2024. július 17., szerda

A tiszai halászlé dominált

Főzőfesztivált tartottak a hétvégén Magyarkanizsán

Bohata Ibolya a kecsketenyésztők egyesületének nevében finom kecskesajtokat kínált

Szombaton és vasárnap egyaránt benépesült a magyarkanizsai Tisza-part, ugyanis ekkor szervezte immár hagyományos főzőfesztiválját a helybeli Kőrös Gastro-club.

A jó hangulat bizonyítéka: volt, aki már a főzés előtt táncra perdült

Szenzációs hír: Vérengzés a kanizsai sátortáborban!

A szépen dekorált, látványos főzőhelyek egyike

A turijai Jevrem Moldovanov-Ješo nemcsak halat süt-főz, hanem a híres-nevezetes turijai kolbászból is hoz kóstolót

A díjnyertes halászléfőzők

Halpaprikásban meg ők alkottak nagyot

A főzőversenyeket a sátortábor árnyas fái alatt tartották ugyan, de a fák hűvösét ellensúlyozta a bográcsok tüze, így melegedtünk rendesen. Aki megelégelte a hőséget, az megmártózhatott a folyóban, a gyerekek pedig a medencét vették birtokukba.

Szombaton gulyásfőzésben vetélkedtek a szakácsok, a szép számban megjelenteket dr. Bimbó Mihály alpolgármester köszöntötte. S bár versenyt szerveztek eredményhirdetéssel, mégis, sokkal inkább fesztivál volt ez, amelyen nem az elért helyezés lett a lényeg, hanem a kellemes, családias hangulat, kedélyes szórakozás, ismerkedés, barátkozás.

Szombaton kancsukás bemutató és a népdalkórus fellépése színesítette a programot, a főzőknek pedig oly vidám hangulatuk kerekedett, hogy az adai Homokóra muzsikáját hallva táncra perdültek.

Közben azért főztek is, sőt, Bojtor Tibor, a zsűri elnöke szerint nem is rosszul. A mintegy hatvan versenymű mezőnyében az első helyezést a csantavéri Pekó Dénes gulyása érte el, második lett Orovec József, harmadik Apró Zsolt, mindketten a Delikates cég versenyzői.

Vasárnap két kategóriában, halászlé- és halpaprikás-főzésben vetélkedtek a csapatok. Élő halat kaptak a versenyzők, először tehát haltisztító tudományukat kellett megcsillogtatniuk, majd alágyújtottak a több mint hetven bográcsnak.

A halászléket Csányi Sándor, a zsűri elnöke értékelte, először is elmondta, hogy a két stílus, a tiszai és a dunai közül ezúttal a tiszai dominált. (Ki gondolta volna: a Tisza mentén?!) A tiszai ismérve ugyebár az alaplé, ami a halnak a csontos részeiből passzírozással készül, és végül ebbe kerül a sok szép halszelet. A dunai halászlében a jóféle alapanyag, a hal, a hagyma és a törött paprika a lényeg, hiszen minden egyszerre fő.

A zsűri elnöke szerint megvan a fortélya a tálalásnak is: meg kell várni, hogy a forrás után a lé ülepedjen. Bírálta a nagyon paradicsomos, műfűszeres léket, szerinte krumpli- és zöldséglevesek is a ringbe szálltak. Nem kell a túl sok zöldség, mert elveszi a hal ízét – magyarázta Csányi Sándor, aki bevallotta, hogy személy szerint a tiszai halászlét jobban kedveli.

Végül kialakult a mezőny: első helyezést ért el a kanizsai Kapitány Róbert és segédje, Major Mihály, második lett a Szabadka melletti Tőzeg-bánya csárdájából érkezett Šarčević Antun, harmadik a szintén kanizsai Csaba Ferenc.

Halpaprikás főzésében csak kilencen mérték össze tudásukat, de finom versenyművek készültek – mondta Bojtor Tibor zsűrielnök. Első lett Šarčević Antun, második a kiskunhalasi Vőneki Ferenc, harmadik pedig a magyarkanizsai Gömöri József.

Pakai István, a Kőrös Gastro-club elnöke kedves szavakkal köszönte meg mindenkinek a jelenlétet, és azzal búcsúzott, hogy jövőre ismét találkoznak a kanizsai Tisza-parton.