Nagyszabású rendezvénysorozattal ünnepelték meg a hétvégén Zenta város napját. A csütörtöktől vasárnapig tartó eseményözön rendkívül sokszínű programjain több ezer zentai és környékbeli lakos, valamint külföldi vendég vett részt, akik örömmel nyugtázták: jó volt zentainak lenni, jó volt Zentán lenni.
A rendhagyó kiállításmegnyitók, a különleges kulturális programok, a nagyszabású koncertek, valamint a közösségépítő sportrendezvények és az egyéb látványos szórakoztató programok sora mellett átadták a város legrangosabb kitüntetéseit, amelyekben az idén dr. Tóth Tibor, Urbán András és Damjan Vučurović részesült.
A város minden évben szeptember 11-én, a zentai csata napjának évfordulóján ünnepli a városnapot, amelynek szervezői ezúttal igencsak kitettek magukért, hiszen csütörtöktől vasárnapig régóta nem látott színvonalú programsorozattal várták az érdeklődőket.
Az ünnepségsorozat keretében szombaton délelőtt tartották meg a városháza dísztermében a községi képviselő-testület díszülését, amelynek kezdetén a vendégeket Rácz Szabó László, a községi képviselő-testület elnöke köszöntötte, aki a községi, a tartományi és a köztársasági szervek elöljáróinak, valamint a testvértelepülések és a konzulátusok képviselőinek üdvözlése után ünnepi beszédében a város történetének rövid áttekintése után kifejtette, a várost nem a törvények, nem a város lakóit nem is ismerő emberek döntései, hanem a Zentán élő emberek teszik várossá. Ahogyan fogalmazott, csak idő kérdése, mindezt mikor értik meg Belgrádban, Újvidéken, Nagykikindán vagy Szabadkán.
– A mi dolgunk a lehető legnagyobb önállóság és függetlenség megvalósítása annak érdekében, hogy községünk senkivel szemben se kerüljön kiszolgáltatott helyzetbe – magyarázta Rácz Szabó László, majd hozzátette: – Összefogással kell harcolnunk jogainkért, Zentáért, mégpedig abban a hitben és meggyőződésben, hogy Isten szeret bennünket, mert akkor győzni fogunk a kiszolgáltatottság, a szegénység és a kishitűség felett, éppen úgy, ahogyan egykor a hadak is győzelmet arattak a Tisza partján.
Širková Anikó, Zenta község polgármester asszonya ünnepi köszöntőjében azokról a városfejlesztési munkálatokról és a polgárok érdekében megvalósított akciókról beszélt, amelyeknek köszönhetően – ahogyan fogalmazott – a zentaiak közérzete az elmúlt egy év során rendkívül sokat változott, így most már sokkal jobban érzik magukat a városban, mint korábban.
– Azt, hogy az elmúlt időszakban elért eredményeknek köszönhetően a zentaiak jobban érzik magukat, mint korábban, kiválóan bizonyítják azok a mosollyal kísért „jó napot”-ok és „dobar dan”-ok, amelyekkel polgártársaim napról napra köszöntenek a városházán, az utcán vagy éppenséggel a piacon. Remélem és hiszem, hogy jövő ilyenkor még szélesebb mosollyal üdvözölik majd egymást Önök, kedves zentaiak és polgármester asszonyuk – fogalmazott Širková Anikó.
Az ünnepség folytatásában, a testvérvárosok képviselőinek beszédei után dr. Bányai János köszöntötte a kilencvenedik születésnapját ünneplő Szeli István akadémikust, zentai születésű irodalomtörténészt, majd átadták a legrangosabb városi kitüntetéseket, a Pro Urbe díjakat, amelyeket az idén három személynek ítéltek oda. Pro Urbe díjban részesült dr. Tóth Tibor Svédországban élő orvosprofesszor, az uppsalai orvostudományi egyetem patológiaprofesszora és Urbán András Jászai Mari-díjas színházi rendező, a Kosztolányi Dezső Színház igazgatója, míg a Juventus Pro Urbe díjat Damjan Vučurović fiatal kutató érdemelte ki, aki kiemelkedő jelentőségű tudományos tevékenységével járult hozzá a város hírnevének öregbítéséhez.
– Számomra ma is Zenta a legfontosabb város, akárhol is járok a világban, hiszen – bár rengeteget utazom – mindig ide térek haza – fogalmazott dr. Tóth Tibor, aki jelenleg az uppsalai orvostudományi egyetem patológiaprofesszora, valamint az újvidéki orvostudományi egyetem vendégprofesszora, így aktívan részt vesz mind a hazai, mind az európai orvosképzésben, aminek köszönhetően világviszonylatban is az emlőpatológia egyik legismertebb szaktekintélyeként tartják számon.
Urbán András arról szólt, hogy a kezdeti színházi kísérleteihez a megfelelő embereken kívül kellett egy olyan közeg is, amely lehetővé tudta tenni számára azoknak a megvalósítását. – Ez a város otthont tudott adni a szabadabb gondolkodásnak, s ezáltal a kezdeti színházi próbálkozásoknak is, éppen ezért mindig mosolyogva járok haza Zentára – szögezte le a Kosztolányi Dezső Színház igazgatója, aki – ahogyan a méltatásban elhangzott – nemcsak az Európa felé törekvő város hírnevének jeles öregbítője, hanem az Európa felé törekvő közösség méltó követe is.
– Rendkívüli öröm számomra az, hogy a legfiatalabb díjazottként részesévé válhattam ennek az igen megtisztelő pillanatnak. Mindenkinek nagyon köszönöm a bizalmat, a támogatást, és ígérem, a jövőben is minden tőlem telhetőt megteszek majd azért, hogy minél inkább rászolgáljak erre a bizalomra – mondta Damjan Vučurović, akit egyéb rangos elismerései mellett a 2009/2010-es iskolaévben az egész Újvidéki Egyetem legkiválóbb hallgatójává választottak, de azóta már jelentős tudományos eredményeket is a magáénak tudhat.
A zentai városnapi ünnepségsorozat szombati napjának rendkívül sokszínű programjain a délutáni órákban több száz, az esti órákban pedig több ezer zentai és környékbeli lakos vett részt.
Az ünnepségsorozat vasárnap sportrendezvényekkel, rockegyüttesek koncertjeivel folytatódott.