2024. július 18., csütörtök

Folyóiratszemle

Új Kép – Pedagógusok és szülők folyóirata (XII. évfolyam, 7. szám, 2008. szeptember)

A folyóirat felütésekor Bálind István festményeinek szemléléséhez és megértéséhez juthatunk közelebb Sava Stepanov jóvoltából, aki az alkotó motívumrendszerének értelmezésén keresztül górcső alá veszi a modernista és posztmodernista elemek összefonódását magában hordozó életmű hatékonyságát. Többek között meg is fogalmazza, miszerint Bálind István ,,képes arra, hogy szintetizálja és megfogalmazza kora és világa szellemiségét”.

A folytatásban, a Tanulmányok, kutatások tömbbe rendeződve két tematikailag, valamint társadalomtudományi és közéleti szempontból egymással rokonítható szöveg követi egymást. Mindkettő egy-egy felmérés célját, adatait és azok értékelését közli szakszerű magyarázat kíséretében. Dr. Radoš Radivojević interetnikus viszonyok állapotfelmérésére vállalkozott vajdasági fiatalok körében, Barlai Jenő pedig Felzárkóztató szerb nyelvi képzés címmel közölt tanulmányában kérdőíves kutatásának eredményeit teszi közzé. Az első tanulmányban a tanulók közötti etnikai viszonyok terén tapasztalt jelenségek után az iskolában előforduló viszályok problematikájára tér ki. Az izgalmas és tanulságos szöveg a tanárok és a diákok közötti etnikai viszonyok értékelésének vizsgálati eredményeiről is beszámol, sőt kitér az intraetnikus viszályok mértékére is, és megállapítja, hogy az általa megkérdezettek több mint a fele saját nemzetisége tagjától szenvedett már el verbális, érzelmi vagy fizikai erőszakot.

A Magyar Nemzeti Tanács szervezésében a 2007/2008-as tanév végén 21 vajdasági középiskola II. és III. osztályos magyar ajkú tanulóinak körében kérdőíves felmérés folyt azzal a céllal, hogy ,,felmérje a magyar ajkú tanulók szerb nyelvi kommunikációs kézségét, felmérje a szerb nyelv ismeretének vagy hiányának hatását a fiatalok mindennapi életére, feltárja a szerb nyelvi jártasság vagy járatlanság befolyását, hatását a fiatalok iskolaválasztási és pályaválasztási döntéseire, feltérképezze, mekkora az igény a felzárkóztató szerb nyelvi képzés szervezésére”. A kérdőív közreadása mellett, a kutatás céljáról és tapasztalatairól érdekfeszítő szöveget tanulmányozhatunk át az Új Kép szeptemberi számának hasábjain, ahol a továbbiakban egy, az általános és középiskolai tantárgyakat összefoglaló és a valós tanmenetben hasznosítható korrelációs program kidolgozásáról közöl előzetest Kovács Róbert. A folyóirat legújabb számában a Bácsfeketehegyen lezajlott gyermekszínjátszó műhelytalálkozó és a XII. Szabadkai Nyári Akadémia keretében megvalósuló szakmai továbbképzés tapasztalatairól is olvashatunk.