Szerinte létrejöttek a feltételek, hogy jövőre a társadalmi termék értéke három százalékkal növekedjen, mivel a pénzromlás aránya az idén 10 százalék alatt marad és a nemzeti valuta helyzete is szilárd. Ennek eredményeként joggal várhatja el a nép, hogy a következő esztendőben javuljon az életszínvonal és csökkenjen a munkanélküliség, valamint a jelenlegi 4,5 százalékos költségvetési hiány 3,9 százalékra apadjon.
Arról azonban egy szót sem ejtett, hogy ha a kabinetje nem tesz azonnali lépéseket, akár egy vagy két hónapon belül újabb százezerrel növekedhet a munkanélküliek száma. A nemzeti foglalkoztatási szolgálat legújabb adatai szerint augusztus végén 22-ről 27 százalékra növekedett a munkanélküliségi ráta, s ha ehhez hozzáadjuk a fenti százezres tömeget, akkor ennél is sokkal lehangolóbb képet kapunk. Főleg, ha elfogadjuk a gazdasági kamara elnökének értékelését, amiből arra lehet következtetni, hogy az ipari termelés csökkent és a fizetésképtelenség egyre inkább elharapódzik.
A Szerbiai Nemzeti Bank adatai szerint ugyanis több mint 62 000 gazdasági vállalkozás folyószámlája zárolva van és adósságuk vészesen közeledik a 2 milliárd euró dinárértéke felé. Ezeknek egyharmada már „megért” arra, hogy minden további töprengés nélkül megindítsák ellenük a csődeljárást.
Az előttünk álló időszakban várható nemzetgazdasági eseményeket erősen befolyásolja a nemzetközi helyzet, hiszen a válság „feléledésének” következményeként csökken a külföldi piac felvevőképessége, tehát Szerbia nem számíthat a kivitel növelésére, s ezzel együtt a deviza beáramlására sem.
A gazdasági kamara ugyan igyekszik a maga lehetőségeinek határain belül hozzájárulni a gondok enyhítéséhez, de a valós eszközök az állami vezetés kezében vannak. Szerinte mindenképpen meg kell alkotni a törvényt, amely szavatolja, hogy a leszállított áruért, illetve elvégzett szolgáltatásért a vállalkozók az idén 60, jövőre pedig legkésőbb 45 nap múlva megkapják a pénzüket. Ezzel ugyanis élénkíteni lehetne a gazdasági tevékenységet és esély lenne arra, hogy a csőd szélén álló vállalatokban és vállalkozásoknál dolgozó mintegy százezer ember munkahelye megmaradjon.
Gazdaság
Hatvankétezer vállalkozás számlája van zárolva (Ótos András illusztrációja) Eddig sem volt kétséges, hogy a politikusok kincstári optimizmusára nem lehet alapozni, a napokban azonban a miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy Szerbia vezetése mindent megtett annak érdekében, hogy a világválság második hulláma ne gyűrűzzön be hozzánk.