2024. november 24., vasárnap

Partneri viszonyban az iskolákkal, szülőkkel

Joó Horti Lívia: Az MNT a magyar oktatás presztízsének emelésére törekszik
Kétéves a jelenlegi összetételű Magyar Nemzeti Tanács. Joó Horti Lívia, az MNT közoktatási bizottságának elnöke azt érzi a legnagyobb eredménynek, hogy sikerült partneri viszonyt kialakítani az iskolákkal, sikerült megszólítani a szülőket – például a Vackor óvoda indul... program révén –, és számos önkormányzattal is nagyon jó együttműködést alakítottak ki az utóbbi időszakban.




(Fotó: Molnár Edvárd)

– Nyilvánvaló, hogy voltak bizonyos fenntartások, hogy az MNT a törvény adta jogosítványaival hogyan akar élni, s ez mit jelent majd az olyan oktatási intézmények számára, ahol magyar oktatás (is) folyik. Mi mindig azt hangsúlyoztuk, hogy nem hatalmi pozícióból akarjuk befolyásolni az iskolák működését, hanem a lehető legjobb partneri viszonyban segíteni őket a magyar nyelvű oktatás minőségének fejlesztésében, illetve lehetőség szerint annak a magyar hálózatnak a megőrzésében, amely jelen pillanatban létezik, figyelembe véve azokat a demográfiai mutatókat, amelyek sajnos évről évre a diákok számának a csökkenését jelzik – hallottuk Joó Horti Líviától. Tapasztalata szerint a pedagógustársadalom, az iskolák jól fogadták, hogy őket bevonva próbál az MNT olyan programokat, olyan szemléletet megvalósítani,olyan akciókat szervezni, amelyek a magyar nyelvű oktatás, a diákok érdekeit szolgálják, ezt példázza, hogy a nemzeti tanács által összehívott összejöveteleken, értekezleteken mind több iskola képviselteti magát. Ezek a találkozók azt a célt szolgálják, hogy az oktatás a legjobb körülmények között folyjon, sikerüljön megőrizni, fejleszteni ennek a színvonalát, az oktatási intézményekben, s az is fontos, hogy az oktatási intézményekben milyen légkör uralkodik, hogyan érzik magukat diákjaink, pedagógusaink.

– Nyilván vannak olyan területek, amelyekbe nem tudunk beavatkozni, mert országos szinten határozzák meg a fizetéseket, a pedagógusok normáját, a tanterveket, ám azon belül, hogy milyen módszertannal, milyen felkészültséggel, milyen segítséggel, milyen eszköztárral, milyen tankönyvekkel tud dolgozni egy tanár, egy oktatási intézmény, mennyire él azokkal a lehetőségekkel, amelyeket mi nyújtani tudunk. Azt gondolom, ez is jelentősen befolyásolja, hogy valaki jól érzi-e magát egy oktatási intézményben – érvelt az MNT közoktatási bizottságának elnöke.

VACKOR ÓVODÁBA INDUL

A magyar oktatás jövője szempontjából fontos a szülőkkel való párbeszéd is, például a Vackor óvodába indul... elnevezésű program révén. Az óvodás korú kicsinyek szülei 1500 dináros vásárlási utalványt kapnak, ez segítség az óvodába induláshoz. E támogatás elnyeréséhez mindössze az kell, hogy egy kérdőívet kitöltsenek és augusztus 31-éig eljuttassák az MNT-hez. Ez az e-mailes kapcsolat lehetővé teszi, hogy a jövőben is közérdekű információkról tájékoztassák a szülőket, illetve az anyukák, apukák is kérdéseikkel az MNT-hez fordulhatnak. Mint Joó Horti Líviától megtudtuk, folyamatosan, napi szinten érkeznek az újabb bejelentkezések a szülők részéről.

