A szervátültetés Szerbiában sokáig tabu téma volt, nem sokat beszéltek róla, ezért az emberek nem is tudtak róla sokat. Tény, hogy Szerbiában történik a legkevesebb szervátültetés egész Európában. Ez persze közel sem jelenti azt, hogy nem lenne szükség többre. Elfogadásra vár a legújabb szervátültetésről szóló törvény is, amely ha minden igaz, sokban változtat a jelenlegi áldatlan állapotokon. Dr. Zoran Milošević, a Vajdasági Klinikai Központ transzplantációs osztályának igazgatója elmondta a Magyar Szónak, hogy Vajdaságban sikerült kialakítani egy működőképes donori hálózatot.
Dr. Zoran Milošević (Dávid Csilla felvétele)
– Milyen a jelenlegi helyzet a szervátültetés terén Szerbiában és Vajdaságban, és miben segít majd a szervátültetésről szóló törvény, amelyet hamarosan el kell hogy fogadjon a parlament?
– Az utóbbi években elég rossz volt a helyzet, de mostanában pozitív lépéseket tettek a szervátültetés terén. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy az elmúlt évben sokkal több szervátültetés volt mint ezidáig. Ez főleg a Vajdasági Klinikai Központra vonatkozik, ahol nagyon jól megszerveztük a munkát. Amikor azt mondom, hogy jobb a helyzet, az persze nem azt jelenti, hogy jó. Szerbiában az elvégzett szervátültetések száma még mindig alacsony. Én bátran állítom, hogy az itteni emberek képesítése alapján sokkal több transzplantációt hajthatnánk végre. A kilencvenes évek elején elfogadott szervátültetési törvény lehetővé tette a transzplantációk elvégzését, de az új törvény sokkal részletesebb, és sokkal több lehetőséget nyújt majd. Egy teljesen új stratégiát tesz lehetővé az új törvény, amelynek szerves része lesz az, hogy az emberekkel jobban megismertessük a szervátültetés problematikáját.
– Mi a helyzet az országban a szervdonorokkal és a donori hálózattal?
– Ezt a két dolgot én szétválasztanám. A donori hálózat sokkal fontosabb a jelen helyzetben, mert egy olyan eszmét terjeszt az országban, amely a szervátültetés problematikájának a megoldását jelentheti, tehát közelebb hozza az emberekhez a transzplantációhoz kapcsolódó témákat. A donori kártya aláírása még nem jelenti biztosan azt, hogy végül az a döntés születik, hogy szervet adományozhat valaki. Különböző pszichológiai és szociológiai tényezők is közrejátszhatnak abban, hogy végül is sor kerülhet-e a szervadományra. A végső döntést a család hozza meg, még akkor is, ha a donor már aláírta előzőleg a donori kártyát. Ebben a helyzetben sokat jelent az, hogy mennyire informáltak az emberek a szervadományok fontosságáról, és itt játszhat nagy szerepet a jövőben a donori hálózat tevékenysége. Ez a tevékenység edukatív szemináriumokból, terepjárással és a helyi kirendeltségek aktív részvételével folyik.
– Hány ember várakozik pillanatnyilag szervátültetésre az országban?
– Sajnos országos szinten nincsenek pontos adatok, ami ezeket az embereket illeti, de Vajdaságban más a helyzet, itt sokkal szervezettebb ez a hálózat. Pillanatnyilag Vajdaságban 10 ember vár májátültetésre és körülbelül 200-an várják a veseátültetést.
– Mitől függ egy transzplantáció komplikáltsága?
– Ez több mindentől függ. Ha páratlan szerv átültetéséről van szó, abban az esetben a legfontosabb az, hogy az adományozó élete ne kerüljön veszélybe. Például, a legnehezebb a máj átültetése. Elegendő májat kell elvenni a donortól, hogy a beteg ember túlélje, viszont a szervet adományozó egészsége egy pillanatban sem hozható veszélybe. Ennek ellenére, fennáll a donor egészségkárosodásának lehetősége. A világon a májátültetéses beavatkozásoknál az adományozó halála 1 százalék körül mozog, de ez sem elfogadható, mert egy egészséges emberről van szó, aki segíteni akar. A páros szerveknél, mint például a vese, sokkal egyszerűbb a helyzet. Nem kerül veszélybe közvetlen módon a donor, mert megmarad neki a szerv másik része, amely tovább funkcionál, a betegnek pedig szintén elég a szerv másik fele az életfunkciók teljes működéséhez.
– Ha valaki szervdonor szeretne lenni, kihez fordulhat, hol jelentkezhet?
– Visszatérek egy kicsit arra, amit már említettem az imént, hogy ha valaki aláírja a donori kártyát, azzal még nem biztos, hogy felhasználhatják a szerveit egészségügyi célokra. Pillanatnyilag sokkal fontosabb a donori kártya aláírása, mert ezzel egy olyan elvet támogatunk, amely segíteni akar a rászorulókon. Ami magát a folyamatot illeti, a Vajdasági Klinikai Központban létezik egy donori központ, amely minden munkanapon délután háromig tart nyitva, de telefonon is lehet érdeklődni, és nem csak a technikai formaságokról, hanem orvosi tanácsadás is működik. A vajdasági donori hálózat minden vajdasági egészségügyi intézményben jelen van. Minden településen, ahol van egészségház, koordinátorok dolgoznak, akiktől beszerezhető minden szükséges információ. Az elmúlt években a donori hálózat aktivistái bejárták Vajdaság összes települését, szemináriumokat tartottak, elbeszélgettek az emberekkel a szervátültetés fontosságáról. Remélhetőleg ez hozzájárul majd ahhoz, hogy az egész országban jobb állapotok teremtődjenek a szervátültetések terén. Mi itt Vajdaságban mindent megtettünk ennek érdekében, sajnos Szerbiában ezidáig nem működik jól ez a hálózat, de vannak pozitív visszajelzések onnan is.