A Szegedi Tudományegyetem hallgatói önkormányzata (SZTE EHÖK) szerint a száz százalékban államilag finanszírozott képzési helyek jelentős csökkentése veszélyeztetheti a felsőoktatási intézmény működését. A hallgatói önkormányzat és a Hallgatói Hálózat szegedi csoportja ezért sztrájkbizottság megalakításáról szóló együttműködési megállapodást kötött. A Szegedi Tudományegyetem hallgatói ma délután nyílt hallgatói fórumon tiltakoznak a felsőoktatási keretszámok drasztikus csökkentését eredményező kormánydöntés ellen.
A hallgatók nyílt fórumon tiltakoznak majd a keretszámok csökkentése ellen
Az SZTE EHÖK MTI-hez eljuttatott közleménye szerint ha véglegesek a sajtóban megjelent, 2013-ra vonatkozó felsőoktatási keretszámokról szóló információk, komoly a veszélye annak, hogy bezárja kapuit a szegedi intézmény.A közlemény szerint a kormány által elfogadott javaslat alapján jövőre csupán 10 480-an vehetnének részt állami ösztöndíjas képzésben. Ez 16 670-nel kevesebb a 2012-es adatokhoz képest. A hallgatói önkormányzat szerint az SZTE tizenkét karának legjobb esetben is 60 százalékos hallgatói létszámcsökkenéssel kell számolnia. Az SZTE EHÖK szerint ez azt jelenti, hogy három év alatt a hallgatói létszám a harmadára, azaz nagyjából 10 ezer főre csökken. A hallgatói önkormányzat illetékesei közleményükben kitértek arra is: érthetetlennek, megmagyarázhatatlannak és elfogadhatatlannak tartják a kormány terveit.
Nem sokkal ezután az SZTE EHÖK és a Hallgatói Hálózat, azaz a Ha-Ha szegedi csoportja sztrájkbizottság megalakításáról szóló együttműködési megállapodást kötött. Az ennek bejelentéséről szóló közleményben a szervezetek kitértek arra, hogy a kormány által szerdán elfogadott, 2013-ra vonatkozó keretszámokat, amelyek szerintük „ellehetetlenítik a Szegedi Tudományegyetem jövőbeli működését”, mind az SZTE EHÖK, mind a szegedi Ha-Ha elfogadhatatlannak tartja. A két szervezet a közlemény szerint abban is egyetért, hogy az új felsőoktatási törvény hozta változások – a hallgatói szerződés, a részösztöndíj stb. –, valamint a jövő évre vonatkozó keretszámok a felsőoktatás és a fiatalok jövőjét is veszélyeztetik. A szegedi Ha-Ha ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy továbbra is az SZTE EHÖK-től függetlenül működő csoport, de a jelenlegi helyzetben úgy látják, hogy az összefogás elengedhetetlen, és a hallgatói érdekeket a sztrájkbizottságon belül a szegedi hallgatói önkormányzattal együttműködve hatékonyabban tudják majd képviselni.
A Szegedi Tudományegyetem hallgatói ma délután 4 órakor nyílt hallgatói fórumon tiltakoznak a felsőoktatási keretszámok drasztikus csökkentését eredményező kormánydöntés ellen. A szervezők a Bölcsészettudományi Kar Auditorium Maximumába várják az érdeklődőket, az egyetemi hallgatók és oktatók mellett a középiskolás diákokat, a tanárokat és a szülőket is, azért, hogy a hallgatói és egyéb szervezetektől független rendezvényen kifejtsék véleményüket, és közösen foglaljanak állást a kérdésben. Az esemény szervezői ezzel az ELTE-n ugyanebben az időpontban megszervezett fórumhoz csatlakoznak, amelynek szervezői Magyarország-szerte önszerveződésre és cselekvésre szólítják fel az érintetteket. A felhívás szerint: „A helyzet tarthatatlan, ki kell állnunk a mostani és leendő egyetemisták és az oktatók megvédéséért.” A fórumhoz támogatóként csatlakoztak az Oktatói Hálózat szegedi tagjai is. A szervezők a politikai pártok kivételével mindenki támogató részvételére számítanak.
A hírügynökségek a téma kapcsán több esetben is idézték a Trendence Graduate Barometer nemrég készült felmérését is, amelyből kiderült, a Szegedi Tudományegyetem hallgatóinak több mint 74 százaléka nem ért egyet azzal az állítással, hogy a diákoknak fizetniük kellene a felsőoktatási tanulmányaikért, a szegedi a hallgatók többségében elégedettek az intézménnyel.
A Trendence Graduate Barometer Európa felmérése során 24 ország 950 felsőoktatási intézményével működött együtt, összesen 343 796 hallgató töltötte ki a kérdőívet. Magyarországról 26 684 válaszadót regisztráltak, a Szegedi Tudományegyetemről 897-et. A hallgatókat arról kérdezték, hogy miket részesítenek előnyben, milyen elvárásaik vannak a jövőbeli karrierjükkel és munkáltatójukkal kapcsolatban, és mennyire elégedettek a felsőoktatási intézményükkel. Magyarországról 26 684 válaszadót regisztráltak, az SZTE-ről 897-et, akik átlagosan 23 év körüliek voltak.
Az elégedettségi mutatók szerint az SZTE-re a megkérdezettek 87,3 százaléka szerint jellemző a színvonalas oktatás, 96,7 százalék szerint elismert az intézmény, 86,5 százalék szerint a munkáltatók között is. 51,6 százalék elégedett a képzés gyakorlatorientáltságával, 63,3 százalék a tanterv felépítésével és tartalmával, 74,2 százalék az oktatók elérhetőségével és segítőkészségével, 84,4 százalék a diákélet színvonalával, 72,3 százalék a nemzetközi kapcsolatokkal, 74,8 százalék az egyetemi infrastruktúrával, 39 százalék a karrierépítésnél nyújtott segítséggel. Jónak tartja a lakhatási lehetőségeket a válaszadók 67,8 százaléka, 54,4 százalék kedvezőnek ítéli a megélhetőségi feltételeket, 49,3 százalék elégedett az intézmény kapcsolatával a gazdasági szférával.
2010 óta a válaszadók egyre nagyobb százaléka véli úgy, hogy az SZTE gazdasági szférával való kapcsolata jó, és növekedett a képzés gyakorlatorientáltságával elégedettek aránya is, de 2011-ben és 2012-ben is a magyarországi és az európai átlag alatt maradt. A válaszadók 2010 óta egyre nagyobb százalékban elégedettek intézményük munkáltatók általi elismertségével. Ez az adat jóval a magyarországi, sőt az európai átlag felett van, és hasonló irányt mutat az oktatási színvonal grafikonja is.