A programok közül a legnagyobb költségvetéssel az Első esély rendelkezik, köztársasági szinten 2,6 milliárd dinárt fordítanak rá, s 15 ezer személy számára biztosíthat munkahelyet, tartományi szinten 643 millió dinárt költenek el erre a célra, 3 711 új munkahelyet előirányozva.
A gazdasági minisztérium és a Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat tizennyolc idei foglalkoztatásserkentő programját mutatták be tegnap a munkaadók számára szervezett összejövetelen az Újvidéki Vásár Master Központjában. Ez volt mellesleg az első ilyen „aktív“ tanácskozás, melyet azzal a céllal szerveztek meg, hogy a foglalkoztatók közelebbről megismerhessék a programok feltételeit, s közvetlenül feltehessék kérdéseiket a Vajdasági Munkáltatók Szövetsége, illetve a Tartományi Munkaközvetítő Szolgálat jelen lévő illetékeseinek.
– Tavaly 3,7 milliárd dinárt fordított a kormány ezekre a programokra, az idén 5,55 milliárdot, tehát jelentős mértékben növekedett a rendelkezésünkre álló keret. Ez mintegy hatvanezer új munkahelyet jelent, az Első esély, az üzletkezdési program, a közmunkák és a többi meghirdetett program révén. Ezek közül nyolc számít újnak, többek között a szakmai gyakorlatszerzésre, a mozgássérültek foglalkoztatására irányuló programok is ezek az újak közé sorolhatók – mondta el az újságíróknak Dragan Petrović, a Tartományi Munkaközvetítő Szolgálat igazgatóhelyettese.
Leglényegesebb sajátosságuk, hogy egyszerre kísérlik meg serkenteni a munkáltatói szférát és a munkanélkülieket is – tette hozzá Petrović. Fontos, mondta, hogy egy átfogó szociális hálót is teremtsenek ezek a programok, amellett, hogy javítják a foglalkoztatási adatokat. Tomislav Bošnjak, a munkáltatók szövetségének elnöke, kiemelve az efféle összejövetelek fontosságát, elmondta, az egyik fő cél, hogy minél több új cég létrejöttét elősegítsék, melyekkel kapcsolatban később majd az idő bebizonyítja, kis-, illetve nagyvállalattá növik-e ki magukat.
A programok közül a legnagyobb költségvetéssel az Első esély rendelkezik, köztársasági szinten 2,6 milliárd dinárt fordítanak rá, s 15 ezer személy számára biztosíthat munkahelyet, tartományi szinten 643 millió dinárt költenek el erre a célra, 3 711 új munkahelyet előirányozva. A programban magáncégek is részt vehetnek, a feltételek már többé-kevésbé ismeretesek: három hónapos gyakorlatszerzést, majd egyéves gyakornoki állást biztosít, ezt követően a munkáltató kötelessége még legkevesebb egy éven át alkalmazni az addigi gyakornokot.
A Tartományi Garanciaalap az idén a 2010-ben megkezdett programjait folytatja, közülük a nők foglalkoztatására irányuló két hitelvonalat emelték ki a Master Központban az illetékesek. Az első a munkaközvetítő nyilvántartásában szereplő nők számára érhető el, a második pedig a három évnél nem hosszabb ideje üzleteléssel foglalkozó nők számára. A feltételek és a kamatok kiválóak, az egyedüli gond ezekkel az összegekkel az, hogy törleszteni kell azokat, nem visszatérítés-mentes támogatásokról van szó. Bejelentették, hamarosan ismeretesek lesznek a mezőgazdasági gépek vásárlásához nyújtott kedvezményes hitelek feltételei is.