2024. november 25., hétfő

Az erőszakmentes társadalomért

A sajtótájékoztató részvevői

A környezetvédelem, illetve az erőszakmentes iskolák fontosságára hívták fel az emberek figyelmét tegnap a tartományi Nonprofit Fejlesztési Alap sajtótájékoztatóján.

Tegnap sajtótájékoztatót tartottak a tartományi Nonprofit Fejlesztési Alap szervezésében, amelyen felhívták a nyilvánosság figyelmét egy olyan társadalmi környezet kialakításának fontosságára, amelyben megfelelő értékrendek szerint élhetnek az emberek. A sajtótájékoztatón Ana Segedinski, a tartományi Nonprofit Fejlesztési Alap igazgatója és több ifjúsági civil szervezet képviselője két projektumot ismertetett.

Marko Topo az EkoMANIA3 nevű projektum koordinátora elmondta, hogy a projektum több részből áll. Az első fázisban az újvidéki egyetemisták bevonásával készítettek egy közvélemény-kutatást, amelyben több környezetvédelmet érintő kérdést tettek fel. Az egyetemisták 97 százaléka az ökológiát globális problémának tekinti, de érdekes például, hogy sokan, a megkérdezettek majdnem fele a környezetvédelem szempontjából kiemelten fontosnak tartja a szabadban való sétát – magyarázta Topo. Az egyetemisták 27 százaléka olyan vállalatban is dolgozna, amely szennyezi a környezetét, 34 százalékuk erre nem lenne hajlandó. A projektum koordinátora hozzátette, hogy ezt a körkérdést már három éve folyamatosan készítik, és javulást észleltek az egyetemisták ökológiai tudatát illetően. Ezenkívül a projektum részeként április 6-tól az Újvidéki Egyetem Műszaki Karának épületében különféle előadás-sorozatokat tartanak, többek között a fenntartható fejlődés lehetőségéről Szerbiában, valamint a nemzeti parkokról és a környezetvédelemről. A projektum egy rockkoncerttel fejeződik, amelyet az Újvidéki Egyetem melletti parkban tartanak meg.

A Mi jelentjük a változást, amelyet a világban szeretnénk látni elnevezésű projektumot négy civil szervezet, az Ifjúsági munkaközpont, a Kreatív Gyülekezés Szervezete, az Ifjúsági Civil Szervezet, valamint a fogyatékkal élők újvidéki szervezete bonyolítja le. Zoran Zlatković, a projektum koordinátora elmondta, hogy az akcióban partnerként 10 középiskola is részt vett, ezek közül 4 belgrádi, 5 újvidéki és 1 temerini. A projektum 2008. szeptember 1-jén kezdődött és tegnapelőtt fejeződött be. Az akciónak az volt a célja, hogy Szerbia-szerte csökkentsék az erőszakot az iskolákban. A projektum első akciója egy képzés volt, amelyen az az említett iskolák és civil szervezetek képviselőit oktatták az erőszakmentes kommunikáció gyakorlatban történő alkalmazására. A második fázis abból állt, hogy minden kiképzett személy visszament az iskolába, ahol 10 kiválasztott tanulóval 20 műhelyt bonyolítottak le. Folytatásként ezek a tanulók az elsajátított tudást a többi tanulónak adták át. Az akció végeredménye egy kézikönyv megjelentetése, melyben útmutatót találhatunk az erőszakmentes társadalom kialakításához szükséges pedagógiai módszerekhez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás