2024. november 23., szombat

Ne dobjuk ki a lejárt gyógyszereket!

Több száz tonna gyógyszerészeti hulladék vár megsemmisítésre – Szerbiában nincs gyógyszerégető

Több éve már érvényben van a rendelet, mely szerint a gyógyszertárak kötelesek visszavenni, átvenni a polgároktól a lejárt szavatosságú gyógyszereket, amelyek nagy része veszélyes hulladéknak minősül, és a természetbe, az álló- és folyóvizekbe jutva súlyosan károsíthatják az élővilágot. A gyógyszertárak zöme betartja a minisztériumi rendeletet, és különféle zárt edényekben tárolják a visszavitt lejárt gyógyszereket, injekciós ampullákat, gyógyteákat és más patikai készítményeket.

– Amikor összegyűlik egy nagyobb mennyiség, öt kiló vagy több, értesítjük a lejárt határidejű gyógyszerek átvételére és tárolására szakosodott magáncéget, amellyel előzőleg szerződést kötöttünk az átvételről. A forgalomból kivont gyógyszerek elszállításáért öt eurót fizetünk kilónként. Előfordul, hogy valamely készítmény iránt csökken az érdeklődés, és nem kel el, megmarad az orvosság, ilyenkor ezeket is kénytelenek vagyunk levenni a polcokról, és a többi lejárt gyógyszerrel együtt átadni a begyűjtő cégnek – mondta Piri Angéla, a zentai Elixír gyógyszertár vetetője. Ebben a forgalmas patikában évente 5–10 kiló lejárt gyógyszer gyűlik össze, ami azt jelenti, a polgárok zöme továbbra is inkább a szemétre veti a lejárt szavatosságú orvosságokat, mintsem venné a fáradtságot, és bevinné a legközelebbi patikába.

A lakosság nagy részénél odahaza tekintélyes gyógyszerkészletek halmozódtak fel, különösen az idős, a betegségekre hajlamosabb korosztály tagjai halmozzák a gyógyszereket, amelyek jelentős részének idővel lejár a szavatossága. Amikor a családban meghal valamelyik nagyszülő, az utána maradt többzacskónyi felhasználatlan, nagyrészt lejárt szavatosságú gyógyszert a rokonság egyszerűen a szemétbe hajítja. A háztartási hulladékkal keveredve a szeméttelepekre kerül a sok gyógyszer, innen azután már csak egy lépés, hogy a veszélyes, a környezetre ártalmas anyagok bekerüljenek a vizekbe és a talajba.

GYÓGYSZER A HÁZI KEDVENCEKNEK

A gyógyszertárakba bevitt, az elhalálozott családtag után visszamaradt, még érvényes gyógyszereket sem vehetik be az árukészletükbe, nem adhatják tovább a betegeknek, pedig sok kisnyugdíjast ki lehetne segíteni gyógyszerekkel. A még használható készítmények közül a fájdalomcsillapítók, vérnyomáscsökkentő szerek az állatgyógyászatban, a házi kedvencek, kutya, macska kezelésében eredményesen hasznosíthatók.

Szabadkán több száz embert kérdeztek meg, hogy mit tesz a lejárt szavatosságú gyógyszerekkel. A válaszadók 73 százaléka egyszerűen a szemeteskukába dobja a lejárt szavatosságú orvosságokat. Tehát csak minden negyedik polgár veszi a fáradságot, és viszi be valamelyik gyógyszertárba az ilyen gyógyszereket.

A háztartásokon kívül az egészségügyi intézmények, egészségházak, kórházak stb. termelik a legtöbb gyógyszerészeti hulladékot. Szerbiában jelenleg is mintegy 200 tonna megsemmisítésre váló gyógyászati hulladék, veszélyes anyag vár megsemmisítésre. Mivel az országban nincs mód a gyógyszerhulladék biztonságos megsemmisítésre, ezt a fajta hulladékot elsősorban Ausztriába szállítjuk ki, ahol hulladék fajtájától függően 2–6 euróért környezetbarát módon elvégzik a lejárt orvosságok és egyéb gyógyászati készítmények megsemmisítését.

Országszerte különböző raktárakban tárolták még tavaly is azt a 300 tonna lejárt gyógyszert, amelyet még az 1999-es bombázások idején humanitárius segély formájában kapott Szerbia. Felmerül a kérdés, hogy miért nem osztották szét, vagy használták fel az egészségügyi intézményeink ezt a temérdek gyógyszert. Addig vártak vele, míg lejárt a szavatossága, vagy már egy részét azért kaptuk ajándékba, mert már amúgy is lejárt a szavatosságuk?

Az elmúlt hetekben sok szó esett arról a médiában, hogy Újvidéken az állami patikákban felhalmozódott mintegy öt tonna lejárt szavatosságú gyógyszert az előírásoknak nem megfelelő helyen tárolják a városban a Papp Pál utcában. A felügyelőség elrendelte az engedély nélkül tárolt gyógyszerhulladék eltávolítását. Mivel a központi raktár megtelt, már nincs hol biztonságosan tárolni ezeket a gyógyszereket, ezért december közepe óta nem is veszik át őket az újvidéki patikákban. A problémával kapcsolatban dr.Slobodan Puzović tartományi környezetvédelmi titkártól kértünk rövid tájékoztatót:

– A lejárt szavatosságú gyógyszerek tárolásának gondja egyre csak növekszik, a megoldásához a titkárságunk a lehetőségeinkhez mérten hozzá fog járulni azzal, hogy az öt tonna gyógyszerészeti hulladék külföldön való megsemmisítéséhez szükséges nem kis összeg, a 15–20 ezer eurós költségek egy részét kifizetjük. A probléma megoldásához Újvidéknek a városi költségvetésből is el kellene különítenie bizonyos eszközöket, mert csak együtt tudjuk megoldani a felhalmozódott és a környezetre potenciális veszélyt rejtő gyógyszerészeti hulladék problémáját. A tervek szerint az újvidéki patikák február közepétől újra átveszik a polgároktól a lejárt szavatosságú gyógyszereket – mondta a környezetvédelmi titkár. Hozzátette még, hogy ahelyett, hogy egymásra várunk, országos szinten kellene megoldani a gyógyászati és gyógyszerészeti veszélyes hulladékok megsemmisítését. Szerbiában évente 70 ezer tonna veszélyes hulladék keletkezik, ebből 6700 tonna szilárd és több mint 7500 tonna folyékony gyógyászati melléktermék, gyógyszer és vegyszerhulladék.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás