2024. november 25., hétfő

Újabb tüntetés az igazgatóért

Szegedi Szabadtéri Játékok

Újabb tüntetést szerveznek december 13-án, csütörtökön a Szegedi Szabadtéri Játékok igazgatója, Bátyai Edina leváltása ellen. A tüntetés Facebook-oldalán a következő felhívás jelent meg: „December 13-án rendkívüli közgyűlés dönt a Szegedi Szabadtéri Játékok és Bátyai Edina igazgatónő sorsáról.Színházat szerető, a színházért, a közélet tisztaságáért aggódó civilként hívlak Benneteket, hogy a csütörtöki rendkívüli közgyűlés ideje alatt tiltakozzunk, emeljük fel szavunkat – néma demonstrációval – a Szegedi Szabadtéri Játékokért, a politikamentes kultúráért!”

A mostani már nem az első ilyen jellegű tüntetés Szegeden amiatt, hogy december 1-jén a városi közgyűlés azonnali hatállyal felmentette Bátyai Edinát, a Szegedi Szabadtéri Játékok és a Regionális Összművészeti Központ (REÖK) igazgatóját, aki már tíz éve vezette a céget. A jelenlegi igazgató helyére Kelemen Csaba színművész, az egri Agria Játékok Közhasznú Nonprofit Kft. igazgatója kinevezését javasolta az önkormányzati testület. Botka László, Szeged polgármestere azonban a hatályos jogszabályok adta lehetőségével élve nem írta alá a döntést, hanem rendkívüli közgyűlést hívott össze most csütörtökre. Amennyiben a javaslat most is megkapja a többséget, automatikusan hatályba lép. Az önkormányzati tulajdonú céget a vállalkozás belső szabályai alapján 2013. február 15-éig Juhász Péter irányítja majd. A polgármester a Facebook-oldalán indokolta meg, miért nem írta alá a döntést, és miért hívott össze rendkívüli közgyűlést: „Ami történik, nem Szeged szégyene, hanem azé a 15 képviselőé, akik ezeket a törvénytelen és kárt okozó javaslatokat megszavazták. Adjunk Nekik esélyt, hogy meghallják a szegediek felháborodott hangját, és képesek legyenek korrigálni a városnak hátrányos döntéseiket!”

A leváltás ellen a szakma is felemelte a hangját. Egyesek aláírásgyűjtéssel, mások közleménnyel tiltakoztak ellene. A Magyar Színházi Társaság az MTI-nek eljuttatott közleménye szerint „elfogadhatatlannak” tartja a lépést, ezért tiltakoznak a véleményük szerint „szakmaiatlan és értéket romboló politikai erődemonstráció ellen”. A szakmai szervezet felhívta a figyelmet arra is, hogy olyan időszakban kezdeményezték ezt az intézkedést, amikor a 2013-as Szegedi Szabadtéri Játékok előkészületei (műsorterv, alkotók felkérése, szerződtetése, a produkciók tervei és az azokra vonatkozó közbeszerzési eljárások) már csaknem befejeződtek, a jegyeket pedig október óta értékesítik. „Így arra kell gondolnunk, hogy sem az intézkedést kezdeményezők, sem a jelöltek nem értenek a dolgukhoz, nem látják át ennek a fontos kulturális intézménynek a működési rendjét és a felelősség mértékét, közvetve kárt okoznak ezzel Szeged városának is” – állt a közleményben. Mint írták, az előterjesztők nem számolnak a felmentésnek az egész fesztiválra ható anyagi és erkölcsi következményeivel, és azzal sem, hogy a Szegedi Szabadtéri Játékok olyan nézőszámokat mutat az előző években, ami ritkaság a magyar kulturális életben. „Az alaptörvény Szabadság és felelősség fejezetének X. cikkében az áll, hogy Magyarország biztosítja a művészeti alkotás szabadságát. Eszerint az alkotónak joga van a szabad alkotáshoz, joga van művének kiállításához és a befogadónak a szabad véleményformáláshoz” – állt a közleményben.

„Az elkövetkezendő időszakot tekintve bízom abban, hogy a kialakult helyzet nem érinti a Szegedi Szabadtéri Játékok működését, nem sodorja veszélybe mindazt, amit többek közt Hont Ferenc, Hevesi Sándor, Juhász Gyula és Klebelsberg Kunó óta elődeim és jómagam legjobb tudásunkból, meggyőződésünkből és a szakma iránti elkötelezettségünkből és szeretetünkből fakadóan felépítettünk – írta közleményében Bátyai Edina, a Szegedi Szabadtéri Játékok igazgatója. „Úgy gondolom, hogy a 82 éves múlttal rendelkező fesztivál sikereit rendületlenül, elhivatott munkával kell folytatni. Hiszem, hogy azok a büszkeségre okot adó eredmények, a művészi színvonal, a szakmai elismertség, a színházművészeti kapcsolatok, amelyeket 2004 óta, igazgatásom alatt a fesztivál megszerzett, megtarthatók. Legyen ez iránymutatás akkor, amikor Magyarország legjelentősebb nyári színházi fesztiváljának vezetéséről gondolkodunk. Bízom abban, hogy a körülmények ellenére tiszteletben tartható a szakmai minőség és a közönség évek óta tartó bizalma. Mindezektől függetlenül értetlenül állok azelőtt, hogy érdemi indokok hiányában kívánnak dönteni az ügyben” – tette hozzá a közgyűlési leváltásával kapcsolatos állásfoglalásában az igazgatónő.

Szakmai körökben azonban nemcsak Bátyai Edina menesztése váltott ki felháborodást, hanem az új igazgató kinevezésének módja is. Devich János, a Zeneművészeti Bizottság elnöke hivatalos állásfoglalásában a bizottság tagjainak egyetértésével arra kérte Botka László polgármestert és Szeged város képviselő-testületét, hogy a Szegedi Szabadtéri Játékok tervezett vezetőváltásakor az új igazgatót pályázati úton válasszák ki és bízzák meg. A következő vezetést Kesselyák Gergely, a Szegedi Szabadtéri Játékok művészeti vezetője szerint is pályázaton kellene kiválasztani. „Elfogadom, hogy a fenntartó megválaszthatja, kiben bízik, de a játékszabályokat illik betartani. A menedzsment megtervezte ezt az évadot, és elkezdte árusítani a jegyeket. Ha ebben bármiféle változtatás történik, akkor az adófizetők pénzének herdálására gondolhatunk” – fogalmazott Kesselyák Gergely az MTI-nek, hozzátéve, mivel Bátyai Edina szerződése hat hónap múlva járt volna le, nem érti, miért nem lehetett európai módon kivárni a hátralévő időt.

Mózes Ervin, Szeged címzetes főjegyzője ugyanakkor a Délmagyarországnak azt nyilatkozta, törvénytelen Kohári Nándor fideszes képviselő közgyűlési előterjesztése, amely Bátyai Edina ügyvezető menesztését és Kelemen Csaba kinevezését tartalmazza a Szegedi Szabadtéri Játékok és a Regionális Összművészeti Központ (REÖK) élén. Szeged címzetes főjegyzője hangsúlyozta: Kohári Nándor kizárólag a munka törvénykönyvére és a gazdasági társaságokról szóló törvényekre alapozott előterjesztésében, nem vette figyelembe azt a speciális ágazati szabályt, amely az előadó-művészeti szervezetekről szól. Ez rendelkezik arról, hogy a vezetői feladatok ellátásánál kötelező pályázatot kiírni. Ezzel nem számolt az előterjesztő, így a kinevezési aktus törvénytelen, hangsúlyozta a főjegyző.

A történet tehát csütörtökön a közgyűlés rendkívüli ülésével és a politikamentes kultúra eszméjét támogatók demonstrációjával folytatódik, szakmai körökben azonban már mind kevesebben bíznak abban, hogy bármiféle jelentősebb fordulat következhet majd be az ügyben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás