2024. szeptember 2., hétfő

Sokan lépnek át a tűréshatáron

Szinte már a brit uniós népszavazás másnapján megkezdődtek a támadások a szigetországban élő külföldiek ellen. Sok bevándorlóra, köztük kelet-európai migránsra, szórtak szitkokat és átkokat az egyre türelmetlenebb kilépéspártiak, mások verést is kaptak.

A június 23-ai referendum óta tovább romlott a helyzet. Sőt immár majdnem meg háromszorozódott a gyűlölet-bűncselekmények száma azokban a régiókban, ahol a nagy többség az EU elhagyására, azaz a Brexitre voksolt.
Az észak-angliai Derbyshire-ban és a délkelet-angliai Kentben némileg jobb a helyzet itt „csak” kétszer annyiszor támadtak külföldiekre a brexitesek, mint korábban. Figyelemre méltó ugyanakkor az az adat is, mely szerint kisebb incidensek történtek több olyan skót tartományban, ahol a többség az EU-ban maradást támogatta.
Országos szinten sem sokkal jobb a helyzet. A rendőrség úgy tudja, hogy a referendum óta (átlagban) 57 százalékkal több verbális és fizikai támadás ért külföldieket, mint a szavazás előtti időkben.
A Brexitet a kelet-angliai Lincolnshire-ban támogatták a legtöbben, a szavazók csaknem 75 százaléka. Ebben a megyében 191 százalékkal több gyűlölet-bűncselekményt jegyeztek fel az elmúlt bő negyven napban. Ezzel szemben 2015-ben összesen 22 ilyen ügy került a rendőrségi adatbázisba. Az idei népszavazás hetében azonban már 42, a voksolást követően (június végéig) viszont már 64 esetet regisztráltak a hatóságok.
A hivatalos összesítésből kiderül: június közepe óta mintegy hatezer bejelentés érkezett gyűlölet-bűncselekményekről. A sértettek többsége többnyire azért fordult a rendőrséghez, mert nyilvános helyen zaklatták. Jó néhányan ugyanakkor halálos fenyegetésre, fizikai erőszakra és gyújtogatásra panaszkodtak.
Több városban félreérthetetlen falfeliratok és náci jelképek is megjelentek. Mindegyikkel a migránsoknak, főként a kelet-európaiaknak és a muszlimoknak üzentek ily módon.
Helyi civil szervezetek mindebből arra következtetnek, hogy az idegenellenesség az egész országban elhatalmasodott. A jogvédők a népszavazás után néhány héttel később hivatalba lépett új kormányt is bírálják az erősödő gyűlölethullám miatt. (A korábbi kormány és annak vezetője, David Cameron a Brexit-pártiak győzelmébe bukott bele, helyét a Theresa May miniszterelnök asszony vezette kabinet vette át.).
Amber Rudd belügyminiszter azonban visszautasította a kritikákat. Kijelentette: a May-kormány egy olyan ország megteremtésén fáradozik, amely „mindenki felé elkötelezett”.
Szerinte az egész országnak „óriási károkat okoznak azok” a lakosok, akik nemzetiségük, bőrszínük vagy vallásuk miatt támadnak másokat. Rudd ugyanakkor nyomatékosította: a 21. században nincs helye a gyűlöletnek Nagy-Britanniában.