2024. szeptember 9., hétfő
TENISZ

Krunić a nap hőse

Az olasz Roberta Vincit győzte le – Đoković, Ivanović és Babos is a 2. fordulóban, Tipsarević és Lajović búcsúzott – Kiesett Carla Suárez és Flavia Pennetta

Három szerbiai és egy magyar győzelem, valamint két szerbiai vereség a wimbledoni tenisztorna első napjának mérlege. Továbbjutott Novak Đoković, Ana Ivanović, Aleksandra Krunić és Babos Tímea, kiesett viszont Dušan Lajović és Janko Tipsarević. Ma további négyen, Viktor Troicki, Filip Krajinović, Jelena Janković és Bojana Jovanovski lépnek pályára.

A címvédő Novak Đoković tegnap megtette az első lépést a harmadik wimbledoni serlege irányában. A világelső jó meccsen győzte le három játszmában a ranglistán 33. német Philipp Kohlschreibert. Đoković egészen elfogadható játékán kívül a meccs színvonalasságához a német kimagasló teljesítménye is kellett. Ami mégsem lehetett elegendő, elvégre a világelső mindhárom játszmában 5:4-es vezetésnél nyerte el ellenfele kezdőütését.

A nyitónapon két szerb–német csata volt, a másikon a németek egyenlítettek. A veterán Tommy Haas ugyanis a hosszú kényszerszünet után is túl nagy falatnak bizonyult Dušan Lajović számára, akinek az erejéből csak egy játszmára tellett. Nem volt sikeres a visszatérésen Janko Tipsarević, aki három játszmában gyors vereséget szenvedett a spanyol Marcel Granollerstől.

Nagyszerűen nyitottak a szerbiai teniszezőnők. Ana Ivanović nem bajlódott a kínai újonc Csuval, akinek csak két játékot engedélyezett. Csu számára a saját adogatás volt a nagy hátrány, míg Ivanović kezdőütésén egészen szolid ellenállást tanúsított, s egyszer el is nyerte a szerb adogatását. Ivanović következő ellenfele az amerikai Bethany Matek-Sands lesz, aki a belga Alison van Uytvanckot váratlanul könnyen győzte le. Ana és Bethany kétszer találkoztak már, mindkétszer a madridi salakon vívtak meg, és a mérleg 1:1-re áll. S míg Ivanović győzelme várt eredmény, Aleksandra Krunić kisebb bravúrt jegyzett, hisz két játszmában, csaknem rutinosan győzte le az olasz veterán Roberta Vincit. Krunić mindkét szettben gyorsan breakelőnyt szerzett, azután pedig saját kezdőütésén nem hibázott. A szerbnek a következő körben is kiváló játékra lesz szüksége, hisz a 19. helyen kiemelt, szintén olasz Sara Erranival találkozik.

Sikeres rajtot vett a magyar Babos Tímea is, aki a cseh Petra Cetkovskát múlta felül. Az első játszma a rövidítésben dőlt el a magyar javára, azután viszont már nem volt kérdéses a győztes kiléte. Nehéz elképzelni, hogy Babos ennél távolabb juthat az idei tornán, hisz a 2. fordulóban a 20-szoros Grand Slam-bajnok és első kiemelt amerikai Serena Williams vár rá.

Törtétek már meglepetések is. A legnagyobb a 9. kiemelt spanyol Carla Suárez veresége, akit a ranglistán 147. lett Julia Osztapenko úgy ütött ki, hogy a spanyol csak két játékot nyert. Az sem éppen várt eredmény, hogy kiesett az olasz veterán Flavia Pennetta – az olasz nőknek tehát nem volt jó napjuk –, akit azért rangosabb ellenfél, a kazah Zarina Dijasz győzött le.

Láttunk két valóságos maratonit is, hisz a spanyol Fernando Verdasco csak öt játszmában győzte le a szlovák Martin Kližant, s az utolsóban 13:11 volt a spanyol javára. Szintén óriási csata folyt Đoković következő ellenfele pozíciójáért is az ausztrál Lleyton Hewitt és a finn Jarkko Nieminen között. Lapzáratközelben az 5. játszma folyt, s nem úgy nézet ki, mintha gyorsan vége akarna lenni. De befejeződött, a finn nyert, akit Novak a Roland Garros 1. fordulójában győzött le az idén, s akivel 4:1 a mérlege.

A németországi Marburgban Györe László megtudta, hogy a challenger 1. fordulójában a 28 éves és a ranglistán 549. orosz Mihail Ledovszkih lesz az ellenfele. Ledovszkih a selejtező zárókörében Peđa Krstint múlta felül.

WIMBLEDON. – A férfitorna 1. fordulójában: Đoković–Kohlschreiber 6:4, 6:4, 6:4, Granollers–Tipsarević 6:3, 6:4, 6:2, Haas–Lajović 6:2, 6:3, 4:6, 6:2, Kyrgios–Schwartzman 6:0, 6:2, 7:6, Nieminen–Hewitt 3:6, 6:3, 4:6, 6:0, 11:9, Čilić–Hiroki 6:3, 6:2, 7:6, Raonić–Gimeno 6:2, 6:3, 3:6, 7:6, Isner–Szoeda 7:6, 6:4, 6:4, Broady–Matošević 5:7, 4:6, 6:3, 6:2, 6:3, Verdasco–Kližan 4:6, 6:2, 6:3, 6:7, 13:11, Thiem–Sela 2:6, 6:3, 6:4, 6:4, L. Mayer–Kokkinakis 7:6, 7:6, 6:4, Tomić–Struff 6:3, 3:6, 2:6, 6:2, 6:3, Monaco–F. Mayer 6:1, 6:2, 6:4, Berankis–Haider Maurer 6:2, 5:2 – feladás, Goffin–Zeballos 7:6, 6:1, 6:1, Ebden–Rola 6:2, 6:1, 6:4. Nők, 1. forduló: Ivanović–Csu 6:1, 6:1, Krunić–Vinci 6:2, 6:4, Babos–Cetkovská 7:6, 6:3, S. Williams–Gaszparjan 6:4, 6:1, Sarapova–Konta 6:2, 6:2, Azarenka–Kontaveit 6:2, 6:1, Stosur–Kovinić 6:4, 6:4, Benčić–Pironkova 3:6, 6:1, 6:3, Osztapenko–Suárez 6:2, 6:0, Ka. Plíšková–Falconi 6:4, 4:6, 6:1, Errani–Schiavone 6:2, 5:7, 6:1, Mladenović–Dulgheru 6:2, 6:1, Friedsam–Gyacsenko 3:6, 6:3, 7:5, Mattek–Van Uytvanck 6:3, 6:2, Dijasz–Pennetta 6:3, 2:6, 6:4, Flipkens–Beck 0:6, 6:3, 6:4, Vandeweghe–A. Schmiedlová 6:4, 6:2, Szasznovics–Szu 4:6, 7:5, 6:1, U. Radwanska–Gallovits 6:2, 6:1.

MARBURG. – A challenger selejtezőjének 3. fordulójában: Ledovszkih–Krstin 6:4, 6:1.

TELAVI. – A női ITF-torna 1. fordulójában: Stolmár–Sztankova 2:6, 6:3, 6:4.