2024. november 25., hétfő

Együtt a közös célokért

Szent István-napi nemzetközi néptáncfesztivált tartottak Lendván, ahol fellépett a péterrévei Tisza néptáncegyüttes is

A péterrévei Tisza néptáncegyüttes különleges hangulatú összeállítással lépett fel (Fotó: Máriás Endre)

A hétvégén tartották meg a szlovéniai Lendván, a muravidéki magyarság központjában a Szent István-napi nemzetközi néptáncfesztivált, amelyen a házigazda Muravidék néptáncegyüttes mellett fellépett a lendvai Nefelejcs tánccsoport, a lenti Kerka Mente néptáncegyüttes, a kebelei szlovén néptánccsoport, a horvátországi Muraszerdahely néptánccsoportja és a péterrévei Tisza néptáncegyüttes, amely megújulva is óriási sikert aratott a fesztivál közönsége, a muravidéki magyarság körében.

A házigazda Muravidék néptáncegyüttes muravidéki táncokat adott elő

A Szent István-napi nemzetközi néptáncfesztivál szervezőinek elmondása szerint a fesztivál ötlete 2004-ben született meg, ugyanis a Muravidék néptáncegyüttes akkor ünnepelte fennállásának ötödik évfordulóját, aminek apropóján egész estés műsort állítottak össze. Arra gondoltak, jó lenne, ha minden évben bemutathatnának egy hasonló műsort a szélesebb közönségnek is. Az első néptáncfesztivált 2005 szeptemberében szervezték meg a Lendvai Szüret elnevezésű rendezvényen, a másodikat ugyanígy, a következő évben, majd a soron következőt elmosta az eső. Végül a fesztivál 2008-ban és 2009-ben átkerült a Szent István-napi rendezvények közé. 2010-ben a fesztivált a Vendégségben Budapesten – Határon túli magyar fiatalok találkozója helyettesítette, amelynek keretében a részt vevő fiatalok egy napig Lendván tartózkodtak, ahol egész estét betöltő néptáncos műsort adtak. A tavalyi év ilyen tekintetben kimaradt, ám mivel a Muravidék néptáncegyüttes és a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet illetékesei úgy gondolták, jó lenne újra megszervezni a fesztivált, a Bethlen Gábor Alap pályázatára benyújtották a Szent István-napi nemzetközi néptáncfesztivál programját, amely egyben az ötödik néptáncfesztivál is volt az MNMI és a Muravidék néptáncegyüttes közös szervezésében.

– Az idei terv az volt, hogy a helyi csoportok mellett a Kárpát-medence valamennyi tájegységéről meghívunk egy-egy együttest. Sajnos azonban az anyagi lehetőségek korlátozottsága miatt módosítani kellett az elképzelésünket – magyarázta lapunknak nyilatkozva Balaskó Enikő, a rendezvény szervezőbizottságának tagja. – Adottak voltak a helyi együttesek, ugyanis Lendván újonnan alakult egy szlovén néptánccsoport, valamint az itt élő horvátoknak is van együttesük. Az említett két csoport azonban sajnos nem tudta elvállalni a fesztiválon való részvételt, így meghívtuk a kebelei művelődési egyesület néptánccsoportját (Folklorna skupina Kulturno-umetniškega društva Kobilje) és a horvátországi Muraszerdahely néptánccsoportját (Kulturno umjetničko društvo „MURA” Mursko Središće). A Muravidéki Pedagógusok Egyesülete berkeiben működik a Nefelejcs tánccsoport, akik helybeliek, valamint az együttesünk az idén kezdett szorosabban együttműködni a lenti Kerka Mente néptáncegyüttessel, akiket úgyszintén meghívtunk a fesztiválra. A nagy Kárpát-medencei fesztivál elképzelése jegyében az anyagi források korlátozottsága miatt csak egy földrajzilag távolabbi csoportot tudtunk meghívni, és választásunk idén a péterrévei Tisza néptáncegyüttesre esett – tette hozzá Balaskó Enikő.

A péterrévei csoport a rendezvényen az alkalomhoz illő, különleges hangulatú összeállítással lépett fel, amelynek koreográfusai Savelin Zellei Zsuzsanna és Savelin László voltak. A Martin György Néptáncszövetség által szervezett minősítőre készült eredeti produkcióhoz képest annyit változtattak, hogy az ifjúsági csoport tagjait is bevonták a produkcióba.

– Amikor a Martin György Néptáncszövetség által szervezett minősítőn voltunk, ahol az együttes jó minősítést kapott, egészen más összeállításban szerepeltünk, mint most, hiszen ott kizárólag a felnőttcsoportunk tagjai léptek fel, itt, Lendván pedig az ifjúsági csoport tagjai is, akiknek mindössze egy hónap állt rendelkezésükre, hogy elsajátítsák a koreográfiákat – hangsúlyozta Kódé Károly, az együttes művészeti vezetője, aki kifejtette, nagyon örül annak, hogy a fiatalok is megállták a helyüket, és mindent beleadtak annak érdekében, hogy sikerre vigyék a műsort, és örömet szerezzenek a lendvai közönségnek.

– Mi, a tánccsoport tagjai nagyon élveztük a lendvai fellépést, a fiatalok nagyon talpraesettek, ezért nem okozott gondot számukra az, hogy beilleszkedjenek a csoportunkba – magyarázta Hajnal Anna, az együttes táncosa. – Óriási élmény volt a barátaink előtt táncolni, ugyanis nem először járunk már Lendván. Elsősorban a Vendégségben Budapesten – Határon túli magyar fiatalok találkozójának köszönhetően hosszú évek óta kiváló barátságot ápolunk a lendvai magyar fiatalokkal. Nagyon összetartó magyar közösségre leltünk itt, Lendván, úgy gondolom, hogy ugyanazokat az elveket valljuk és képviseljük mi Péterrévén, mint ők Lendván, ugyanazok a gondolatok kötnek össze bennünket, ugyanazok a célok vezérelnek minket, valószínűleg ezért is találtunk egymásra – fűzte hozzá Hajnal Anna.

A Tisza néptáncegyüttesnek – a művészeti vezető elmondása szerint – jelenleg három korosztályban mintegy hetvenöt tagja van. A legkisebbekkel és a középső csoport tagjaival Ferencz Katalin, Tarján Tímea, Szőnyi Karolina és Topolcsányi János foglalkoznak, a felnőttekkel, azaz az ún. kivitelező csoport tagjaival pedig Savelin Zellei Zsuzsanna és Savelin László, akik már tizenkét éve végzik ezt a munkát.

– Az együttes felnőttcsoportjának a tagjai olyan harminc év körüli fiatalok, akik lassan-lassan elhagyják a csoportot, de örömteli számunkra, hogy – ahogyan a lendvai fellépés is bizonyította – a fiatalabbak méltó módon fogják őket felváltani, és továbbvinni a magyar néptánc hagyományait. Remélem, hogy nemcsak a fiatalok, hanem a szüleik is felismerik majd ennek a fontosságát! Úgy érzem, hogy ez az együttes abban a felállásban, amelyben most szerepelt, fél éven vagy egy éven belül nagyon erős tánccsoporttá formálódik majd – szögezte le Kódé Károly, a több mint három évtizedes múltú Tisza néptáncegyüttes művészeti vezetője.

A rendezvény házigazdája, a Muravidék néptáncegyüttes kevésbé messzire visszanyúló hagyományokkal, de ugyancsak sikeres múlttal rendelkezik. A tagok 1999 januárjában kezdték meg a próbákat a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet égisze alatt, és a csoport még ma is az intézet keretein belül működik. Akkor hét pár alkotta az együttest, ma 23 tagja van, akik Lendváról és a környező falvakból, valamint Dobronakról és környező falvakból verődtek össze. Az együttes csoportvezetői Toplak Alenka és Toplak Rudolf, az oktatója és művészeti vezetője pedig a kezdetektől Gerlecz László.

– Műsorainkban nagyrészt autentikus koreográfiákat viszünk színpadra. A táncokat igyekszünk az adott vidékhez hű viseletben bemutatni. Együttesünk nevéhez fűződik a nemzetközi néptáncfesztivál megszervezése, valamint 2010 májusától táncházakat is szervezünk a Muravidéken. Együttesünk lelkes csoportvezetői, Toplak Alenka és Toplak Rudolf Gerlecz László szakmai irányításával, valamint ifj.Horváth Károly és Schreiner Jenő zenei, zenészi segítségével meglátogatták azokat az idősebb muravidéki személyeket, akik még emlékeztek valamelyest a muravidéki tánckultúrára. Ennek eredményeképp született meg 2010-ben az a muravidéki táncokat bemutató színpadi produkció, amelyet a Szent István-napi nemzetközi néptáncfesztivál közönsége is láthatott a színpadon. Az idei év első felét pedig a Muravidéki lakodalmas című táncos színpadi bemutató összeállításával töltöttük, amely a helyi lakodalmas hagyományokat eleveníti fel, és ezt több helyszínen is bemutattuk, nemcsak a Muravidéken, hanem Zala és Vas megyében is – magyarázta Balaskó Enikő, aki a kezdetek óta oszlopos tagja a Muravidék néptáncegyüttesnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás