2024. szeptember 8., vasárnap

Innováció nélkül nincs fejlődés

Egy éve működik a Tudományos-technológiai Park

Újvidéken tegnap ünnepelte fennállásának első évfordulóját a Tudományos-technológiai Park. Az intézmény az egyik legjelentősebb projektum, amely a tartományi és a köztársasági kormány támogatásával valósult meg.

(Fotó: Dávid Csilla)

(Fotó: Dávid Csilla)

Nebojša Drakulić, a Tudományos-technológiai Park igazgatója elmondta, az intézmény több szempontból is jelentős, elsősorban összeköti a gazdaságot a tudománnyal, és színvonalasabb oktatást tesz lehetővé, legfőképp az IT-szektorban.

– Az intézmény elsősorban azért jött létre, hogy szolgáltatásokat nyújtson a tagjainak: technológiai vállalkozásoknak, innovatív szervezeteknek, felsőoktatási intézményeknek. Mindezt azzal a céllal, hogy minél gyorsabban fejlesszék és alkalmazzák az új technológiákat. Nagy örömömre szolgál, hogy megünnepelhetjük a Tudományos-technológiai Park évfordulóját. Az elmúlt egy évben sokat tettünk annak érdekében, hogy innovatív közösség legyünk, és összehozzuk a tagjainkat. Az intézmény keretében jelenleg 11 technológiai vállalat működik, de helyet kapott a BioSense, illetve a mesterséges intelligenciával foglalkozó intézet is, valamint 17 startup vállalat. Több mint 50 eseményt is megszerveztünk, amelyekre körülbelül 2 ezer vendég érkezett. Mivel nagy az érdeklődés a tagság iránt, a közeljövőben új épülettel bővül a Tudományos-technológiai Park, jelenleg folyamatban van a tervdokumentáció elkészítése – fejtette ki Drakulić.

Zoran Milošević tartományi felsőoktatási és tudományos kutatási titkár elmondta, a Tudományos-technológiai Park működésére mindnyájunknak büszkének kell lennünk.

(Fotó: Dávid Csilla)

(Fotó: Dávid Csilla)

– Az elmúlt hat évben javítottunk a gazdasági mutatókon, nőtt a foglalkoztatottak száma, de a teljes siker érdekében szükség van arra, hogy összekössük a gazdaságot és a tudományt. A Tudományos-technológiai Park is ezt a célt szolgálja. Ha ugyanis a tudomány és a gazdaság külön utakon jár, akkor nem fejlődünk. Arra kell törekednünk, hogy olyan ország legyünk, amely elsőrangú kutatókkal büszkélkedik. Sajnos jelenleg a kutatócsoportok mindössze 0,4 százalékban vesznek részt a hazai vállalatokban, Európában pedig ez a szám 1,5 százalék. Az a célunk, hogy Szerbia az innovációk színhelyévé váljon, valamint hogy megakadályozzuk a szakemberek elvándorlását, és új munkahelyeket teremtsünk – fogalmazott Milošević.