A hétvégén tartották meg Zentán a magyar kultúra napja alkalmából szervezett rendezvénysorozat keretében a Magyar Szín-Játékos Szövetség és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet által meghirdetett Határtalan színjátszás című konferenciát, amelyre a magyarországi régiók képviselői mellett a Felvidékről, Kárpátaljáról, a Szilágyságból, Erdélyből, Macedóniából, a Drávaszögből, a Muravidékről és Vajdaságból is érkeztek vendégek.
A zentai konferencia elsődleges célja az volt, hogy találkozzanak egymással azok, akik a jövőben koordináló szerepet tudnak vállalni régiójuk színjátszóinak, csoportjainak szakmai életében, valamint az, hogy eszmecserére hívja az amatőr színjátszással hivatásból foglalkozókat, határon innen és túl egyaránt.
– Azt szerettük volna elérni, hogy létrejöhessen egyfajta párbeszéd a régiók képviselői között, amelynek segítségével elindulhatunk az intenzívebb egymásra figyelés és a kézzelfoghatóbb együttműködés irányába – magyarázta Hajvert Lódi Andrea, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szakmunkatársa.
A konferenciát a Magyar Szín-Játékos Szövetség azon programja keretében szervezték meg, amelynek segítségével olyan régiós hálózatot szeretnének létrehozni, amely segít abban, hogy a szövetség tagsága naprakészen értesülhessen a különböző régiókban zajló folyamatokról, a megoldandó problémákról, valamint az éppen aktuális projektumokról is.
– Elkezdtük a Magyar Szín-Játékos Szövetség decentralizációs folyamatát. Egyre inkább beláttuk, a színjátszás olyan széles körű ágazat, amit képtelenség egy budapesti központból még áttekinteni is, nemhogy valamilyen módon befolyásolni, éppen ezért elindítottunk egy olyan folyamatot, aminek végeredményeképpen 7-8 határon belüli régió létrehozását tervezzük, és szeretnénk, ha a határon túli régiók is önálló szervezeti egységekként működnének majd – magyarázta Nagy András László, a Magyar Szín-Játékos Szövetség korábbi elnöke, jelenlegi elnökségi tagja. – Szeretnénk, ha a Vajdasági Magyar Művelődési Intézetre támaszkodva létrejöhetne a Magyar Szín-Játékos Szövetség vajdasági szervezete is, ami felé nagyon nagy lépéseket tettünk a tanácskozáson, ahol a saját hálózatépítési munkánkat is igen eredményesen folytattuk – fűzte hozzá Nagy András László.
A tanácskozás három napja alatt a szervezők a szakmai programok mellett színvonalas kísérőprogramokkal is várták a résztvevőket, akik szakmai látogatást tettek Magyarkanizsára, a Művészetek Házába és közösen megtekintették Szabadkán a Népszínház Magyar Társulata Tapasztalt asszony című előadását is. A rendezvény támogatói a Magyar Művészeti Akadémia, a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Művelődési és Tájékoztatási Titkárság, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Kulturális Alap voltak.