A Tartományi Képviselőház tegnapi ülése alatt Bojan Pajtić , a Tartományi V égrehajtó Tanács elnöke újságíróknak kijelentette, hogy a költségvetést két alapvető irányvonal jellemzi: új munkahelyek teremtése és takarékoskodás.
– A büdzsé úgy lett tervezve, hogy válaszokat adjon azokra a kihívásokra, amelyeket a gazdasági világválság váltott ki. Több mint 5 milliárd dinárt tervezünk új munkahelyek megnyitására. Az elmúlt két évben hozzávetőlegesen 15 000 embernek biztosítottunk munkát, aminek révén húsz százalékkal csökkent a munkanélküliség Vajdaságban. Ez nemcsak Vajdaságra tekintve számít kiváló eredménynek, hanem az egész régióban is kiemelkedő teljesítmény. Továbbra is folytatódnak a befektetések a Nagyberuházási Alapon keresztül Vajdaságban, többek között az infrastruktúrába, az ipari zónákba, valamint négy új híd kiépítésébe is. Amikor takarékos büdzséről beszélünk, akkor arra gondolunk, hogy csak 6,5 százalék lesz a büdzséből a fizetésekre, valamint anyagi költségek térítésére elkülönítve. A költségvetés kiigazítása majd csak akkor következik be, ha elfogadják a vajdasági statútumot, de ez nem jelent majd csökkentést sem az új munkahelyekre elkülönített összegnél, sem pedig a beruházásoknál, mert a köztársasági büdzsé előirányozza az új hatáskörök pénzelését. Ebben az értelemben a költségvetés kiigazítása csak technikai karakterű lesz. Ami a Vajdaság hatásköreit meghatározó törvénytervezetet illeti, nincs sok kérdéses pont, és azt hiszem, hogy lehetőség van további egyeztetésekre azokról a részekről, amelyeket nem fogadtak el az első változatban – mondta Pajtić.
„IRREÁLIS BÜDZSÉ”
MiloradMirčić, a Szerb Radikális Párt képviselőjekijelentette, hogy pártja nem fogja megszavazni a tartományi költségvetést, mert ez szerinte egy irreális büdzsé.A büdzsé szétosztásáról Mirčić elmondta, hogy a mostani hatalom egy irreális világban él, mert azt hiszik, hogy a költségvetésből a koalíciós szükségleteiket ki tudják elégíteni. Szerinte nem az ország szükségleteit tükrözi a büdzsé, hanem a koalíciós partnerek érdekeltségeit szolgálja ki. Hozzátette, attól függően, hogy a Demokrata Párt kivel akar békülni, vagy jóban lenni, arra irányítja a büdzséből a pénzt.
– Ebben a helyzetben, amikor óriási válság következik, amikor tudjuk, hogy az egyedüli kiút ebből a válságból az, ha a mezőgazdaságba fektetünk be, akkor egy ilyen büdzsé elfogadhatatlan. Ez csak arra jó, hogy ezt a mesterséges koalíciót életben tudják tartani – mondta Mirčić.
„ALKOTMÁNYELLENES A STATÚTUM”
Borko Ilić, a Szerbiai Demokrata Párt képviselője elmondta, úgy látszik, most már azok a pártok is, amelyek Vajdaság statútumát támogatták, rájöttek arra, hogy az törvény- és alkotmányellenes. Szerinte csak így lehet megmagyarázni azt, hogy a hatalmon lévő koalíció még mindig nem fogadta el a statútumot, amellyel állítólag minden rendben van.
– A Vajdaság hatásköreit meghatározó törvénytervezet csak egy rossz próbálkozás, amely az omnibusztörvénynek és a statútumnak a keveréke – mondta Ilić. Hozzátette, nagyon érdekli, hogyan fognak reagálni a törvénytervezetre azok a pártok, amelyeknek tagjai korábban azt állították, hogy nem egyeznek bele semmiféle szöveg-kiigazításba, kivéve a pont és a vessző átjavításait.