Évről évre ugyanazt a kérdést teszik fel sokan március 12-én: vajon hol tarthatna ma Szerbia, ha a 2000-ben bekövetkezett demokratikus rendszerváltás utáni első miniszterelnök még ma is élne? A Đinđićre emlékező polgárok válasza ilyenkor egybehangzóan mondja ki, hogy a volt kormányfő személye olyan garanciát jelentett az állam európai felzárkózása tekintetében, melytől politikai ellenségei megfosztották az országot, s ehhez hasonlót mind a mai napig egyetlen másik politikus sem nyújtott.
Szombaton Belgrádban, a kormány épületénél és az Újtemetőben emlékeztek Zoran Đinđićre barátai, munkatársai és tisztelői. A Demokrata Párt tagjai, a kormány képviselői és más magas rangú politikai tisztségviselők helyeztek el koszorút és virágot Đinđić emléktáblájánál, illetve sírjánál. Polgárok ezrei vettek részt a megemlékezésen, s helyeztek el virágot az Újtemetőben. A Liberális Demokrata Párt tömeges sétát szervezett a párt székházától az Újtemetőig. A pártelnök szavai szerint végső ideje, hogy fény derüljön a gyilkosság politikai hátterére is. A meggyilkolt kormányfő családtagjai is hasonló lépéseket sürgettek.
A kormány tagjai a gyilkosság helyszínén leleplezett emléktáblánál koszorúztak Mirko Cvetković kormányfő vezetésével, itt rótták le kegyeletüket a Zoran Živković vezette egykori kabinet tagjai is. Živković a jelenlevőkkel közölte, hogy a DP letért a Đinđić által kijelölt útról, s egyebek mellett ennek tudható be az ország kilátástalannak tűnő helyzete.
KOMMEMORÁCIÓS SÉTÁK
Becslések szerint tizenöt-húszezren vettek részt azon a sétán, melyet a Liberális Demokrata Párt szervezett a nyolc évvel ezelőtt megölt miniszterelnök emlékére. Belgrád utcáit többször lezárták. A menet tagjai vörös és sárga rózsákkal, gyertyákkal a kezükben vonultak az LDP székházától a szerb kormány épületéhez, ahol Čedomir Jovanović, a párt elnöke koszorút helyezett el a Đinđić-emléktáblánál. A tömeg ezt követően az Újtemető felé folytatta az útját. Jovanović egyik kijelentésében hangsúlyozta, az ez évi március 12-ei megemlékezés minden eddiginél erőteljesebben rámutat az igazság és az élet felülkerekedésére, mert minden normális ember magában hordozza a Đinđić meggyilkolásának okairól szóló igazságot. A Demokrata Párt ifjúsági szervezete is sétával emlékezett a párt egykori elnökére, a Vuk-emlékműtől az Újtemetőig haladtak a párt fiatal tagjai és szimpatizánsai.
A POLITIKAI HÁTTÉR
A megemlékezések napján az eddiginél jobban a figyelem középpontjába került a néhai miniszterelnök meggyilkolásának politikai háttere. Az ügyésznek arra a kijelentésére reagálva, mely szerint Vojislav Koštunica volt kormányfőt is meghallgatásra hívják majd a politikai okok kivizsgálása céljából, Mila Đinđić, a megölt miniszterelnök édesanyja kijelentette, nagy örömmel tölti el, hogy végre olyan személyek is beszélni fognak, akik évekig megközelíthetetlenek voltak.
A nyilvánosságot egyébként hosszú ideje inkább kerülő Vojislav Koštunica, a SzerbiaiDemokrata Párt elnöke sajtótájékoztatót tartott, melyen elutasította nevének összekötését a gyilkosság politikai hátterével. Mint mondta, se neki, se pártjának nincs köze Đinđić meggyilkolásához. Hozzátette, semmi újat nem tud mondani az üggyel kapcsolatban, s az ügyészségtől érkező efféle kijelentéseket a párt ellen irányuló politikai hadjárat részének kell tekinteni.
Čedomir Jovanović, az LDP elnöke a Koštunica által elmondottakkal kapcsolatban közölte, hogy senki, így az SZDP elnöke sem bújhat ki a törvény alól. Aleksandar Jugović, a Szerb Megújhodási Mozgalom alelnöke Mira Marković szerepének, felelősségének kiderítése mellett szállt síkra.