Tomislav Živanović, a Függetlenség Szerbiai Oktatási Ágazati Szakszervezet elnöke tegnap Újvidéken elmondta, hogy Szerbiát nagy mértékben érinti a válság, amely egyes felmérések szerint 2009-ben a bruttó hazai termék (GDP) két százalékos csökkenését vonja magával. A monetáris és fiskális egyensúly megőrzése végett a Nemzetközi Valutaalap 2,8 milliárd eurós készenléti hitelt hagyott jóvá az országnak. Csökkentek az állami kiadások, és ezzel az oktatásra szánt költségek is.
– A Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) az a célja, hogy arra kényszerítse a szerb kormányt, hogy betartsa az előírt költségcsökkentést, ez viszont az oktatásra rossz hatással lesz, amely az ország legnagyobb kincsének számít. Elég egy példát említeni ezekből a rendelkezésekből: az általános iskolákban az osztályok létszámát a mostani 25-ről 30-ra emelik. Ez azzal jár, hogy az oktatók egy része munkafelesleggé válik. Európában minden országban az oktatás a GDP több mint hat százalékát teszi ki, Szerbiában ez négy százalék alatt van – fejtette ki Tomislav Živanović.
Elmondta még, hogy Horvátországban, amely előrébb áll az európai uniós integrációkban, fordított ez a folyamat, ott most húszra tervezik csökkenteni az osztályok létszámát.
– Itt, Újvidéken kezdjük meg kampányunkat, amelynek célja, hogy felhívást intézzünk az összes tanügyi szervezetnek, minden szülőnek és gyermeknek, hogy együtt induljunk harcba az osztályok létszámának növelése ellen, hogy csökkentsük az osztályok létszámát az európai átlagra, amely 15 diákot jelent osztályonként. Az IMF-nek az a célja, hogy harminc, vagy még ennél is több diákot számláljon egy osztály. Ez azt jelentené, hogy minőségtelenné válna az oktatás egész Szerbiában, tehát számunkra az európai példa kell, hogy fontos legyen, nem pedig a múltba való visszatérés. Az oktatásügyi reform magába foglalná az iskolák számának a csökkentését is. A mi felmérésünk szerint évente ki lehet spórolni azt a pénzösszeget, amely egymilliárd dinárt tesz ki, és amely biztosítaná az iskolák fennmaradását – mondta Živković.
Hozzátette, hogy Szerbiában sok olyan hely van, ahol nem lehet megoldani az iskolások szállítását, és ezeken a helyeken nem lenne szabad bezárni az iskolákat.
– Kampányunk másik része ezekre az iskolákra vonatkozik, tiltakozunk bezárásuk ellen. Nincs sok munkás ezekben az iskolákban, és nem is lenne olyan nagy megtakarítás bezárásukkal. Az elmondottakból látszik, hogy az IMF követelései kitartóan a szerbiai oktatás ellen, az ország érdekei ellen és a szerbiai gyermekek ellen szólnak – magyarázta Živković.
A tanügyben az idei év többek között azért is fontos, mert megkezdődött a racionalizáció – mondta Nada Jokić a Függetlenség Szerbiai Oktatási Ágazati Szakszervezet vajdasági regionális vezetője. Hozzátette, hogy a racionalizáció fogalma itt azt jelenti, hogy az elsőtől az ötödik osztályig csökken az osztályok száma, a tanulók száma pedig osztályonként nő, úgyhogy minimum 25 tanuló kell, hogy legyen egy osztályban.
– Ez azt jelenti, hogy munkaerő-feleslegre kerül sor, ezt a munkaerő-felesleget pedig koordinálás nélkül küldik szét a többi oktatási intézményekben. Mint a szakszervezet regionális képviselője, elmondhatom, hogy Vajdaságban együttműködés nélkül működnek a felelős állami szervek. Augusztus végén és szeptember elején az iskolák igazgatói, együttműködve az Oktatásügyi Minisztériummal, fekete állásbörzét létesítettek az oktatás területén, figyelmen kívül hagyva ezzel a különleges kollektív munkaszerződést – magyarázta Jokić.
– Az Oktatásügyi Minisztérium szeptember 9-én átiratot juttatott el az iskolák igazgatóságainak, amelyben az áll, hogy a 2009-2010-es tanévben az oktatásban nem lesz pályázati kiírás. Az igazgatók és az iskolák igazgatóságai az új kádereket a politikai hovatartozás vagy más szempontok alapján válogatják, akikkel 60 napos munkaszerződéseket kötnek – mondta el Jokić.
Hozzátette, hogy ezek a fejlemények még nagyobb korrupcióhoz vezetnek, ezért az Oktatásügyi Minisztérium következő lépése a felügyelőségek kiküldése kellene, hogy legyen ezekre a helyekre.