Szombati nagygyűlésén a Szerb Haladó Párt két hónapot adott a jelenlegi hatalomnak, hogy írja ki az előrehozott parlamenti választásokat. Ha ez nem történik meg, további tüntetéseket és Belgrád teljes lezárását helyezték kilátásba a haladók és koalíciós partnereik. A hatalmi koalícióból befutott első reagálások elvetik az ellenzék követelésének a teljesítését.
A rendőrség becslése szerint 55 ezren, a Szerb Haladó Párt becslése szerint százezren jöttek el az ellenzék egy része által szervezett hétvégi nagygyűlésre. Az emberek száma csak lassan látszott emelkedni, dél körül mégis teljesen megtelt a köztársasági képviselőház előtti tér és park egy része. A helyszínen lévő újságírók szerint a rendőrség és a haladók becslése is meghaladja a jelen lévők valós számát, a többség szerint nem jött össze ötvenezer ember, de mit számít ez, a tömeg az tömeg, s pár ezret már igazán hozzá lehet adni, ha úgy jobban festenek a pártbeszámolók, több tízezret azonban azért mégse kéne. Azt is érdemes megemlíteni, hogy a jelen lévők sem éppen számítottak valamennyien SZHP-s szavazótábornak, sokakat az egyszerű kíváncsiság hozott ki az utcára, s ezt annak alapján lehet a leginkább megállapítani, hogy a képviselőház előtti parkban helyet kapottak között nem számítottak ritkának az olyan – igaz nem túl hangos – megállapítások a pártvezérek beszédei alatt, hogy „igen, ti jobban tudjátok”, vagy az, hogy „valóságos Kánaán vár ránk veletek”.
Már órákkal az eseményt megelőzően lezárták a képviselőház közelében lévő belvárosi utcák többségét Belgrádban, s a rendőrség, rohamrendőrség tagjai is korán elfoglalták pozícióikat. Tomislav Nikolićnak, az SZHP elnökének a nagygyűlést megelőzően adott egyik nyilatkozata szerint a közbiztonság megőrzésén majdnem tízezer személy dolgozott.
„Kétmillió a szegénység határán tengődő, 750 ezer munkanélküli, mindennapos drágulások” – ezekkel a megállapításokkal várták be a szimpatizánsok érkezését a megmozduláson.
A tömeg visszafogott volt, a beszédet mondó politikusok valamennyien nyugodt, békés viszonyulásra szólították fel a nagygyűlésen az egybegyűlteket.
Aleksandar Vučić, az SZHP elnökhelyettese szólt elsőként a tömeghez. Ő a legnagyobb össznépi megmozdulásnak nevezte a nagygyűlést, melynek, mint mondta, célja a a polgárok meglopásával magát fenntartó kormány leváltása. „Ez itt nem a haladók, vagy a koalíciós partnerek tábora, ez itt Szerbia!” – mondta beszéde elején. Bár hangsúlyozta, nem csúnya kifejezésekkel illetni jöttek ide a hatalmi rendszer politikusait, Boris Tadić és Mlađan Dinkić nevének említésére rögtön „rablók”-at skandálva reagált a tömeg. Vučić bejelentette, ha a következő két hónap alatt sem dönt a kormány az előrehozott választások kiírása mellett, áprilisban Belgrád blokád alá helyezésével fogják azt kieszközölni. Óránként negyvennégyen maradnak Szerbiában munka és egzisztencia nélkül, hangoztatta, s eljött az ideje, hogy ezen valaki változtasson végre.
Velimir Ilić, az Új Szerbia elnöke az Oliver Dulić és Mlađan Dinkić miniszterek nevéhez fűződő botrányok kigúnyolására építette mondanivalóját, kijelentve, „nekik 126 képviselőjük van, mellettünk pedig ötmillió szerbiai polgár áll.”
A haladók vezetője, Tomislav Nikolić,az aktuális sztrájkhangulattal igyekezte alátámasztani a választások kiírásának a szükségességét. Mint mondta, Szerbiának elege van abból, hogy minden tekintetben, minden felmérésben a 150. hely körülit foglalja el a világ országai közül.
– Én szégyenkeznék ma, ha a polgárok átverésével kerültem volna hatalomra, ha azt ígértem volna, hogy a tavalyi év végéig 200 ezer gépkocsit fognak legyártani Kragujevacon, vagy azt, hogy mindenki kap majd ezer eurót. Ígérem, ez lesz az utolsó olyan összejövetel, melyet az elkeseredettek összejövetelének lehet nevezni. A következő már az elégedett, reményteli emberek összejövetele kell, hogy legyen. Tíz éven át tartó, korrupció és bűnözés által fémjelzett korszakot tudhatunk ma magunk mögött, s eljött a végső ideje, hogy lépésről lépésre visszatérjünk oda, ahol tíz évvel ezelőtt abbahagytuk – mondta beszédében a pártelnök.
Nikolić hangsúlyozta, határozottan ellenzi a Szerbiai Telekom eladását, s ezt „jobb, ha tudja az is, aki most a Telekom megvételét fontolgatja”.
A nagygyűlésen Jorgovanka Tabaković, az SZHP parlamenti képviselője, Milanka Karić, a Szerbia Ereje Mozgalom képviselője és Aleksandar Vulin, a Szocialista Mozgalom elnöke is beszédet tartott. Kisebb, a közbiztonságot nem befolyásoló incidenseken kívül egyéb gondok, zavargások nem voltak.
Nem sokkal a tüntetést követően már befutottak a hatalmi koalícióból érkező első reagálások is, melyben elvetik a haladók követelésének a teljesítését. Jelena Trivan, a Demokrata Párt alelnöke kijelentette, nem lesznek előrehozott választások, de megelégedéssel tölti el a tény, hogy egy olyan demokratikus államban él, ahol az ellenzék szabadon kifejezheti elégedetlenségét az aktuális vezetőséggel szemben.