2025. január 15., szerda

Az állam megoldja a kőolajellátást

A NIS elleni szankciók feloldását az új amerikai kormányzattól remélik – A Srbijagas az Oroszországgal kötött szerződés előnyeire hívja fel a figyelmet

A lakosoknak nem kell aggódniuk a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ellen bevezetett szankciók miatt: biztosítva van a kőolajszármazékok ellátása, az állam megoldást talál a helyzet rendezésére – mondta a Pink Televízió vendégeként Darko Glišić nagyberuházási miniszter. A Szerb Haladó Párt végrehajtó bizottságának elnökeként is tevékenykedő tárcavezető kijelentette: „az állam feltalálja magát, mert csak komoly hozzáállással lehet vezetni egy országot, és mindig létezik egy B terv azokra az esetekre, amikor a globális hatások miatt elkomplikálódik a helyzet”. Hozzátette: a jelenlegi államvezetés már sok válsághelyzetben bizonyította, hogy kivételesen jól kezeli a problémákat. Páldaként a koronavírus-járványt és az orosz–ukrán konfliktust említette.

A NIS ellen bevezetett szanciókra visszatérve elmondta, hogy „Szerbiának vannak barátai, így biztosítani tudja a szükséges ellátást”. Kiemelte az azerbajdzsáni forrásokat: a tárcavezető szerint az azerbajdzsáni elnök „őszinte barátságot tanúsított Szerbia iránt” abban a helyzetben, amelyet a Joe Biden által vezetett amerikai adminisztráció hozott létre. Az Egyesült Államok leköszönő elnökének kabinettje ugyanis „arra törekszik, hogy Donald Trump új elnök minél nehezebb pozícióból kezdje meg a mandátumának teljesítését” – fejtette ki álláspontját Glišić. Hozzátette: az idő megmutatja, hogy az új amerikai kormányzat hogyan viszonyul majd Szerbiához. A szerb államvezetés Trump elnök személyében látja annak lehetőségét, hogy „békét és stabilitást teremt a világban” – mutatott rá a miniszter, utalva arra, hogy Donald Trump korábbi mandátumának idején egyetlen háború sem kezdődött a világon.

Újságírói kérdésre a miniszter kitért  Aleksandar Vučić államelnök azon javaslatára is, miszerint Belgrádban találkozhatna Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök. A tárcavezető nyilatkozatával megerősítette az államfőt abban, hogy a szerb főváros biztonságot tudna nyújtani a találkozónak. „Szerbia az egyetlen állam Európában, amelyben a lakosok egyértelműen támogatják mindkét elnököt” – véli a tárcavezető.

A NIS ellen bevezetett szankciók tekintetében kulcsfontosságúnak véli az orosz és az amerikai elnök találkozóját Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója is. Az országos szolgáltató első embere szerint azonban fontos lenne, hogy Szerbia először az Egyesült Államokkal tárgyaljon arról, hogy pontosan mit is követelnének a szankciók feloldása érdekében. Szerbia ugyanis rendelkezik elegendő pénzzel ahhoz, hogy felvásárolja az orosz részesedést a NIS-ben – állítja az igazgató. A Szerbiai RTV műsorában kiemelte: ha bármi is változna a NIS tulajdonjogi struktúrájában, akkor az biztosan a szerb állam tulajdonába kerül.

Az új amerikai kormányzathoz kapcsolódó reményekről a Srbijagas igazgatóját is faggatták. Bajatović szerint Donald Trump elnök kabinettje az amerikai kongresszus beleegyezése nélkül is feloldhatja a szanciókat, ha megállapítja, hogy Szerbia eleget tett az elvárásoknak. Ez politikai kérdés, amelyre politikai válasz érkezik – mondta az országos szolgáltató igazgatója. A kérdésre, hogy a bevezetett szankciók mennyire nehezítik meg a földgáz leszállításáról szóló egyezmény további érvényesítését Szerbia és Oroszország között, Bajatović a következőt válaszolta: „Oroszország nem hagyja Szerbiát gáz nélkül”. Az Azerbajdzsánból érkező gázmennyiség ugyanis biztonságot nyújt az országnak, de térségünk energiabiztonsága elsősorban az orosz gáz érkezésétől függ. Nem valószínű, hogy a következő években megoldódik Délkelet-Európa gázellátása – erősítette meg korábbi álláspontját a Srbijagas igazgatója, miszerint a zöldenergia-források közel sem elegendőek ahhoz, hogy fedjék a kontinens szükségleteit.

Bajatović kiemelte: Szerbia az orosz Gasprommal megkötött egyezménnyel rengeteg pénzt takarított meg. A szerződést azonban nem csak a hozzáférhető ár miatt kellene megőrizni, hanem az országra jellemző szélsőségesen változó fogyasztás miatt is, de arra is gondolni kell, hogy Szerbiának nincs elegendő kapacitású tárolója sem – vázolta a helyzetet az országos szolgáltató igazgatója.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dušan Bajatović: Szerbiának lenne elegendő pénze ahhoz, hogy felvásárolja az orosz részesedést a NIS-ben (Fotó: Dávid Csilla)