Tízéves fennállását ünnepli a szabadkai Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesület Gránátalma hímzőszakköre. A jubileum alkalmából kiállítás nyílt, amelyen a szakosztály tagjainak szemet gyönyörködtető alkotásait tekinthették meg az érdeklődők: Arancsity Angéla krepp papírból készült karácsonyi angyalait; Bárdos Valika gépi hímzéseit; Bitó Erzsébet vert csipkéit; Gabrity Irénke nemez technikával készült munkáit; Galai Kornélia viselettervező és -készítő alkotásait; Kovács Edit szálán varrott és vagdalásos technikával készült hímzéseit; nem utolsósorban pedig Sebők Valéria népi iparművésznek, a Gránátalma vezetőjének fonott csipkéit és bácskai fehér hímzéseit.
Az egybegyűlteket Mihályi Katalin, az egyesület elnöke köszöntötte, a továbbiakban pedig Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke méltatta az elmúlt tíz évet.
– Hét ügyeskezű, több tízéves tapasztalattal bíró asszony indította útjára az azóta díjat díjra halmozó csoportot, s tűzte ki zászlajára a hagyomány- és közösséghűséget, a feledés homályától megóvás rendületlen cselekményeit, az átörökítés nemes csodáját és nemzeti kincsesládánk tovább gazdagítását. Hagyománykutatás és hagyományátörökítés – ennek ünnepére jöttünk össze akkor, amikor megcsodálhatjuk az Országos Népművészeti Kiállításokon is bemutatott, megannyi díjjal elismert alkotóközösség és egyéni alkotók vert csipke, nemez, gépi hímzés, varrott és vagdalásos technikával készült munkáit, fonott csipkéit, viseletdarabjait.
A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség Plakett díjával, Népi Iparművész címmel és Gránátalma díjjal kitüntetett és elismert Sebők Valéria vitathatatlan és elévülhetetlen érdeme, hogy harminc évvel ezelőtt elkezdett kísérletezni, és sok munkát belefektetve újra felfedezte, újraalkotta a fonott csipke technikáját. Azóta alkalmazza ezt a modern öltözködési darabok részeként is, de a krepp papírból készült angyalfigurák készítésének technikája is az ő jóvoltából maradt fenn – emelte ki Sutus Áron.
A szakosztály 2017-ben a reformáció 500 éve kapcsán a Budai Várban szervezett kiállításon szerepelt, 2018-ban a budapesti Nemzeti Szalonban a Kézmű-remek kiállításon gyönyörködhettek a látogatók alkotásaikban, ugyanebben az évben a Kiss Lajos Néprajzi Társaság Samu Katalin-díjjal ismerte el a munkájukat, 2021-ben pedig Eszéken volt önálló kiállításuk. A Kárpát-medencei Magyarság Evangelizációjáért Alapítvány meghívására Magyarország hét megyéjében mutatták be egyházi remekeiket, rendszeresen részt vesznek a Békés-megyei Népművészeti Egyesület országos textiles konferenciáján, együttműködnek a Kiskunhalasi Csipkemúzeummal, a pécsi Határokon Túli Magyarságért Alapítvánnyal és a Hagyományok Házával is. Jövő év nyarán a Karlovac közelében található Ozalj községben lesz önálló tárlatuk.
A rendezvényen fellépett a Lányi Ernő IME Veronika népdalköre és citerazenekara.
Az eseményen mások mellett jelen volt Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere, Kabók Erika, az MNT Végrehajtó Bizottságának a tagja, Kudlik Zoltán, a tartományi művelődési titkárság segédtitkára, Bognár Pásztor Hajnalka, a városi tanács tagja, Tóth Róbert, a városi tanács tagja, valamint Magosi Zsuzsanna, a polgármester tanácsadója.
Nyitókép: Lukács Melinda felvétele