2024. november 25., hétfő

Áll-e az alku?

A Gazprom közzétette az ingyenrészvényekre vonatkozó árajánlatát, a szerződésbe foglalt legalacsonyabb árat kínálja
A Gazprom a lakosságnak is megfizeti a 4,8 eurót ingyenrészvényenként

A tegnap hatályba lépett ajánlat 45 napig marad érvényben – a brókerházaknál az a vélemény van túlsúlyban, hogy továbbra is az jár majd jobban, aki nem sieti el a NIS-részvények eladását, jóslataik szerint az értékpapírok mindössze öt százaléka kel majd ezúton el.

A Gazprom tegnap közzétette az ingyenrészvények vételár-ajánlatát: részvényenként a privatizációs szerződésben meghatározott legalacsonyabb összeget, 4,8 eurót készek fizetni a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részvényeinek a lakosság kezében lévő 19,12 százalékáért. Az ajánlattevést a köztársasági értékpapír-bizottság múlt hét végi, erre vonatkozó jóváhagyása előzte meg, amit a Gazprom illetékesei pénteken vették át, s ezzel egyben kötelezték is magukat, hogy a következő munkanapon, azaz hétfőn, január 31-én megjelentessék a részvények felvásárlására vonatkozó árajánlatot az ötvenezresnél nagyobb példányszámmal rendelkező napilapokban, s a nemzeti lefedettségű elektronikus médiában.

Mint tudjuk, a Gazprom máris többségi tulajdonjogot élvez a NIS-nél, 2008 decemberében vette meg az államtól a kőolajipari vállalat részvényeinek az 51 százalékát. A vétel során megkötött magánosítási szerződésben kötelezte el magát arra, hogy legkésőbb ez év februárjáig megteszi az arra jogosult polgárok és volt foglalkoztatottak között kiosztott ingyenrészvényekre vonatkozó árajánlatát is. A Gazprom nem adhat kevesebbet 4,8 eurónál, amennyiért az állam részvényeit is vette 2008-ban – áll a szerződés egyik kitételében.


MIT MOND A BRÓKER?

Miroslav Radaković, a belgrádi SIG Sinteza brókere elmondta, a brókerházak jóslata szerint, továbbra is az jár majd jobban, aki nem sieti el a NIS-részvények eladását, mert később magasabb árakon értékesíthetik majd a polgárok a tulajdonukban lévő értékpapírokat.

– Úgy vélem, alulbecsülték a NIS értékét, amikor a vállalat privatizálására került sor, annál amit a Gazprom fizetett, többet is kaphatott volna az állam. A most közzétett ajánlat, az adásvételi szerződéssel összhangban, ugyanakkora, mint amennyit az államnak fizetett az orosz vállalat, vagyis, meggyőződésünk szerint, szintén alacsonyabb a valós értéknél. Azok fognak jobban járni, akik nem válaszolnak a Gazprom ajánlatára, annak leteltével ugyanis emelkedhetnek a részvényárak. Rövid távon, persze nehéz jóslatokba bocsátkozni, az is elképzelhető, hogy az ajánlat után közvetlenül, kissé csökken majd az értékpapírok ára, de az biztosra vehető, hogy hosszú távon magasabb lesz az áruk, mint amennyiért az állam eladta azokat, s amennyit most a Gazprom kínál értük – mondta el a brókerház munkatársa.


TEGNAPI ÁRFOLYAM

Szabad kereskedésben, egyébként, tegnap reggel 488 dinárról indultak a NIS részvényeinek az árai, majd ezt követően, a délelőtt folyamán, az ár felkúszott 491 dinárra, hogy aztán a zárás előtt ismét 488-ra süllyedjen vissza.

– A polgárok jó része kevésbé informált az aktuális eseményekkel kapcsolatban, erről tanúskodnak a részvényeladási adatok is. Tegnap reggel óta összesen 66 ezer részvényt adtak el a polgárok a Gazprom által garantáltnál alacsonyabb áron, vagyis 488-491 dinárért, holott az eladási meghagyások átadásával biztosított a részvényenkénti 506 dináros ár – tudtuk meg Radakovićtól.

A brókerek egyébként azt jósolják, hogy a még értékesítésre váró NIS-részvények mindössze öt százalékát fogják a polgárok eladni a Gazprom ajánlatát elfogadva a következő másfél hónapban. Ez az alacsony árral magyarázható.


MI AZ ELJÁRÁS?

A hétfőn bejelentett ajánlat 45 napig marad érvényben, s ahhoz, hogy valaki válaszoljon az ajánlatra, a legközelebbi postán kell átadnia az arra vonatkozó eladási meghagyást. A részvénytulajdonosokat legkésőbb az ajánlat határidejének lejártán túli harmadik napon ki kell a vállalatnak fizetnie. Azok, akik már korábban el akarták adni részvényeiket, s benyújtották az eladási meghagyást, most vissza kell hogy vonják azt, ahhoz, hogy válaszolni tudjanak a Gazprom ajánlatára.

A legtöbben egyébként a posta közvetítésével adják majd el a részvényeiket, azok azonban, akik már korábban valamelyik brókerházat megbízták a tranzakció lebonyolításával, most maradhatnak annál, s a korábbi meghagyást visszavonva egy újat kell aláírni a Gazprom ajánlatának az elfogadásáról. Ha valaki, valamilyen oknál fogva, úgy döntene, hogy a posta helyett brókerházat szeretne megbízni ügyleteinek rendezésével, akkor előbb a Postai Takarékpénztár számlájáról át kell vinnie a részvényeit a brókerháznál nyitott számlára, ahol az ügyintézés már nem ingyenes. A brókernél nyitott számla mellett szükség lesz egy, tetszés szerint, bármelyik bankban nyitott számlára is.

Az eladás mellett, továbbra is lehet részvényt vásárolni is. A brókerek a polgárok esetében egy százalékos províziót számolnak fel az efféle kereskedések lebonyolításáért. Ehhez hozzá kell adni a Belgrádi Értéktőzsde, továbbá a Központi Értékpapírjegyzék 0,1-0,1 százalékos illetékeit, valamint a bank 0,1 és 0,3 százalék közötti provízióját. Az összes illetéket beszámítva, másfél százalék körüli pluszköltséggel kell számolnunk, ha ilyesmire adjuk a fejünket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás