Újvidéken mindig nagy hangsúlyt fektettek a kerékpár utak kiépítésére, az első – és egyben a leghosszabb – bicikliutat az 1960-as években építették a Futaki úton. Ahogyan azt a Városépítési Intézetben megtudtuk, pillanatnyilag a tartományi székvárosban 36,6 kilométer kerékpárút van, amelyből 22 kilométer kétirányú, 14,6 pedig egyirányú.
A bicikliutakat az úttesttől parkoló vagy pedig zöldövezet választja el, a gyalogjárdától pedig vagy útszegély, vagy pedig festett sáv. A város idén 6 407 529 dinárt különít el a meglévő bicikliutak fenntartására.
Mi a helyzet azonban a kerékpárral közlekedők táborában? Mivel gyermekkorom óta rendszeresen használom a biciklit, sok mindent tapasztaltam ezzel kapcsolatban. A forgalom nagyon megnőtt, a bicikliutak azonban nagyon sokat segítenek a kerékpározóknak. Ismeretségi körömben nagyon kevesen vannak olyanok, akiknek nincs kerékpárjuk. Viszont ha kimegyünk az utcára ebben a több százezres városban, az autósokhoz képest nagyon kevés a kerékpáros. Több oka is lehet ennek, például az, hogy sok helyen az autók a bicikliutakra parkolnak, és nem lehet tőlük elmenni, vagy pedig az, hogy sok friss újvidéki lakos nemrég még a legelőkön sétált, és nem különbözteti meg a járdát a bicikliúttól. A legfőbb ok azonban legvalószínűbb az, hogy az emberek féltik a biciklijüket, mert rengeteg lopás történik a városban. Ha elmegy valaki munkára bringával, nagy az esély arra, hogy gyalog fog hazatérni. Így járt az egyik ismerősöm is, aki leparkolta és vastag lánccal lezárta biciklijét azon épület előtt, ahol dolgozik, amit még kamerák is őriznek. Miután megtörtént a lopás, visszanézték a filmet, s azt láthatták, hogy egy csuklyás fiatalember hihetetlen gyorsasággal a ruhája alól előszedte a láncvágót, elnyisszentette a zárat, és már vitte is a biciklit. Nem tudták azonosítani. Vannak olyan leleményes újvidékiek is, akik lerobbant bringákkal járnak munkára, a „spéci” kerékpárjukat pedig „spéci” esetekre vigyázzák.
Igor Pavličić, Újvidék polgármestere elmondta a Magyar Szónak, hogy ezzel a problémával a városvezetés is tisztában van, ezért zárt bicikliparkolókat építettek, amelyek a strandnál, a Képtár téren és a Szerb Nemzeti Színháznál találhatók. Ezek a parkolók zártak, és térfigyelő kamerával vannak ellátva, amelyeknek a felvételét a bíróságon is fel lehet használni abban az esetben, ha lopásra kerülne sor.
– Újabb helyek után kutatunk, hol lehetne további parkolókat létesíteni, hol van rá a legnagyobb szükség. Újabb parkolókat tervezünk iskolák, piacok mellé. Az év végéig a sétány egész hosszában kerékpárút épül, továbbá a 2009-es városépítési terv szerint a Zombori sugárút mindkét felén megépítik a kerékpárutat, a Szabadkai bulváron az út egyik felén, ezenkívül a Népfront utca és a Szentendrei út egy részén is bicikliút épül. Vissza akarjuk állítani azt az értékrendet, amelyben újra jó lesz kerékpárt hajtani, nem úgy, mint az elmúlt időszakban, amikor a biciklizőket lenézték. A jövőbeli kommunális rendőrség és a felügyelőség szintén kerékpárral közlekedik majd, de a városi rendőrség egy részét is biciklikkel szeretnénk felszerelni – mondta Pavličić.
Mit lehet tenni annak érdekében, hogy ne kerüljön sor lopásra, illetve mit tehetünk, ha erre mégis sor kerül? A válaszért az újvidéki rendőrséghez fordultunk.
Damir Tripić főfelügyelő elmondta, hogy a kerékpárlopások legnagyobb része májustól szeptemberig történik, vagyis abban az időszakban, amikor az emberek legtöbbet használják ezt a közlekedési eszközt.
– Először is arra hívnám fel a polgárok figyelmét, hogy figyeljenek oda, hol hagyják a kerékpárjukat. Sötét vagy kevésbé forgalmas helyen nem ajánlatos otthagyni. Továbbá nem mindegy, hogy a zárat mihez zárjuk, olyan részét kell lezárni a biciklinek, amely meggátolja, hogy hajtható legyen. Tehát ne azokat a részeket zárjuk le, amelyeket könnyen le lehet szerelni a kerékpárról. Ami a lopások megtörténése utáni folyamatot illeti, ideális esetben a rendőrség a lopások gyanúja esetén elveszi a kerékpárt az elkövetőtől, és visszaadja a tulajdonosnak. A károsultnak ugyanakkor rendelkezésére bocsátják azokat az információkat, aminek alapján beperelheti az elkövetőt. Ez a folyamat persze csak akkor lehetséges a leírt módon, ha a károsult bejelenti a rendőrségen a lopást. Ha nincs bejelentés, abban az esetben három hónap után a rendőrség köteles visszaadni a kerékpárt a lopással gyanúsított személynek.
Létezik -e még a megtalált biciklik tárolója, ahol a károsultak esetleg megkereshetik a biciklijüket?
– Ez a fajta tároló nincs többet funkcióban, az új rendőrségi törvény értelmében nem tároljuk többet a megtalált kerékpárokat, hanem rövid időn belül eldől, hogy visszaadjuk -e a tulajdonosnak, vagy ha bejelentés nem érkezett, akkor sajnos az elkövetőnek. Ezért kérném ezúton is a polgárokat, hogyha ellopják a biciklijüket, azt azonnal jelentsék a rendőrségen, mert így még van esély arra, hogy visszakapják.
Kik az elkövetők? Tapasztalata szerint egyének vagy szervezett csoportok lopják inkább a kerékpárokat?
– Leginkább egyéni elkövetőkről van szó, akik kábítószer-élvezők, és legtöbbször pár órán belül túladnak a kerékpáron, csakhogy meg tudják venni a napi kábítószer adagjukat. Régebben ez nem így volt, valamikor a Nejlon piacon meg lehetett találni a lopott biciklik nagy részét. Akkoriban a tolvajok több figyelmet szenteltek a bicikli külleme megváltoztatására, átfestették, kicseréltek pár alkatrészt... Manapság a drogosok ellopják a biciklit, és többször is előfordult már, hogy pár órán belül az építkezéseken dolgozó munkásoknak ajánlják fel, akik a környező településekről jönnek Újvidékre. A munkások persze a kerékpárokat elviszik Újvidékről, és így nyomuk veszik.
Mennyire biztonságosak az új kerékpárparkolók?
-- Folyamatos az együttműködés a kerékpárparkolókat üzemeltető újvidéki Parking szervizzel, megállapodtunk abban, hogy a parkolók környékére járőröket állítunk. Ezenkívül magának a Parking szerviznek is vannak munkásai, akik a parkolók környékén dolgoznak, és őket felkészítettük arra az esetre, ha esetleg lopást észlelnének.
Mennyi biciklit lopnak el Újvidéken? Hol történik a legtöbb eset?
– Idén januártól augusztusig 72 kerékpárlopást regisztráltunk. Feltételezzük, hogy ez a szám nagyobb, mert tapasztalatunk szerint sokan nem jelentik be, hogy eltűnt a járgányuk. Nincs olyan városrész, amelyre azt mondhatnánk, hogy a legtöbb kerékpárlopás történik. A veszélyeztetett helyek azonban az egyetemek, a Vojvodina Sportközpont, a strand és a nagyobb épületek, ahová sok dolgozó jár kerékpárral.