2024. november 25., hétfő

Magánosítás kerülőúton

Sztrájkba léptek az Újvidéki Kikötő dolgozói

Elégedetlenek az Újvidéki Kikötő új igazgatóbizottsága által meghozott döntéssel a vállalat dolgozói, s emiatt tegnap beszüntették a munkát. Bár a városi önkormányzat korábban úgy döntött, nem fogják privatizálni a kikötőt, annak új vezetősége mégis ezzel ellentétesnek látszó döntést hozott egy Nova luka elnevezésű, előbb leányvállalatként működő cég létrehozásáról, melybe átömlesztenék a jelenlegi kikötő vagyonát és munkásainak egy részét. A vélemények egybehangzóak: ezt a modellt találták a legmegfelelőbbnek a cég vezetői arra, hogy, valamilyen formában, a város döntését se szegjék meg, a céget mégis eladják. A munkások szakszervezeténél azt közölték, ez a „kiskapun át“ végzett privatizáció első lépése, melyet elfogadhatatlannak tartanak, ugyanakkor érthetetlenül állnak az előtt a tény előtt, hogy a városi önkormányzatnál vagy a tartományi kormánynál senki sem reagált az igazgatóbizottság döntésére. Az 1983-ban alapított vállalatot három részre osztották fel, egyharmada állami, egyharmada tartományi, további egyharmada pedig városi kézben áll.

Siniša Bubnjević, a városi önkormányzat közlekedési kérdésekkel megbízott tagja újságírói kérdésekre válaszolva elmondta, személy szerint ellenzi a kikötő eladását, s indokoltnak tartja a munkások sztrájkkal kapcsolatos döntését. Mint mondta, a hazai árucsere-forgalom egyik központjáról van szó, melynek eladása megengedhetetlen.

– Tudomásom szerint továbbra is érvényben van a kikötő magánosítás alóli kivonásáról meghozott döntés. Mivel a munkások, egyebek mellett, új fejlesztési stratégia kidolgozását is követelik, a városi közlekedési igazgatóság kész mindebben segítséget nyújtani számukra – közölte Bubnjević.

A kikötő vezetőségének tervei szerint az újonnan létrehozott leányvállalathoz ötven munkás kerülne át, míg 52 dolgozó a munkaközvetítőhöz kerülne, megfelelő szociális programot is biztosítanának számukra. Időközben az igazgatóbizottság már kérte a köztársasági parlamenttől az állami részesedés mielőbbi eladásának az elfogadását, s a hírek szerint a legvalószínűbb, hogy a hat államban mintegy 300 foglalkoztatottal rendelkező francia CFNR (Compagnie Française de Navigation Rhénane) vállalat lenne az új tulajdonos.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás