Tegnap Újvidéken bemutatták a magyar–szerb határközi vízkészletek fenntartható fejlődésének a projektjét (SUDEHSTRA). A projekt fő kivitelezői az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, a belgrádi Bányászati-Földtani Kar és a Tartományi Energetikai és Ásványi Nyersanyagügyi Titkárság.
A SUDEHSTRA-projekt egyike az Európában elsőként sikeresen megvalósított projekteknek, amely a mélységi vízkészletek kezelésében jelentkező problematika közös megoldása érdekében egybegyűjtötte a szomszédos országok szakembereit. Ez a projekt az államközi együttműködési program alapján került megvalósításra, és az Európai Unió finanszírozta. 2007 és 2008 folyamán hidrogeológiai kutatásokat végeztek Dél-Magyarország és Bácska északi részének területein, a Duna és a Tisza között. A két ország szakemberei a Pannon-medencének ezen a részén a mélységi víz készletét kutatták, amely létfontosságú közös kincsnek számít az itt élő 800 000 lakos életében a határ mindkét oldalán, ugyanakkor pedig a térség gazdasági fejlesztésében is. A projekt egy évig tartó megvalósításának eredményeként elkészült az előzetes hidrodinamikai modell, amely kb. 19 600 négyzetkilométernyi területet fed, és öt, kismértékben ásványtartalmú és termominerális vizekkel ellátott vízhozó réteget ölel fel 2500 méter mélységig.
Kozák Péter, a Szegedi Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője a közös projektről a következőt nyilatkozta a Magyar Szónak:
– A projekt újdonsága az, hogy bebizonyítottuk, a nagyvárosok vízkitermelése igenis csökkenti és rontja a környező települések és akár a régió vízhez jutási feltételeit, a jövőben ezeknek a feltételeit szükséges összehangolni. A jövőben a vízzel kapcsolatos legnagyobb kihívás az lesz, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a terület megtartóképességének a megőrzése és a felszín alatti vízkészletek fenntartása között. Tehát csak annyit vegyünk ki, amennyi utánpótlásra számíthatunk.
A projekt keretében elkészült hidrodinamikai modell további fejlesztése különféle adatok begyűjtésének a folytatását feltételezi, amelyeket objektíven a viszonylag rövid kutatási idő miatt nem lehetett begyűjteni. A mélységi vizek hasznosítása és védelme területén folytatott közös stratégia további fejlesztésének szükségéből kiindulva, a projekt számtalan intézkedést és ajánlást definiál, amelyeket meg kell valósítani úgy helyi szinten, mint mindkét ország szintjén.