2025. április 20., vasárnap

Vállaljuk és hirdetjük történelmünket

Az 1848–49-es magyar szabadságharc és forradalom évfordulójára emlékeztek Óbecsén, Bácsföldváron és Törökbecsén

Ünnepi megemlékezést tartottak pénteken délelőtt Óbecsén a Petőfi-szobornál az 1848–49-es magyar szabadságharc és forradalom tiszteletére a helyi Petőfi Sándor Általános Iskola, az Óbecsei Népkönyvtár és a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör közös szervezésében. A műsor elején a Dúdoló és a Botra kórusok, valamint Ferenci Orsolya és Sőregi Hunor előadásában hallhatták a Himnuszt a jelenlévők.

– Tizenhárom évvel ezelőtt, 2012-ben, Vajdaságban, Óbecsén állítottuk fel az első egész alakos Petőfi-szobrot. Itt tisztelgünk most az 1848–49-es magyar szabadságharc és forradalom, valamint Petőfi Sándor emléke előtt, aki tollal és karddal védte népe szabadságát és máig vitatott, melyik fegyvere volt hatékonyabb. Az, hogy ércbe öntve, közterületen is közöttünk él Petőfi, azt jelzi, hogy ma már büszkesége és tartása is van ennek a vajdasági magyar közösségnek, hogy vállaljuk és hirdetjük történelmünket, eszményképeinket, kultúránkat és értékeinket – mondta köszöntőjében Fenyvesi Szilvia, az Óbecsei Népkönyvtár munkatársa.

Óbecsén a Vajdasági Magyar Szövetség nevében dr. Molnár Viktor és Fehér Szabolcs koszorúzott (Kancsár Izaballa felvétele)

Óbecsén a Vajdasági Magyar Szövetség nevében dr. Molnár Viktor és Fehér Szabolcs koszorúzott (Kancsár Izaballa felvétele)

A Dicső március! Te - ifjúság hava, forradalom hava, Petőfi hava elnevezésű ünnepi műsort Szűcs Budai Engelbert, a Petőfi iskola magyartanára szerkesztette. A Dúdoló és a Botra énekegyütteseket Kisimre Szerda Anna és Mészáros József készítette fel, míg a Kiscimbora és Kisbekecs néptánccsoportok művészeti vezetői Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs. A műsorban közreműködött Babenyac Márton, Ferenci Orsolya, Horvát Miksa, Kádas Dávid, Lasztovics Máté, Nagy Kanász Lilien, Pintér Regina, Ricz Bálint, Sőregi Hunor, Szeles Patrik, Szili Viktória és Tót Réka, valamint Guzsvány Izabella mezzoszoprán. Ünnepi beszédet dr. Molnár Viktor, a Petőfi kultúrkör alelnöke, a Vajdasági Magyar Szövetség óbecsei községi szervezetének elnöke mondott.

– Amikor feltűzzük a kokárdát, akkor ezt büszkeséggel tesszük. Nem magunkra vagyunk büszkék, hanem magyarságunkra, hazaszeretetünkre és azokra az őseinkre, akik szembe mertek szállni az elnyomó rendszerrel, akkor és ott, abban a reménytelennek tűnő helyzetben – fogalmazott dr. Molnár Viktor. Hozzátette: a jövőépítés alapfeltétele, hogy megmaradjunk és életerős közösségként létezzünk. A Petőfi Sándor Általános Iskola melletti kiállás bebizonyította, hogy az óbecsei magyarság túlélési ösztöne erős és tettrekész. El kell ismernünk, hogy a közös cél elérése, a közösség jövője érdekében az összefogás vezet eredményre, hangsúlyozta dr. Molnár Viktor.

Az ünnepi műsor végén a jelenlévők elhelyezték az emlékezés virágait a Petőfi-szobornál.

Ünnepi beszédet dr. Molnár Viktor, a VMSZ óbecsei községi szervezetének elnöke mondott (Kancsár Izabella felvétele)

Ünnepi beszédet dr. Molnár Viktor, a VMSZ óbecsei községi szervezetének elnöke mondott (Kancsár Izabella felvétele)

Pénteken délután Bácsföldváron a római katolikus temetőben is megemlékeztek a magyar szabadságharc és forradalom évfordulójáról. 1848-ban súlyos harcok és vérengzések helyszíne volt Bácsföldvár, ahol Korányi Ferenc 1848-as honvéd obeliszkje emlékeztet az akkori eseményekre. Ünnepi beszédet itt is dr. Molnár Viktor mondott.

– A közös emlékezés az összetartozás ismétlődő megerősítését jelentheti. Ugyanis a nemzeti ünnepeknek kettős arcuk van: egy múltidéző és egy jelent idéző. A múlthoz is, de a jelenhez is fűznek. Az ünnep felbontja a múlt, jelen és jövő konvencionális viszonyát, és egy olyan intenzív jelent teremt, amely önmagában egyszerre hordozza a múltat és a jövendőt – fogalmazott a VMSZ óbecsei községi szervezetének elnöke.

Törökbecsén pénteken délután a római katolikus temetőben a Hungária-szobornál koszorúzással emlékeztek meg az 1848–49-es magyar szabadságharc és forradalom évfordulójáról.

A törökbecsei megemlékezésen a VMSZ nevében Juhász Attila és Szőnyi Csongor koszorúzott. (Kancsár Izabella felvétele)

A törökbecsei megemlékezésen a VMSZ nevében Juhász Attila és Szőnyi Csongor koszorúzott. (Kancsár Izabella felvétele)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Elsőként a rendezvény szervezői, a Petőfi iskola, a Petőfi kultúrkör és az Óbecsei Népkönyvtár képviselői koszorúzták meg a Petőfi-szobrot (Kancsár Izabella felvétele)