2024. november 20., szerda

Otthon lenni a világban

Újvidéken tartották meg a Kárpát-medencei Diákok 5. Művészeti Találkozóját

A képzőművészet, előadóművészet, zeneművészet és irodalom terén jeleskedő általános iskolás és középiskolás diákok kaptak meghívást Újvidékre, a Kárpát-medencei Diákok 5. Művészeti Találkozója díjkosztó gálaműsorára, a nyertes pályaművek bemutatkozására. Molnár Róbert színművész ezúzzal Az én helyem témában várta a különböző művészeti ágakban született alkotásokat, arra bátorította az ifjú alkotókat, hogy osszák meg, mit jelent számukra a saját közösségükben vagy a világban betöltött szerepük. A legjobbak kaptak meghívást az újvidéki rendezvényre, amelynek a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ adott otthont.

A Molnár Róbert által vezetett színházi műhely kiemelt figyelmet fordít a fiatal tehetségek felkutatására, gondozására és fejlesztésére. Célja, hogy a tanulók nemzetközi szinten megismerjék egymást és egymás munkáit, hogy a tapasztalatcsere és a megfelelő szakmai segítség további alkotásaikban ösztönözze őket.

Fotó: Molnár Róbert Színházi Műhelye

Fotó: Molnár Róbert Színházi Műhelye

A Kárpát-medencei Diákok Művészeti Találkozója négy művészeti ágat ölel fel, és huszonhat kategóriát határoz meg. A négy fő kategória a képzőművészet, előadóművészet, zeneművészet és irodalom.

Molnár Róbert, a rendezvény főszervezője a gálarendezvényen a következőket mondta el:

– Ez már az 5. alkalom, hogy megszervezzük a rendezvényt, amely még a Covid-időszakban indult. Akkor, mint Vers Otthonról pályázatot hirdettük meg, mert úgy éreztük, hogy rengeteg gyermek készül a különböző versenyekre, de a kijárási tilalom miatt nem tudtak részt venni. Így a felhalmozódott kreatív energia nem tudott kifejezésre jutni, előtörni. Sok pályamunka érkezett. Ekkor döntöttük el Szedlár Ágnes tanárnővel, hogy elindítunk egy képzőművészeti versenyt, amely szintén hatalmas sikert aratott. Ebből a kezdeményezésből született meg az ötlet, hogy megszervezzük a Kárpát-medencei Diákok Művészeti Találkozóját. Tavaly mintegy 300 pályamű érkezett, de akkor még egynapos volt a rendezvény. Idén a találkozó továbbra is nagy népszerűségnek örvendett, összesen 274 pályamunka érkezett hat országból: Ukrajnából, Szlovákiából, Szlovéniából, Romániából, Magyarországról és Szerbiából. Ez évben már négynapos programról beszélhetünk. November 9-én volt a képzőművészeti kiállítás, amely talán a legnépszerűbb esemény, és ezen közel 40 díjat osztottunk ki. Másnap a zeneművészeti gála műsorát láthatták, ahová szintén sok pályázat érkezett, és örömmel töltött el bennünket, hogy kórusok, szóló hangszeresek és énekesek is részt vettek rajta. A rendezvényt az irodalmi és előadóművészeti hétvége zárta, amely során november 16-án, szombaton irodalmi est keretében adtuk át a diákoknak járó díjakat. Vasárnap, 17-én pedig színjátszók, versmondók és táncosok léptek fel. Évről évre egyre jobb pályaművek érkeznek, amit nagy örömmel fogadunk. A színházi műhely különös figyelmet fordít arra, hogy kik alkotják a zsűrit. Fontos, hogy olyan szakembereket kérjünk fel, akik a saját területük kiemelkedő képviselői, ugyanakkor pedagógiai tevékenységük is jelentős. Olyan sokoldalú személyeket keresünk, akik széleskörű tapasztalattal rendelkeznek.

Fotó: Molnár Róbert Színházi Műhelye

Fotó: Molnár Róbert Színházi Műhelye

Idén a zsűritagok olyan alkotók voltak, mint Erős Bunyik Lili neves újvidéki képzőművész, a Bogdan Šuput középiskola tanára, valamint Erős Ervin, aki több színházi előadás és musical zenéjének szerzője, Szerda Zsófi újságíró, fotós és számos más művészeti területen aktív személyiség alkották a zsűrit. Különösen nagy megtiszteltetés számunkra, hogy Döbrei Dénes színművész is elvállalta a zsűrizést. Ő a Művészeti Akadémia tanára, valamint a Nyári Mozi Színházi Közösség művészeti igazgatója.

Idén újításként műhelymunkákat szerveztünk, amely során a díjazott pályázókkal szakemberek dolgoztak. Az előadóművészeti gálát megelőzte egy műhelymunka, amelyet Elor Emina színművész vezetett. A zsűri elnöke, Döbrei Dénes a középiskolás diákokkal dolgozott, Rekecki Angéla tanárnő az általános iskolás diákokkal foglalkozott, ahol kreatív írást gyakoroltak. A zeneművészeti gálán Erős Ervin és Klem Dávid zeneszerzők dolgoztak a gyerekekkel, akik a pályázatra beérkezett, díjazott verset zenésítettek meg. Ez különleges élményt jelentett a győztes diáknak. A képzőművészeti gálán Bunyik Lili dolgozott a diákokkal. A rendezvény során bemutatásra került a zenei mű, és a képzőművészeti alkotásokat kiállítottuk.

Mind a négy nap folyamán fórumokat szerveztünk szülőknek, pedagógusoknak és műhelyvezetőknek, azzal a céllal, hogy megvitassuk az esetleges problémákat, amelyeket helyben tapasztaltak. Kitértünk a tehetség felkutatására és gondozására is. A színházi műhely célja ezzel a rendezvénnyel, hogy felfedezze azokat az alkotó műhelyeket, ahol aktív munka zajlik, és ahol szükség esetén szívesen nyújt segítséget, ahogy csak tud – mondta Molnár Róbert.

Döbrei Dénes, a zsűri elnöke megosztotta velünk gondolatait:

– Ez az első alkalom, hogy zsűritagként részt veszek találkozón. Meglepődtem, hogy milyen sok pályamunka érkezett be különböző helyekről, például Szlovákiából, Magyarországról és Szlovéniából. Először megijedtem, mert Robi elmondta, hogy rengeteg pályamű érkezik, és a zsűrinek rövid idő alatt kell átnéznie ezeket, és döntést hoznia. Azonban nagyon kellemes meglepetés ért, mivel volt elég időm többször is átnézni a munkákat, és betekintést nyerni abba, hogy mivel foglalkoznak ma a fiatalok, mi történik körülöttünk. Egyértelműen látszik, hogy milyen környezetben, hogyan dolgoznak a fiatalok, mennyi szabadságot kapnak, vagy mennyire irányítják őket. Az igazán szép, amikor azt látjuk, hogy a fiatalok próbálják saját elképzeléseiket megvalósítani a színház, képzőművészet vagy zene területén. A szavalatoknál is érdekes volt érzékelni, hogy kivel hogyan foglalkoznak, és hogy kinek mennyi teret adnak arra, hogy saját gondolatait és elképzeléseit közvetítse a már megírt szövegen keresztül – jegyezte meg Döbrei Dénes.

Mint Molnár Róbert kiemelte, a rendezvény támogatója Újvidék Város és a szerbiai Oktatási Minisztérium.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A találkozó a kreativitás kibontakoztatására, a magabiztosság serkentésére szolgál (Molnár Róbert Színházi Műhelye)