– Nyilvánvalóvá vált, hogy minél lejjebb kell tenni azt a gyermek-korhatárt, amikortól meg kell szólítanunk a szülőket. A magyar oktatás presztízsének emelésén dolgozunk, hogy ne csak abban az esetben, ha mindkét szülő magyar, ne csak a tömbben élők számára, hanem a vegyes házasságban, a szórványban élő szülők számára is vonzó legyen a magyar osztály, amikor az oktatásnyelvéről kell dönteni. Mivel az általános iskolás és a középiskolás gyermek is fiatal ahhoz, hogy a jövőjéről önállóan döntsön, ezért fontos, hogy a szülő elhiggye, a támogatási rendszer, amit felépítettünk, folyamatosan bővítünk, fenntartunk, azt hivatott elősegíteni, hogy ha a gyerek belép a magyar tannyelvű oktatási rendszerbe, abban végighaladva jó perspektívával tud onnan diplomásként kikerülni.

ISKOLABUSZ: NAGYKIKINDA, BEODRA ...

Az állam évek óta tervezi az iskolabuszok bevezetését, az MNT be is vezette. Ősztől újabb buszjáratok indulnak.

– Tavaly kevesebben igényelték, mint amennyire számítottunk, ám az emberek látták, hogy ez működik, s mármost érkeznek az igénylések, például Szabadkán a kisbajmoki szülőktől, hogy iskolabusszal tudjanak eljutni az Ivan Goran Kovačić iskolába a gyerekek. Nagykikindán a nagybecskerekihez hasonló megoldásra van szükség, ahol az óvodásokat és az iskolásokat is szállítja az iskolabusz, Újvidéken is most néhány gyerek számára igény mutatkozott, hogy induljon iskolabusz, s ha bebizonyosodik, hogy valóban azokba az iskolákba íratták őket, amely oktatási intézményekről az eredeti elképzelésekben szó volt, s valóban szükség van rá, igénybe is veszik, akkor beindul az iskolabuszjárat a tartományi székvárosban is. Beodráról – ahol stabilizálódni látszik a magyar oktatás, 7 elsős lesz – a felsős magyar diákokat a törökbecsei iskolába szállítja majd a diákbusz. Az eddigi iskolabuszok továbbra is működnek Vajdaság-szerte.

ISMÉT BEISKOLÁZÁSI CSOMAG AZ ELSŐSÖKNEK

Hivatalosan május 31-én zárult az iratkozás, de lesz szülő, aki a nyáron íratja be a gyerekét. A június elejei adatok szerint 1767 magyar ajkú gyereket írattak be, az iskolák még legalább 100–120 kicsinyre számítanak, de az óvodai adatok alapján sajnos sokkal valószínűbb, hogy 1810–1820 gyerek jár majd ősztől magyar elsős osztályba. Folyamatos a létszámcsökkenés. A szülőket az iskolák révén igyekeznek értesíteni, hogy idén is lesz beiskolázási csomag, ne vegyenek iskolaszereket.

A nyolcadikosok hétfőn és kedden tesznek záróvizsgát magyar nyelvből és matematikából, ezt követően iratkoznak középiskolába. Sikernek könyvelhető el, hogy tavaly a nyolcadikosok 97 százaléka magyar középiskolai osztályban tanult tovább, és növekedett a négyéves szakokra iratkozók aránya (többek között azt is megfogalmaztuk oktatásfejlesztési stratégiánkban, hogy minél többen iratkozzanak négyéves szakokra, gimnáziumba). Az MNT támogatta a középiskolák magyar osztályaira tett javaslatokat, sőt ki is egészítette ezeket a szabadkai gimnáziumban egy harmadik magyar elsős osztály megnyitására tett kezdeményezéssel. Ezt a minisztérium jóváhagyta, majd törölte, ám az MNT elnöke ismét levélben fordult a minisztériumhoz, ahonnan még nem érkezett válasz.

Az önkormányzatok többségével jó kapcsolat alakult ki, a választások után most állnak fel az új testületek.

– Abban bízunk, hogy partnerként viszonyulnak majd az MNT törekvéseihez, hisz egyetlen lépésünk se valaki ellen irányul, hanem a vajdasági magyar közösség érdekében és a vajdasági közösség fejlesztése irányában történik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás