2024. november 25., hétfő

Lyukacsos mentőöv

A kormányfő kedvezményeket harangozott be a hiteltörlesztések esetén, melyek azonban az elemzők szerint rövid ideig tartó megkönnyebbülést jelenthetnek csupán

Lehet, hogy hamarosan az adósság átütemezésére, vagy újabb, a törlesztést elodázó türelmi idő bevezetésére is lehetőségük nyílik majd azoknak, akiknek jelenleg hatalmas gondot jelent, hogy a megadott határidők szerint törlesszék a hosszú távú hiteleik fennmaradó részleteit. A közgazdászok véleménye az, hogy ezek az intézkedések elsősorban azoknak jelentenek majd mentőövet, akik alig-alig fizetik a kölcsönök rátáit, nekik sem sokáig tart azonban majd az örömük, mert a kedvezményes időszak lejártával a gondok csakhamar visszatérnek.

SEMMI ÚJ A NAP ALATT

Tisztázni kell: a miniszterelnök által javasolt intézkedések nem új keletűek, azokat a bankok nagy része már jó ideje alkalmazza azokkal az ügyfelekkel együttműködve, akik egyszerűen nem tudják előteremteni a szükséges pénzt tartozásaik fedezésére. A kormány ötlete-javaslata csupán abban új, hogy általánossá tenné ezeket a megoldási módszereket, egy egységes kritériumrendszert teremtene, melynek eleget téve bárki kihasználhatná a kedvezőbb feltételeket. Csakhogy mindennek ami kedvező, van hátulütője is: a halasztási periódusban ugyanis a régi hitel részleteinél alacsonyabbakat kell törleszteni, vagy egyáltalán nincsenek részletek, ezek a lassan felhalmozott elmaradások azonban a várakozási időt követően egycsapásra a kliens nyakába szakadnak. Egy egyszerű példa: akinek ma havi 250 eurót kell fizetnie, választhatja azt a lehetőséget, hogy egy éven át nem fizeti a hitelt, vagy azt, hogy a következő két év folyamán a részletek felét törleszti. Két év múlva a hitel részlete azonban már, éppen emiatt, 275 eurót fog kitenni. Igaz, a kormány magasabb életszínvonalat ígért 2012-re, de ez még, sajnos, nem jelent semmilyen garanciát, gazdasági krízist nemigen szoktak ígérni, mégis megtörténik...

BIZTOSAN MEGÉRI?

A kormányfő által javasolt kedvezményes törlesztési feltételek az egy évnél hosszabb futamidővel ellátott banki kölcsönökre vonatkoznának (jelenleg 900 ezer polgár „birtokosa“ ilyennek). Persze senkinek sem kötelező igénybe venni ezeket a kedvezményeket, s a közgazdászok arra figyelmeztetnek, jól fontolja is meg mindenki, mielőtt belevágna, mert végső soron, mégiscsak elkötelezettségről van szó, még ha ránézésre jól is mutat az elején.

Cvetković, egyelőre, csupán a célkitűzéseket ismertette, a részleteket még nem. Nem lehet tehát biztosan tudni azt sem, hogy a kormány esetleg szubvencionálja-e majd a felkínált törlesztési könnyítések kamatát, ebben az esetben ugyanis elérhető lenne, hogy a halasztási időt követően se emelkedjenek a ráták jelentősen. Ismerve a szerbiai költségvetés jelenlegi helyzetét, a legtöbben elképzelhetetlennek tartják, hogy a kormány egy ennyire kedvező lépésre szánja el magát, úgyhogy inkább a kedvezőtlenebb verzió tűnik hihetőnek.

ÁLDÁSUK RÁ

A Szerb Nemzeti Bank pozitív visszajelzéssel fogadta a javaslatot, az illetékesek azt mondták, a maguk részéről a központi bank áldását adja minden olyan újításra, mely a hitelező és a hitel felvevőjének kölcsönös megállapodásán nyugszik, s mely az adósságok rendszeresebb visszafizetéséhez vezethet. Végső soron, az ilyen lépések növelik az ország fiskális rendszerének stabilitását, valamint könnyítenek a hitelezők anyagi terhein is.

A Blic napilapnak nyilatkozva Goran Nikolić közgazdász a „több a semminél“ elv érvényesülésének tekintette a kormány kezdeményezését, mellyel szerinte meg lesznek elégedve a polgárok és a bankok is. A polgárok azért, mert a legnehezebb gazdasági viszonyok közepette csökkenthetik havi kiadásaikat, a bankok pedig, mert csökkenthetik a megfizethetetlennek nyilvánított kölcsönök aggasztóan magas számát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás