszerveződés folyamatban van. Ezek a vállalatok részletekben törlesztik adósságaikat, és remélem, hogy eleget tesznek kötelezettségeiknek. A szerb államnak az a kívánsága, hogy megtartsa a Rembashoz és a Resavicához hasonló vállalatokat, mert azok különleges jelentőséggel bírnak” – mondta Radosavljević. (Tanjug)



Mégis voltak kivételezettek?

– Lemondok, ha megállapítást nyer, hogy rosszul végeztem a munkám – jelentette ki szerdán Dragutin Radosavljević, az adóhivatal igazgatója, és ismételten elnézést kért Belgrád polgármesterétől, amiért a város tévedésből rákerült a száz legnagyobb adós listájára. Mint ismeretes, nagy botrányt kavart az év végén a legnagyobb adóhátralékkal rendelkező vállalatok, vállalkozások és magánszemélyek listájának közzététele, emiatt többen is az adóhivatal vezetőjének a „fejét követelik”. Nemcsak Belgrád város, hanem több tucat rossz hírbe kevert adófizető fordult panasszal az adóhivatalhoz a feketelistára kerülésük miatt. Dragoljub Rajić, a Szerbiai Munkaadók Uniójának a szóvivője szerint teljességgel elfogadhatatlan, hogy az adóhivatal megengedte egyes adóköteles vállalatoknak, hogy 10 éven át ne fizessék az adókat és a hozzájárulásokat. Ez szerinte csak akkor lehetséges, ha politikai akarat támogatja az ilyen kivételező eljárást.
Az adóhivatal által közölt lista szerint 2011. december 30-ával bezárólag a 100 legnagyobb adós közül a vállalatok összesen 215, a vállalkozások 4,3, a magánszemélyek pedig megközelítőleg 3 milliárd dinárral tartoznak az államnak. Radosavljević tegnap a Betának nyilatkozva kijelentette, senki sem gyakorolt nyomást a hivatalra, hogy ne kerüljön föl a listára.
(y-A)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás