2024. november 25., hétfő

Hogyan legyünk válságállók?

Üzleti konferencia Zentán

Új ötleteket, megoldási javaslatokat és kitörési pontokat kívántak nyújtani a csütörtök délután Zentán, a városháza d í sztermében megtartott Üzlet mesterfokon c ímű konferencia résztvevőinek a meglévő vállalkozásuk fejlesztéséhez, illetve majdani vállalkozásaikkal kapcsolatos elképzeléseik megvalósításához a rendezvény szervezői, a zentai Archimedes Oktatóközpont illetékesei.

Tonk Márk (Máriás Endre felvétele)

A rendezvény kezdetén Farkas Ildikó, az Archimedes Oktatóközpont vezetője köszöntötte az egybegyűlteket, akik ezt követően három neves magyarországi szakember előadását hallgathatták meg. Tonk Emil nemzetközi marketing szakközgazdász Hogyan legyünk válságállók – az értékesítés mesterfogásai, Kunos Károly tőzsdei befektető A nemzetközi tőzsde lehetőségei Király Norbert ingatlanbefektető pedig Működő ingatlanbefektetési stratégiák kisbefektetőknek címmel tartott előadást.

Tonk Emil előadásának központi témája az volt, hogyan kell alkalmazkodniuk a vállalkozóknak a folyamatosan változó, egyre nehezebb körülményekhez. Mint mondta, jelen esetben nem válságról van szó, mert annak mások a jelei, de kétségtelenül fennállnak bizonyos nehézségek, amikhez meg kell tanulni alkalmazkodni.

– Önmagában az, hogy vannak nehézségek, természetes, hiszen a világon mindenütt így van, és a profi abban különbözik az amatőrtől, hogy akkor is teszi a dolgát, amikor nehéz a helyzet, míg az amatőr akkor sem, amikor minden ideális. Ma olyan világban élünk, amelyben keresik a szakértő vállalkozókat, akik azt mondják, nem az a dolguk, hogy hangosabban jajgassanak másoknál, hanem azt, hogy el kell kezdeni olyan ismeretek, tapasztalatok, tudás gyűjtését, amelyek hozzásegítenek ahhoz, hogy eredményhez jussak, vagy legalább elérjem ugyanazt az eredményt, amelyet eddig, még akkor is, ha ahhoz egy kicsivel jobban kell dolgozni – hangsúlyozta kérdésünkre válaszolva Tonk Emil, majd hozzátette. – Ma azzal a munkatempóval, azzal a munkamorállal, azzal a minőséggel, amely tegnap még jó volt, holnap már nem megyünk semmire, ugyanis sokkal gyorsabban változik a világ, mint korábban. Ahogyan fogalmazott, mivel egy ilyen válságosnak tűnő helyzetben jóval érzékenyebbek a vevők, jobban igénylik a minőséget, jobban megnézik, hogy összhangban áll-e az ár és a minőség, és azt is, hogyan bánnak velük. A vásárlók szerinte kétszer-háromszor meggondolják, mit és mikor vesznek meg, ráadásul a vásárlási döntést sokkal szigorúbb közegben kell megvédeniük.

– Ami nagyon fontos: a vállalkozóknak sokkal nagyobb figyelmet kell fordítaniuk az ügyfélkapcsolatokra. Ez ma nagyon érzékeny része lett a világnak, mert a vevők, ha kevesebb a pénzük, és valahol költenek, joggal várják el, hogy jobban becsüljék meg őket. A másik, hogy mivel nagyon nagy a kínálat, a szűkös keresletben a versenytársak sokkal nagyobb erővel nyomulnak, éppen ezért a vevőt jó bánásmóddal kell megvédeni a versenytársak csábításától. Vannak, akik a versenytársakkal szórakoznak, azokat akarják megfojtani, és vannak, akik azt mondják, nekik nem az a dolguk, hogy megfojtsák a versenytársakat, hanem az, hogy elérjék, hogy a vevő velük legyen elégedett, még akkor is, ha ez az elégedettség ma már sokkal összetettebb, mint korábban volt, ugyanis nagyon sok új szempont is előtérbe került. Egy dolog biztos: az, aki ilyen körülmények között arra fókuszál, hogyan tudja telejajgatni a környezetét, hogy milyen kegyetlen a világ, elvesztette ezt a csatát. Mert ez egy csata, amelyben ugyan kemény küzdelem folyik, de egyetlen csatában sem pusztul el mindenki. Ahogyan a felhős idő után mindig napsütés jön, itt is tudni kell, hogy egyszer eljön a gazdasági napsütés, amikor jobban mennek a dolgok, amikor több pénzük lesz az embereknek és a cégeknek. Most arra kell készülni. Az előadásom is arról szólt, hogy készüljünk fel arra, hogy akkor, amikor jobb lesz, jobban tudjunk alkalmazkodni hozzá – magyarázta kérdésünkre válaszolva Tonk Emil, majd hozzáfűzte, hogy a vállalkozók sokszor nem veszik a fáradságot, hogy új módszereket tanuljanak meg, új ismereteket szerezzenek, hanem csupán a régiekkel szeretnének új eredményeket elérni. Ahhoz azonban, hogy valaki új eredményeket érjen el, szerinte jobban kell tennie a dolgát, mint korábban tette. Ahogyan fogalmazott, elsősorban a gondolkodásmódunknak kell megváltoznia, ugyanis akkor nem kell attól félnünk, hogy a nehézségek elsöpörnek bennünket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás