A hétvégén Adán megtartott III. Tálentum Fesztivál döntőjében tehetséges fiatal vajdasági előadóművészek versenyeztek egymással, akik különböző műfajú produkciókkal az idén első ízben nemcsak a közönség, hanem a zsűri kegyeiért is versengtek. A résztvevők és a zsűri tagjai is egyetértettek abban, hogy a döntőbe jutott tizenhat fiatal előadóművész mindegyike korosztálya legjobbjai közé tartozik abban a művészeti ágban, amelyet képvisel. Talán ezért is volt különösen nehéz dolga a bírálóbizottságnak akkor, amikor különböző műfajú, ám egyaránt magas színvonalú produkciókat összehasonlítva kellett meghoznia a döntését.
A G. Erdélyi Hermina színművésznő, Hajnal Anna előadóművész, Koncz Éva énekes, énektanár, Pálfi Ervin színművész, Peckó Róbert táncos, tánctanár és Szécsi Zsolt néptáncpedagógus összetételű zsűri döntése értelmében a rendezvény fődíját, a 20 000 dináros pénzjutalmat az adai énekesnő, Raffai Éva kapta, aki Etta James At last című dalával hódította meg mind a bírálóbizottság, mind a közönség tagjait.
– Ma már a dzsessz, a blues, a soul, az r’n’b és a gospel állnak hozzám a legközelebb, de szeretem a régi rockot is, tehát ami a zenét illeti, gyakorlatilag mindenevő vagyok. Bár hozzá kell tennem, sosem szerettem igazán az ún. tömegzenét, abban nem látok olyan nagy értékeket, mint a régebbi zenében, ugyanis azok az érzések, amiket a régi nagyok át tudnak adni egy-egy dallal, megfogják és magukkal ragadják az embert. Engem is hozzásegítettek ahhoz, hogy megszeressem ezeket a stílusokat – fogalmazott a III. Tálentum Fesztivál győztese.
A második díjat, a 15 000 dináros pénzjutalmat a zentai néptáncos, Németh Antal érdemelte ki, aki nagyecsedi cigánytáncot adott elő.
– Igazából reménykedtem abban, hogy sikerül valamilyen díjat szereznem. Sokadik alkalommal vettem részt versenyen, de nagyon örülök, hogy sikerült megszereznem a második helyet. Bevallom, sokkal nehezebb volt számomra az, hogy ilyen vegyes mezőnyben bizonyítsak, hiszen ezen a fesztiválon különböző műfajok voltak jelen, ami miatt nehezebb volt kivívni mind a zsűri, mind a közönség szimpátiáját, és ezáltal még magasabbra kellett tennem a lécet ahhoz, hogy bizonyíthassak. Fontosnak tartom, hogy ez a rendezvény a tehetséges fiatalok bemutatása mellett kiváló alkalmat nyújtott a magyar népművészet műfajainak népszerűsítésére is, akár rajtam, akár másokon keresztül, hiszen itt olyanok is találkozhattak ezekkel a műfajokkal, akiknek egyébként csak ritkán nyílik erre lehetőségük – magyarázta Németh Antal, hozzátéve, hogy néptánccal már hét éve foglalkozik. Jelenleg Békéscsabán tanul a Bartók Béla Művészeti Szakközépiskolában, ahol néptánc szakon ötödéves, ottani tanulmányainak befejezése után pedig nagyon szeretné, ha bekerülne a Magyar Táncművészeti Főiskolára, illetve felvételt nyerhetne valamelyik neves magyarországi hivatásos táncegyüttesbe.
A harmadik helyezést és a vele járó 10 000 dináros pénzjutalmat a zsűri Székej Égető Krisztián törökkanizsai hangszerszólistának ítélte oda, aki dél-alföldi lakodalmas dalokat adott elő citeráján.
– A versenyre az utolsó utáni pillatanban jelentkeztem, mivel egy véletlennek köszönhetően pont akkor vettem észre a felhívást az egyik népszerű közösségi oldalon. Különösebb célom nem volt, örültem a lehetőségnek, hogy be tudok mutatkozni népzenei körökön kívül is.
Mivel nem terhelt a teljesítési kényszer, felszabadultan tudtam előadni a műsorszámomat. Ezek után meg is lepődtem az eredményen, mivel csak epizódszerepre számítottam, nem pedig a főszerepek egyikére. Az eredmény számomra a hosszú évek kitartó munkájának elismerését jelenti – hangsúlyozta Székej Égető Krisztián, majd így folytatta: – Citerázással 1994 nyara óta foglalkozom. Akkor ugyanis gyermekfejjel betekintést nyerhettem a népzene világába, mert anyukámmal együtt részt vehettem egy népdalkörvezetői továbbképző tanfolyamon. Itt találkoztam először a citerával. Azóta szoros kapcsolat fűz a népzenéhez. Borsi Ferenc és Micsik Béla több alkalommal is segített felkészülni a népzenei vetélkedőkre. A fesztiválon dél-alföldi lakodalmas dalokat adtam elő.A választásom azért esett pont erre az összeállításra, mert ezt tartottam leginkább meggyőzőnek az aktuális zsűri számára. Ez egy befutott és kiforrott összeállítás volt, teletűzdelve citerán megvalósítható virtuóz játékelemekkel, amellyel már több helyen is sikert arattam, népzenei és egyéb körökben egyaránt. A népzene számomra magyarságom tudatos megélését jelenti. Szerintem kisebbségi sor(s)ban élőként erőt meríteni a túléléshez és a megmaradáshoz csakis a magyar nyelv és zene ápolása révén lehetséges. Mindenképp szeretnék népzenei téren fejlődni, mind előadói, mind oktatói minőségben.
A fesztiválon a fődíjak mellett a zsűri több igen értékes különdíjat is kiosztott. A szegedi Our Sound Recording Studio által felajánlott lemezfelvételt és az adai Pro Media által felajánlott klipforgatást Aleksza Annabella fiatal adai énekesnő kapta, aki Christina Aguilera Something's got a hold on me című dalával érdemelte ki az elismerést.
– A fesztivál mezőnye szerintem nagyon erős volt. Mivel elsőként léptem színpadra, fellépésem után már minden versenyző produkcióját nyugodtan tudtam figyelemmel kísérni, és be kell vallanom, mindegyik nagyon tetszett, nagyon színvonalas volt. Éppen ezért különösen örülök a nyereményemnek, csodálatos érzés volt, amikor megtudtam, hogy rövidesen stúdióban dolgozhatok és klipet is forgathatok – lelkendezett Aleksza Annabella, kiemelve, hogy negyedik osztályos korában szerepelt először énekesként színpadon, azaz négy évvel ezelőtt, hiszen a résztvevők közül egyedüliként még most is általános iskolás.
– A Tálentum Fesztiválra való jelentkezéskor azért esett a választásom éppen Christina Aguilera Something's got a hold on me című dalára, mert ez a zeneszám nagyon közel áll hozzám. Csakúgy, mint önmagában a zene. A zene ugyanis számomra maga az élet. Nem tudok nélküle élni. Szeretném dzsesszének szakon folytatni a tanulmányaimat, ugyanis az az álmom, hogy egyszer híres énekesnő legyek – tette hozzá a fiatal tehetség.
A III. Tálentum Fesztivál zsűrije további különdíjakat is kiosztott. A Magyar Szó által felajánlott értékes könyvsorozatokat Sőregi Anna zentai népdalénekes, Resócki Rolland adai néptáncos és Varga Ágota zentai énekes kapta.
– Nagyon örülök annak, hogy könyveket kaptam, mivel úgy gondolom, nagyon sokat fognak segíteni a tanulmányaim során, de természetesen nem maga a díj a legfontosabb számomra, hanem sokkal inkább azok a gondolatok, amelyek az egész rendezvény mögött állnak. Már harmadszor vettem részt a Tálentum Fesztiválon, így lehetőségem nyílt arra, hogy figyelemmel kísérjem fejlődését, amihez csak gratulálni tudok a rendezvény szervezőinek. A mezőny szerintem erős volt, ugyanakkor a műfaji sokszínűségnek köszönhetően nagyon sokrétű is. Eleinte nem nagyon tudtam eldönteni, hogy mennyire lehet majd összehasonlítani a népdaléneklést a modern tánccal, az énekes vagy a hangszeres produkciókkal, de szerencsére a zsűri remekül megoldotta ezt a feladatot – magyarázta Sőregi Anna, aki elmondta, akkor kezdett népdalénekléssel foglalkozni, amikor néptáncra kezdett járni, azaz csaknem tíz évvel ezelőtt, de számára az ének és a tánc még ma is szorosan összefonódik, nem tudja elképzelni az egyiket a másik nélkül. Jelenleg mindkettővel hobbiként foglalkozik, de mivel mindkettő megnyugvást ad számára, abban bízik, hogy ez a jövőben is így marad.
A mezőny a bogártelki cigány és magyar legényest előadó Resócki Rolland szerint is nagyon erős volt. Úgy véli, a versenyzők közül mindenki a legjobbak közé tartozik abban a műfajban, amelyikben színpadra állt, ezért biztos abban, hogy lesznek, akik a későbbiek során is nagy dolgokat tudnak majd felmutatni.
– Óriási tisztelet volt mindenkiben a versenytársak iránt, és a lelke mélyén szerintem mindenki szurkolt a másiknak, hogy jól sikerüljön a produkciója. Számomra ez az eredmény azt jelenti, hogy a vajdasági magyarságnak fontos az, amit csinálok és képviselek, ebből kifolyólag támogatják a munkámat, és segíteni próbálnak fejlődésemben és a táncházmozgalom népszerűsítésében is – fogalmazott Resócki Rolland, aki alsós kora óta foglalkozik népművészettel. Több helyen táncolt és táncol ma is, illetve gyermekeket, fiatalokat és idősebbeket is tanít. Emellett saját gyűjtő- és kutatómunkát is végez, ennek eredménye remélhetőleg hamarosan könyv formájában is mindenki számára hozzáférhető lesz. – Számomra mindent kielégít a népművészet, más irányokkal nem is tervezek foglalkozni. Néhányszor iskolákban is szerettem volna néphagyományórát tartani, hogy ne képesítetlen személyek tanítsák a gyerekeket olyan dolgokra, amelyek a népművészetben valójában nem is úgy vannak, ahogyan sokan gondolják, de sajnos mindig az volt a válasz, hogy erre nincs szükség. Ennek ellenére továbbra is az a véleményem, hogy ezt kellene Vajdaság szintjén is támogatni, nem pedig a saját kultúránkat elutasítva, minden idegen dolgot beengedni a nevelési intézményekbe – szögezte le Rolland.
A szintén különdíjas Varga Ágota Amy Winehouse Back to black című dalával aratott sikert a fesztiválon, produkciója közben édesapja, Varga Róbert kísérte gitáron.
Szintén különdíjjal jutalmazta a zsűri a zentai Vejnović Jovanát, aki a Magyar Szó által felajánlott értékes konyhai eszközt kapta ajándékba. Jessie J. Domino című dalát adta elő, amelynek során Petković Oliver kísérte gitáron.