Nem lesz vita a képviselőházban Dinkić lemondásáról (Fotó: Beta)
Még mindig Mlađan Dinkić gazdasági miniszter és kormányalelnök menesztésétől-távozásától hangos a szerbiai politikai közvélemény, szerdán arra a témára kezdődtek meg a találgatások, hogy Mirko Cvetković miniszterelnök vajon a Dinkić-féle távozási módszer, vagy a saját maga által elindított leváltási folyamat révén meneszti-e a felelőtlen magatartással és rossz gazdasági-foglalkoztatási eredményekkel vádolt kormánytagot.
Slavica Đukić-Dejanović, a Szerbiai Képviselőház elnöke vetett véget a spekulációknak, amikor bejelentette, nem lesz vita a képviselőházban, mivel a kormányfőtől megkapta Dinkić lemondását, így erről fogja tájékoztatni a képviselőket. Hozzátette, Verica Kalanovićnak, a Nemzeti Befektetési Terv szintén G17 Pluszos miniszterének a lemondása is megérkezett a köztársasági képviselőházba.
Đukić-Dejanović a nap folyamán adott egyik korábbi nyilatkozatában mutatott rá a két lehetséges folyamat közötti különbségre: a cvetkovići hosszabb ideig tartana, mondta, mivel parlamenti vitát is magában foglalna, a Dinkić által javasolt pedig vita nélkül zajlana le, a képviselőház csupán tudomásul venné a távozását.
Az ellenzék egy része vitát akart, legalábbis ilyen jelzések érkeztek legutóbb a radikálisoktól és a Szerbiai Demokrata Párt illetékeseitől. Azzal vádolják a távozásban lévő gazdasági tárcavezetőt, hogy lemondásával a parlamenti vitát, munkájának a nyilvános bírálását szeretné elkerülni. A G17 Plusznál elutasították az efféle vádakat.
„NEKEM SENKI SEM SZÓLT”
A B92 Mutatóujj(Kažiprst) című műsorában Mlađan Dinkić, leváltásának okait elemezve, elmondta, most, a megtörténtek után sem érzi elhibázottnak a kormány működésével kapcsolatban tett, sokat bírált kijelentéseit, azok, szerinte, legfeljebb szokatlannak minősíthetők. Megerősítette, azért döntött lemondásának benyújtása mellett, hogy lerövidítse a menesztés folyamatát. Az ellenzék soraiból érkező vádakra reagálva elmondta, az új miniszterek kinevezésekor mindenképpen lesz parlamenti vita, mely elől nem zárkózik el, s melyen bizonyára felmerülnek majd a munkájával kapcsolatos kérdések is. Az akkor még elképzelhetőnek tartott menesztési vitával kapcsolatban a következőket mondta:
– A G17 Plusz képviselői nem fognak részt venni a menesztésemre irányuló esetleges szavazáson. Hogyan vehetnének részt egy párt képviselői a pártelnök menesztésében? Éppen emiatt gondoltuk úgy, hogy egyszerűbb lenne, ha a parlament konstatálná a lemondásomat, mert ezzel sok időt tudnánk megtakarítani.
Elmondta, hogy Boris Tadić államfővel már korábban, beszélgetéseik során közölte, hogy mivel elégedetlen. Kifejtette, Cvetković nem mondott igazat, amikor a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy értesítette őt a leváltásáról. Dinkić megismételte, a menesztéséről nem a miniszterelnök döntött, valószínűleg ezért nem is értesítette őt arról. Ő maga a médiából, valamint az ismerősöktől érkezett SMS-üzenetekből értesült a döntésről – tette hozzá.
BŰNÖK ÉS ÉRDEMEK
A politikai elemzők elismerik, hogy a minisztert mindenképp felelősség terheli az országban uralkodó rossz gazdasági-fiskális helyzet, illetve munkanélküliség miatt, ugyanakkor nem lehet mindenért a kormány egyetlen tisztségviselőjét hibáztatni. Milojko Arsić, a Belgrádi Egyetem Közgazdasági Karának tanára szerint Dinkić legnagyobb hibája az volt, hogy néhány sikeres beruházás kedvéért háttérbe szorította az általános üzleti klíma javításához szükséges intézkedések megtételét: a Fiatra és még néhány külföldi befektetőre összpontosított, nem foglalkozott viszont eleget a gazdasági rendszer strukturális reformjával.
Goran Nikolić közgazdász szerint Dinkić volt az, aki visszaadta a nemzeti bank intézményének a hitelességét, megreformálta a teljes bankrendszert, bevezette az áruforgalmi adó rendszerét. Az egyik vezető szerb közgazdászról van szó, aki nem csupán a gazdaságtudományban, hanem a gyakorlatban is megállta a helyét – vélekedett Nikolić.
VÁLSÁGBAN VAN-E A KORMÁNY?
Az elmúlt napok politikai eseményeire reagálva Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnöke kijelentette, a kormány jelenlegi válsága nem adhat okot az égető állami teendők elvégzésének a halogatására. Szerbiára teljes csőd vár, ha ezt most megengedjük – tette hozzá. Az LDP a fontos teendők közé a Nemzetközi Valutaalappal történő újabb egyezmény megkötését, az állam pénzügyi rendszerében esedékes rendteremtés megkezdését, a közvállalatok pártirányítottságának a megszüntetését és ezen vállalatok magasabb fokú anyagi ellenőrzésének a bevezetését sorolja.
– Ennek a korosztálynak jutott az a feladat, hogy pontot tegyen az ország tönkretételére, s ebben a munkában megengedhetetlen egy teljes év elfecsérlése. Ellenkező esetben az állam a szegénység és eszmenélküliség egy újabb szakadékába sodródik, melyet a jelenlegi politika kudarcának általános depressziója és gazdasági csődje határozna meg – fogalmazott Jovanović.
Ivica Dačić, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke úgy értékelte, jelenleg nem lehet semmiféle politikai válságról beszélni. Véleménye szerint nem kérdéses, hogy Szerbia folytatni fogja az erre az évre kitűzött célok megvalósítását, egyebek között az Európai Bizottság várható jóváhagyásának köszönhetően az európai csatlakozási folyamatot is, mely a mindenkori parlamenti többség által elfogadott nemzeti és állami érdeknek kell, hogy számítson.
ĆIRIĆ LESZ AZ ÚJ MINISZTER?
Egyes feltételezések szerint Nebojša Ćirić jelenlegi államtitkár lesz Mlađan Dinkić utódja a gazdasági tárca élén. Szerdai nyilatkozatában az államtitkár nem kívánta sem alátámasztani, sem megcáfolni a spekulációkat, mint mondta, nem tőle függ, ki lesz a gazdasági minisztérium első embere a jövőben. Mlađan Dinkić sem kívánta részletezni a feltételezéseket, csupán annyit közölt, Nebojša Ćirić és Miroslav Čučković is kiváló jelölteknek számítanak, de a végleges döntést ezzel kapcsolatban majd a párt elnöksége hozza meg.
Miközben tartanak a találgatások a jövendőbeli gazdasági miniszter kilétéről, mindennaposaknak számítanak a gazdasági minisztérium épülete előtti tüntetések, tegnap éppen a Trudbenik építőipari vállalat nyugalmazott dolgozói és az Ineks munkásai tiltakoztak, egyik csoportot sem érdekelte különösebben az új tárcavezető kiléte, csupán a pénzüket akarják – mondták el az újságíróknak.