2024. november 25., hétfő

Ki nem állja a pontatlanságot

A foglalkoztatásügyi titkár indulatosan reagált az egyes lapokban közzétett munkanélküliséget érintő adatokra
Tavaly mintegy 35 ezren kaptak munkát Szerbiában a munkahelyteremtő programoknak köszönhetően (Fotó: Molnár Edvárd)

Miroslav Vasin tartományi foglalkoztatásügyi titkár hevesen kommentálta a lapokban megjelent munkanélküliségi adatokat, melyek szerint Szerbiában korábban még soha nem tapasztalt méreteket öltő munkanélküliség van, s egyre rosszabbodik e téren a helyzet. Félrevezetésnek, félretájékoztatásnak nevezte ezeket az állításokat, s, mint mondta, az ilyen cikkeknek a pánikkeltés az egyedüli céljuk.

Miroslav Vasin elmondta, igazán nem érti az efféle hírverések okát.

– Senki sem állítja, hogy fényes a helyzet a foglalkoztatás terén, de ez még nem jogosíthat fel senkit arra, hogy álhíreket, megalapozatlan állításokat közöljön. Nem igaz az, hogy másfél millió munkanélküli van az országban, s az sem, hogy folyamatosan romlanak az adatok. A legnagyobb krízis idején is sikerült elérnünk azt, hogy ne növekedjen a munkanélküliek száma, a 2004-es adatokhoz képest is ma 90 ezerrel kevesebb munkanélküli van Vajdaságban – fogalmazott.

Miroslav Vasin: Nem igaz az, hogy másfél millió munkanélküli van az országban, s az sem, hogy folyamatosan romlanak az adatok

Elmondta, állandó jellegűek a foglalkoztatási adatokkal végzett manipulációk, melyre most már reagálnia kellett. Egyes elemzők spekulatív adatokat közölnek, tette hozzá, melyben találgatják, hogy mekkora lehet a nyilvántartásban nem szereplő munkanélküliek száma. Ezek azonban felesleges és semmitmondó becslések, mert a munkanélküliek számát mindenhol, minden európai államban is, kizárólag a munkaközvetítő nyilvántartásában levők száma alapján határozzák meg, magyarázta. Nem tekinthető munkanélkülinek az, aki nem is akar munkához jutni, s nem jelentkezik a munkaközvetítőnél, tette hozzá.

Vasin, bár a sajtótájékoztatón nem pontosította, minden bizonnyal a Blic és a Nacionalni Građanski napilapok pénteki írásaira reagált, melyekben vészhelyzetszerűen elemezték a szerbiai foglalkoztatási helyzetképet. Vasin mondandója végén elnézést kért, amiért a kelleténél indulatosabban reagált, de, mint mondta, semmi sem zavarja jobban a pontatlanságnál.

A Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálatnál egyébként több mint ötmilliárd dinárt fordítanak az idén a munkahelyteremtő tervek támogatására Szerbiában. Ehhez az összeghez kell hozzáadni a helyi önkormányzatoknak nyújtott foglalkoztatás-serkentő támogatásokat (a vajdasági községek 185 millió dinárra számíthatnak), a tartományi kormány biztosította anyagi eszközöket (200 millió dinár), továbbá a fogyatékossággal élők elhelyezkedésére szánt, az idén első ízben kialakított keretet (800 millió dinár). Mindent beleszámítva 7,33 milliárd dinár lesz 2011-ben elköltve a foglalkoztatási helyzet javítására, s ez a tavalyi 3,7 milliárdos kerethez képest igen nagy előrelépést jelent – hangzott el a sajtótájékoztatón. Vladimir Srdić, a szolgálat igazgatója a tavalyi eredményekről szólva elmondta, mintegy 35 ezren kaptak munkát, ami figyelembe véve a gazdasági krízist, jelentős eredmény, de az idén ennél is jóval kedvezőbb végkifejletre számítanak, történetesen arra, hogy ötvenezer munkanélküli kerül majd le a közvetítő listájáról, közülük, a becslések szerint, 22 ezren lesznek vajdaságiak.

A meghirdetett programok közül a legnagyobb kerettel az Első esélyfoglalkoztatási program rendelkezik, 2,6 milliárd dinárt szánnak rá, hatezren vehetnek részt benne. A szkeptikusokat megcáfolták a 2009-es Első esély eredményei, hangsúlyozta Srdić, a programban részt vett egyetemi képzettséggel rendelkezők 51 százaléka, a főiskolai képezettségűek 46 százaléka, a középiskolai végzettséggel rendelkezőknek pedig a 38 százaléka maradt ugyanis a kötelező és államilag támogatott első év leteltével is munkaviszonyban.

A munkaközvetítő az idén is támogatja a saját vállalkozásba kezdőket, 300 millió dinárt fordítanak ennek a tervnek a finanszírozására, s vállalkozásonként 160 ezer dinárt lehet az induláshoz segítségként kapni.

A gyakornoki program 280 millióból gazdálkodik 2011-ben, a feltételei nem változnak, a hat hónapos gyakornoki munka elvégzését követően a munkáltató köteles bejelenteni az addigi gyakornokot.

A tartományi foglalkoztatásügyi titkár, a programok ismertetését követően, szintén a munkavállalási helyzetkép javulásáról számolt be. Tavaly ilyenkor még csupán három község rendelkezett foglalkoztatási akciótervvel, mára már negyven elkészítette azt, mondta. Miroslav Vasin közölte azt is, dicséretet érdemel, hogy már januárban meghirdetik a szóban forgó programokat, ez, mint mondta, a munkaközvetítő tettrekészségéről tanúskodik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás