2024. július 18., csütörtök

Törekvések a munkanélküliség felszámolására

A topolyai Héra női civil szervezet példaértékű kezdeményezéseiről

Ha valaki állást keres, érdemes több módszert is bevetnie a siker érdekében. Rejtett utakon is próbálkozhat, a meg sem hirdetett állások piacán is álláslehetőségre találhat, feltéve, ha jól működő kapcsolati rendszert fejleszt ki. A leggyakoribb, hogy az álláskereső a vállalatok, ügynökségek hirdetéseire lesz figyelmes, bár még ezzel a módszerrel sem merítettük ki a lehetőségek tárházát. Civil szervezetek kezdeményezéseire is érdemes odafigyelni!

A Topolyán működő Héra női civil szervezet többek között a nők gazdasági helyzetének megerősítése és a nemi esélyegyenlőségek megteremtése érdekében, a nemi erőszak ellen száll síkra, programsorozatok beindításával és koordinálásával pedig segít a munkanélküliség felszámolásában.

A nők az álláspiacon nem egyenrangúak a férfiakkal. Gyakran előfordul, hogy ugyanazért a munkáért a nők alacsonyabb bért kapnak, kevesebb a lehetőségük a munkahelyi ranglétrán való előbbre jutásra, sőt sokkal ritkábban töltenek be vezetői tisztségeket is férfikollégáiknál. Számolnunk kell az ún. üvegplafon-jelenséggel is, mely azt jelzi, hogy a gyengébb nem képviselői ritkán nyernek el csúcsvezetői állásokat. Ma már nők is vannak a gazdasági élet középvezetői között, pl. az egészségügyben, de a közigazgatási pozíciókban is jelentős a számuk. Ettől függetlenül azonban a felettesi, vezetői beosztásokat ezekben a munkakörökben is a legtöbb esetben férfiak látják el. A nemi esélyegyenlőségek hiányára mutat az, hogy a hölgyek a férfiakhoz viszonyítva kisebb eséllyel rajtolnak a munkaerőpiacon is, főleg, ha sanyarú életkörülmények között élnek, hátrányos helyzetből indulnak. A Héra nőszervezet a két évvel ezelőtt kezdődött és 2013-ig tartó programsorozatával a nők gazdasági helyzetének megerősítése céljából vállalkozásfejlesztést kezdeményezett. Munkájukat elismerik, ezt igazolja az a tény is, hogy a szervezet tagjait tavaly novemberben felkérték, vegyenek részt az Európai Fejlesztési Ügynökség Falusi nők helyzete a vidékfejlesztésben stratégia, a közelmúltban pedig a szegénységvisszaszorításra irányuló stratégia megvalósításának folyamatában.

A Héra egyik fő projektuma keretében női manufaktúrák életre hívását segíti elő oktató- és szervezőmunka segítségével. Október nyolcadikán fejeződött be az a négy hónapon át Becsén zajló képzéssorozat, mely hátrányos helyzetű roma nők felzárkóztatását tűzte ki célul. Az eredeti elképzelés az volt, hogy az eddig hobbiszinten kézimunkázó mukanélküli nők profithoz juthassanak, munkahely teremtődjön a számukra. A civil szervezet alapötlete, amelyet a tartományi foglalkoztatási, munkaügyi és nemek egyenjogúságával foglalkozó titkárság is támogat, hogy a meglévő alaptudásra, vagyis ebben az esetben a hagyományápoló kézműves tevékenységre építve, végcélként országos, sőt regionális színtű, profitorientált hálózat jöhessen létre. A becsei roma asszonyok májustól október elejéig tartó foglalkozássorozat keretében pl. szabás-varrási technikákat sajátítottak el. Munkájukat Milica Soleša zimonyi divattervező segítette hozzáértő tanácsaival. A képzés befejeztével a roma hölgyek jelenleg hattagú mikro manufaktúrát működtetnek, önállón gyártanak főleg roma motívumokkal hímzett ruhadarabokat. Az általuk készített darabokra van piaci igény, így anyagi jövedelemhez is jut a nehéz körülmények között élő, több szempontból is veszélyeztetett célcsoport. Kovács Attilával, aHéra pályázatíró-külmunkatársával és édesanyjával, Etával, a női civil szervezet vezetőjével folytatott beszélgetésem során a becsei tapasztalatok mellett a szervezet új kezdeményezései is felvázolásra kerültek. Jelenleg falusi manufakturális termelés beindítását és vállalkozásfejlesztés céljából népi motívumokkal díszített ruhák és ajándéktárgyak készítésének oktatását tűzték ki célul. Leszögezték, hogy ebben az esetben is programjaikba elsősorban munkanélküli fiatalokat, szakképzetleneket, testi fogyatékosokat, családon belüli erőszakot elszenvedőket és más okokból hátrányos helyzetben lévőket kapcsolnak be. A képzés október nyolcadikán Kúlán és Bácskeresztúron már elkezdődött, tíz-tíz személy bekapcsolásával. A folytatásban más községekben, többek között Topolyán is szeretnék elindítani foglalkozássorozatukat. E program második szakaszában novembertől a palicsi Schramm Tibor és társai bevonásával gölöncsértanfolyam indul. A cél ebben az esetben is az, hogy rövid időtartamú, mindössze nyolchetes képzés során a résztvevők olyan technikákat sajátítsanak el, melyek segítségével rövidesen saját készítésű, piaci igényeket is kielégítő tárgyakat tudnak majd előállítani és értékesíteni.

Jelentős űr tátong a kézi készítésű tárgyak létrehozói és a potenciális vásárlók között. Ahhoz, hogy ezek a tárgyak vevőre találjanak, piackutatást kell végezni. Ebből az okból kifolyólag decembertől induló menedzserképzésükbe egyelőre tíz olyan fiatal munkanélkülit szeretnének bekapcsolni, akik a tanfolyam végeztével a tartományban induló manufaktúrák termékeinek eladásával, reklámozásával foglalkoznának. Céljuk az, mint hangsúlyozták, hogy az árusítással foglalkozó személy és maga a termelő nő is meg tudjon élni a munkájából!

A Héra civil szervezet több, hagyományápolásásal, szabással, varrással foglalkozó topolyai asszonyt is felkarolt, kapcsolatba hozott. Segítette őket abban, hogy közösen előállított ajándéktárgyakat, ruhaneműket dobjanak piacra. Az eladásból származó bevételből természetesen mindannyian részesednek. Ottjártamkor alkalmam nyílt találkozni Besermenji Marijával és Vituska Rózsával, akik már bekapcsolódtak ebbe a hálózatba. Rózsa oktatást is vállal, szabást és varrást tanít a megvalósuló különböző képzések során. Megnéztem a már elkészült termékeket felvonultató bemutatótermet, a kész áruk nemcsak ott, hanem szervezett divatbemutatók alkalmával, termékkiállítások során is megtekinthetők Vajdaság-szerte. Vituska Rózsát elkísértem otthonába, ahol saját dolgozóhelyiséget alakított ki, hiszen a hálózatba bekapcsolt minden asszony saját otthonában végzi feladatát.

Végezetül KovácsAttila megosztotta velem: izgul, hiszen december 4-én, az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank igazgatóbizottságának londoni ülésén programsorozatukat, amely a falun élő nők meglévő tudására alapozva kíván számukra a munkahelyteremtésben segíteni, mintaprogramként, a régióban egyetlenként fogják bemutatni. Ez a programsorozat nyújt majd kiindulási alapot akkor, amikor a közeljövőben a bank illetékesei a Kelet-Európában, falusi régiókban élő mikro- és kisvállalkozásokat működtető női kezdeményezéseket érintő kölcsöntámogatások típusairól döntenek majd. Elárulta még, számításaik szerint az említett programsorozataikat követően jövő év márciusáig legalább ötven munkanélkülivel kevesebb lesz a tartományban.

A becsei képzésen
Segítségnyújtás
Készül a roma-kerék
A roma nők csoportja oktatójukkal
Vituska Rózsa tanítás közben