Munkajellegű megbeszélést tartottak szerdán a szenttamási községháza kistermében az önkormányzat, valamint a helyi, a verbászi és a topolyai környezetvédő egyesületek képviselői. A megbeszélésen a szenttamási önkormányzat részéről Radivoj Debeljački polgármester, Milica Zarić polgármester-helyettes, Zoran Dudvarski polgármester-segéd, Ilija Gazepov, a községi tanács környezetvédelmi tanácsosa és Danijela Vujačić, az urbanisztikai osztály vezetője volt jelen. A találkozó fő témája a Krivaja folyó és a Bácskai-Nagy-csatorna vizének jelenlegi állapota, a vizek további szennyezésének teljeskörű megszüntetése, továbbá a környezetvédők és az önkormányzat jövőbeni konkrét együttműködésének megalapozása volt.

A szennyezett Krivaja Szenttamásnál (Paraczky László felvétele)
Cservenák Péter, a bajsai Jelenért és Jövőért Környezetvédelmi Mozgalom elnöke megjegyezte, ők is próbálkoztak hasonló jellegű összejövetelt szervezni, de az nem volt ennyire sikeres.
− A legfontosabb valószínűleg az, hogy Szenttamás polgármestere észrevette, igenis fontos a regionális együttműködés, és hogy egy olyan találkozót próbálunk összehozni, amelyen a három község képviselői, a felügyelők, továbbá a szennyezők is jelen lennének. Amit Topolyán beleengednek a Krivajába, ha tetszik, ha nem, itt köt ki Szenttamáson. Tulajdonképpen a Bácskai-Nagy-csatorna és a Krivaja szennyezése az, ami összeköti a három község környezetvédő egyesületét, és azért vagyunk itt, hogy megtaláljuk az utat a probléma megoldására – mondta Cservenák Péter.
Ratko Đurđevac, a verbászi Ökológiai Mozgalom elnöke szerint a találkozó jelentősége nem csupán azt hivatott bizonyítani, hogy a községi hatalom és a civil szektor a környezetvédelmi kérdésekben (is) tud együtt dolgozni, hanem az, hogy a fontosabb döntések alkalmával kikérik a civil szektor, rajtuk keresztül pedig közvetlenül a polgárok véleményét. Ilyen módon elkerülhetők az elhamarkodott lépések, és több idő marad az olyan dolgokra, mint például a környezetvédelmi hatástanulmányok kidolgozása, amelyek a későbbiekben közvetlenül és konkrétan befolyásol(hat)ják az emberek életét.
− A találkozón több olyan környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenységről is szó esett, amit a szenttamási önkormányzat már megvalósított, és amiről egyáltalán nem volt tudomásunk. Részünkről elhangzott egy javaslat, miszerint Szenttamás (is) csatlakozhat(na) a verbászi szennyvíztisztítóra, de ez nem kapott pozitív visszajelzést. Elfogadásra került viszont a szenttamási „zöldek” elnökének javaslata, miszerint szakértők bevonásával a Krivaja folyó szennyezéséről közös találkozót kellene szervezni Bácstopolya, Kishegyes és Szenttamás községek képviselőivel, mert a régóta fennálló probléma megoldása közös ügy – fogalmazott Đurđevac.
Dragan Kurjački, a szenttamási Ökológiai Mozgalom elnökének véleménye szerint fontos, hogy megtört a jég, kezdetét vette egy komoly párbeszéd az önkormányzat és a környezetvédők között.
– A Krivaja szenttamási szakaszának további szennyezését egyesületünk megakadályozta ugyan, de a folyó felső részén történő szennyezésnek már nem tudjuk elejét venni, ezt az ottani önkormányzatoknak és környezetvédőknek közösen kell(ene) megoldani. Nem tudjuk ellenőrizni például azt, hogy a szennyezett Krivaja vizével mekkora földterületeket öntöznek, milyen kultúrákat termesztenek, és hogy ebből a vízből mennyi és milyen szennyezettség szívódik fel a zöldségfélékbe, például a sárgarépába, vagy a burgonyába, amelyek később emberi fogyasztásra kerülnek. Egyesületünk egy magánszemélytől kapott drón segítségével néhány hónapja ellenőrizni tudja nemcsak a folyókat, hanem a zöld területeken történő változásokat, ezzel pedig elejét tudjuk venni a további szennyezéseknek. Ez sajnos csak Szenttamás területére vonatkozik. A következő igen fontos teendő, amit mielőbb meg kellene oldani, az egymás közötti, azaz a községi hatalom és a civil szervezetek közötti kommunikáció – magyarázta Dragan Kurjački.
A kérdésre, hogy a keddi megbeszélésen milyen határozatok születtek, elmondta, legfontosabb, hogy a Krivaja szennyezését illetően a szenttamási önkormányzat képviselői hamarosan találkoznak Kishegyes és Bácstopolya község képviselőivel, azt követően pedig újra közös találkozót szerveznek a környezetvédőkkel, amelyre meghívják a szennyezőket is. A szenttamási környezetvédők elnöke egyúttal annak a reményének adott hangot, hogy ezáltal ténylegesen felgyorsulnak a Krivaja és a Bácskai-Nagy-csatorna szennyezésének megállítására irányuló tevékenységek.
