A Gazpromnak a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részvényeinek felvásárlására vonatkozó ajánlata március 16-áig marad érvényben, vagyis az ingyenrészvényekkel rendelkező polgároknak eddig szavatolják a részvények azon árát, melyet a Gazprom az államnak fizetett a NIS magánosításakor. Mint ismeretes 505 dinárról van szó, a polgárok pedig öt-öt részvényt kaptak az államtól.
Aki úgy dönt, hogy továbbad a NIS részvényein (vagy az időközben a számlákra került Nikola Tesla Repülőtér egy részvényén), személyi igazolványával a Posta legközelebbi kirendeltségébe kell elmennie, s ott egyszerű eljárással, egy eladási meghagyás aláírásával, elindíthatja a részvények értékesítésének folyamatát. A részvények ezután kijutnak a tőzsdére, és ha eladják őket, általában néhány hét leforgása alatt az ügyfél számláján hever a csekély összeg is.
A brókerek továbbra sem javasolják a NIS-részvények eladását, mondván, alacsony áron szabadult meg az állam a kőolajipari vállalattól, és a részvények értéke hamarosan emelkedhet. Miroslav Radaković, a belgrádi SIG Sinteza brókeriroda munkatársa lapunknak elmondta, egyre egyértelműbb jelei vannak annak, hogy a NIS értékpapírjai drágulni fognak a részvénypiacon. Mint mondta, Kiril Kravcsenko, a Szerbiai Kőolajipari Vállalat vezérigazgatója a minap a vártnál jóval magasabb nettó nyereségről számolt be, s ez a részvényárakat illetően is pozitív fejleményeket hoz.
– A NIS magánosításakor arról beszéltek, jó eredménynek számít majd, ha a vállalat nettóban kifejezett százmillió eurós éves nyereséget valósít meg. Most már ismeretes, hogy a nyereség 158 millió eurót is kitesz. A brókerek számításai szerint ez annyit jelent, hogy a vállalat a következő öt évben ki tudja majd fizetni a részvények privatizáció során úgymond kihagyott, fennmaradó ötven százalékát. Ez kiváló eredmény, s növeli a vállalat, a részvények értékét. Ezeknek az adatoknak az ismeretében még biztosabban állíthatjuk, hogy a részvényeket nem éri meg most eladni – magyarázta Radaković.
Tegnap egyébként nem volt zavartalan a kereskedés, valószínűleg a Postánál keletkezett műszaki gondok miatt, jóval alacsonyabb volt az eladásra felkínált részvények száma. Amíg az elmúlt napokban 60 millió dinár körül alakult a napi forgalom, addig tegnap 9 millió dináron zárták a napot. Ettől a technikai gondtól eltekintve is megállapítható, hogy folyamatosan esik vissza a kínálat, ezzel szemben növekszik a kereslet a NIS-részvények iránt – tudtuk meg az említett brókerháznál. Megjelent a börzén néhány nagyobb befektető, köztük az AIK Bank is, melyek nagy számú részvényt vásárolnak fel, igaz, egyelőre ez az egyetlen módja annak, hogy a kis haszonnal járó értékpapírokból nyereséget facsarjanak ki.
Az eddigiekben, a Gazprom ajánlatának közzétételét követően, a polgárok a tulajdonukban lévő ingyenrészvények 4,5 százalékától „szabadultak meg”. A tegnapi tőzsdezárás pillanatában szabad kereskedésben 500 dinárt ért a NIS-részvények ára.